Villa Rosa - Lordu rules

Started by lordu, September 16, 2012, 09:04:46 AM

Previous topic - Next topic

claude

Pai n-am plans ca vreau iasomie pentru ca este o tufa si la parintii mei in fata blocului si ma gandisem ca iau de acolo un pui, pe urma am vaut ca nu puteam ca erau toti lastarii inghesuiti si am zis ca precis imi iese in cale la vreun garden-center, ca doar n-o sa-mi trimita cineva colet cu iasomie  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Quote from: claude on May 11, 2013, 12:21:47 PM
Pai eu sunt amatoare de astfel de kinder, daca a ta e de-aia parfumata poate facem schimb, eu iti trimit de-aia cu flori duble si tu asta simpla si parfumata  :D  Ca eu am luat cu flori simple si a iesit cu duble  :D  Aviz- cea cu flori duble nu are parfum!

Zau, ce smecherie, nu stiam ...
Bine c-am brodit din asta.  :)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Nici eu nu stiam...si acum 2 ani, cand a inflorit, m-am repezit cu trompa-n floare si am ramas stana de piatra de surpriza, cand am constatat ca nu miroase  ;D  Ce sa zic, poate or fi si duble cu parfum, eu am mai luat una dubla, despre care site-urile de specialitate spun ca are parfum dar nici vorba! O fi si-aia un ou kinder, probabil nu e varietatea aia parfumata  :D  Asa ca m-am linistit, nu mai cumpar veci iasomie, doar iau pui dintr-o tufa care stiu sigur ca e parfumata
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

A inceput trainingul la trandafirii mei

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Ce piticoti educati, cum au inflorit ei asa, in sir  :D   Ca sa fiu putin carcotasa...cat e distanta plantelor fata de zidul din spate? Ca mie mi se par foarte aproape de zid, mai ales pentru niste trandafiri care dezvolta tufe care se maresc an de an
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Quote from: claude on May 15, 2013, 12:10:32 AM
Ce piticoti educati, cum au inflorit ei asa, in sir  :D   Ca sa fiu putin carcotasa...cat e distanta plantelor fata de zidul din spate? Ca mie mi se par foarte aproape de zid, mai ales pentru niste trandafiri care dezvolta tufe care se maresc an de an

Ah, ce m-a prins ...
Nu e mai mult de-o palma (20-25 cm). Ideea e ca as vrea sa-i conduc ca urcatori (5-6 lastari lungi), nu tufa. Sa vedem ce-o iesi pina la urma..
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Uractori adica intercalate ramurile ? O sa cam fie probabil ramur ile unuia peste doi trandafiri, cam complicata manevra, darrobabil cu atentie  si tinuti mereu sub observatie, va merge.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu cand aud de urcatori mi se face rau.
Eu i-as lasa sa creasca cum vor ei, e munca multa altfel.
Foarte frumosi, sa creasca mari!

claude

Quote from: flordel on May 16, 2013, 06:05:59 PM
Eu cand aud de urcatori mi se face rau.

Si mie, mereu dau lastarii in directia in care nu trebuie  ;D   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Luati-va rambleri! ;D
Sunt MARI ! Socant de mari!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Si eu am ajuns la aceeasi concluzie, ramblerii sunt mult mai buni. Cand ma uit ce usor se conduc ramurile la Perennial Blue sau Veilchenblau ma intreb ce mi-au trebuit mie cataratori sa ma chinui cu ramurile lor tepene ... nu mai zic cate am reusit sa rup incercand sa le aduc la orizontala  +ham Cum nu stau cu ochii pe ele, cum se lemnifica

anasstasia

Sint de acord, insa trebuie spatiu pentru rambleri. Mi-ar placea si mie macar unul insa nu am spatiul disponibil pentru el.
Urcatorii nu-mi plac nici mie, desi am citiva.

geodezia

Ce aveti ati turbat pina acu vroiati climberi vroiati tepeni din astia cu flori mari acu tabarirati ca nu mai sunt buni in gradina dupa ce ii aveti ?
lasa lordule tu pune acolo ca pe urma mai e loc pe la rude pe la poarta pe la primarie ..  pe la noi  =)) =)) =))

einsteinitza

Superba culoare, Geo.

Pai altfel cum sa mai tot cumparam daca nu ne vaicarim de ce avem? ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


claude

Quote from: anasstasia on May 17, 2013, 08:33:23 AM
Mi-ar placea si mie macar unul insa nu am spatiul disponibil pentru el.

Pai daca ai indesat acolo la trandafiri, mai ceva ca Hagi Tudose galbeni  =))  Tu n-ai garduri cu vecinii? Umple gardurile cu rambleri  ;;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Si gardurile sint ocupate. Tu vorbesti de strins??? Ca daca ii numarm, cred ca ies in pierdere... ;D

lordu

Quote from: claude on May 16, 2013, 10:21:12 PM
Quote from: flordel on May 16, 2013, 06:05:59 PM
Eu cand aud de urcatori mi se face rau.

Si mie, mereu dau lastarii in directia in care nu trebuie  ;D   

Hai sa nu ne lenevim...... ::)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

lordu

Quote from: geodezia on May 17, 2013, 09:50:57 AM
Ce aveti ati turbat pina acu vroiati climberi vroiati tepeni din astia cu flori mari acu tabarirati ca nu mai sunt buni in gradina dupa ce ii aveti ?
lasa lordule tu pune acolo ca pe urma mai e loc pe la rude pe la poarta pe la primarie ..  pe la noi  =)) =)) =))


Geo, daca ai vreun pret special la grilajele alea de lemn, zi-mi si mie, te rog
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

lordu

Cred ca trandafirii mei sint pe calea cea buna
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Ai o sarma acolo in  spate, ce faci cu ea?
Arata minunat piticutii!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai vrea sa ii faca cataratori pe tori  =)) nu ti-e clar
grilajul ala de lemn al maro l-am facut la comanda 50 ron bucata de 1,5 m pe 0,5 m ailalta pe care e ramblerul rosu l-am achizitionat de la un privatizat care il aruncase intr-un colt si vroia sa il faca lemne de foc asa ca nu am dat nimik pe el ..

einsteinitza

Cataratori cataratori, dar nu e cam firava sarma aia, si cam mica?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai nu vezi ca intreaba de grilaje ..alea asa pentru inceput sa vada ce si cum si pe urma ia grilaje de lemn ..  :-bd si le umple de floricele .. a vazut el nea lordu pe undeva figura asta am vazut si eu da trebuie malai mult ..pentru grilaje

lordu

Quote from: geodezia on May 18, 2013, 07:42:15 PM
pai nu vezi ca intreaba de grilaje ..alea asa pentru inceput sa vada ce si cum si pe urma ia grilaje de lemn ..  :-bd si le umple de floricele .. a vazut el nea lordu pe undeva figura asta am vazut si eu da trebuie malai mult ..pentru grilaje

Fata de cit m-a costat gardul, grilajele ar fi "piece of cake". Intr-adevar, pina la urma as vrea sa pun grilaje, dar nu cred ca ar da bine daca le-as face atit de mari. Si aici ma mai gindesc ....

"Sirma" e de fapt cordelina, e foarte rezistenta si ieftina - am luat-o de la key center. M-a ajutat sa-i ridic de pe jos  ;)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )