Villa Rosa - Lordu rules

Started by lordu, September 16, 2012, 09:04:46 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

unde am vazut eu erau cit gardu si erau plini de rose ..aratau bine dar cum am mai spus .. scump scump atita gard .. =)) =)) mai faceai o casa ..

einsteinitza

Important e sa ai mare grija la fiecare ramura, se poate creea o mare zapaceala acolo! Mereu conduse varfurile sa nu sew lemnifice, sa nu se incalceasca, mai ales ca ramurile unuia vor merge peste alti doi trandafiri. Deci Lordule, sa nu ii scapi din ochi ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Lordule, pana la urma unde ai pus Ghislainele? Ca inteleg ca nu mai sunt in jardiniera aia laterala!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu


Quote from: einsteinitza on May 28, 2013, 01:08:20 PM
Lordule, pana la urma unde ai pus Ghislainele? Ca inteleg ca nu mai sunt in jardiniera aia laterala!
Le-am mutat in fata, de-o parte si de alta a intrarii in garaj (viitoarea intrare, ca deocamdata nu exista). Da' una dintre ele a venit cam aproape de bujor... Trebe sa mut bujorul
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Si sa schimbi masina cu o motocicleta, peste cativa ani, sa poti intra! ::) ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Desi nu a inflorit inca, a deschis doar cat eva flori, nu e intoata splendoarea, iti arat ca sa vezi cum planuiesti garajul! Am pus pe cineva sa stea langa el sa se vada mai bine marimea.



www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Culmea e ca eu stiam ca se face mare si tot nu i-am lasat loc destul  ;D Iar vecinul, The Pilgrim, da semne ca vrea la fel de mult spatiu, am incurcat-o  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu iti fa griji, si eu am facut la fel! In dreapta, aproape sub el e o tufa de ceva, deja a acaparat-o complit. Saraca, trebuie sa o mut de acolo!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Inseamna ca si eu o sa am probleme cu el.Stiam ca e mare ...dar nici chiar asa  +ham

claude

Es, al tau are ceva proptea? Sau se autosustine?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Cred ca totusi o sa aiba loc, la mine. Ar trebui sa aiba cam 1.8m pe raza sa-mi poata zgiria masina.
Iar daca-mi iau motor, pot sa si descalec pe laterala.  ;)

Arata super tare al tau.. Citi ani are?

PS.
Cica ar exista o moda de usturoi peren, folosit pentru frunze, stie cineva ceva?
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Aproximativ 8 ani, dar sincer nu mai stiu exact. Da, cam doi metri raza, cam asa e.

Claude, nu are nimic, creste in legea lui. La un moment dar am facut ceva pegging, insa la ritmul lui de crestere si la stilul de suprapunere al ramurilor-mereu cladeste ramuri arcuite ca un damb, nu are sens sa ii faci ceva. , cresqte cum vrea el, si mie imi place asa!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, ma bucur, in cazul asta cred ca el va pleca in bejenie la toamna, o sa-l infig intr-un loc unde sa se poata desfasura in voie  ;D  Dar ma enerveaza rau de tot ca va trebui scurtat cu ocazia asta, pe anul viitor ar fi deja maaaare  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Iti aduci aminte de postarea mea de pe blog cu o imperechere la un umbrar cu GHislaine si Cornelia?
http://la-gradina.blogspot.ro/2011/11/alegeri-de-toamna.html#comment-form
Ei, am mutat un GHislaine si o COrnelie in primavara 2012, scurtand aproape radical. Acum deja amandoi au dat ramuri noi lungi, cred ca anul viitor vor fi  peste 1. 50 m. Asa ca, merg repede, clar. Nu iti fa griji ca ai sa il vezi repede urias.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Trandafiri in primul an de la plantare
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

geodezia

ioi tu da bun pamint ia acolo de s-au facut ditamai cleoampele ..la mine nici dupa 4 ani nu arata asa .. bravos d-l

flordel

Felicitari, ti-au crescut trandafirii nu gluma! ;)

claude

Da domle, ce naiba le-ai facut de au crescut asa, ca ma inverzesc de invidie  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Am scos molozul rezultat de la constructie si am adus 40 cm de pamint fertil.
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

gabif1966

Super.... nu am mai vazut asa crestere spectaculoasa!...Si acum ce faci?... Cei de la gard ii mai conduci ca urcatori sau ii tunzi sa fie tufe mari ( asa cum zicea ES ) in trepte( cascada)?
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

lordu

Buna intrebare - nu stiu ce sa fac, astept sa vad cit de mult or sa degere la iarna.
Daca degera trebuie sa-i iau la mina, si atunci ii aranjez orizontal (urcatori). Si cu ocazia asta vopsesc si gardul, ca m-au luat prin surprindere si n-am apucat ...
Daca nu degera, nu ma incumet sa umblu in ei, si atunci o sa-i las asa cum sint.

Om vedea la primavara  :)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Rux

Ce mana buna ai avut Lordule.  Impresionant.

anasstasia

Wawwwwww, jos palaria. Bravo tie!

lordu

Trandafiri in anul 2 de la plantare
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Rux

Ai tu  un secret,este clar.   Anul 2 ?   Habar nu am ce sa zic. Scrie o carte sau vinde  din pamant...
In orice caz,felicitari.      Poti sa stai linistit ,dupa cum vad  o si faci.... +rsp