Villa Rosa - Lordu rules

Started by lordu, September 16, 2012, 09:04:46 AM

Previous topic - Next topic

lordu

Cam 3 saptamini si ceva, din cite-mi aduc aminte. Atrage albinele, (dimineata, ca pe zi e prea cald si nu mai vin) e tot un zumzet pe linga el. Atentie totusi sa nu fie prea mare pentru suportul pe care il imbraca.  +ham
Asa arata acum, cred ca mai trebuie 'tuns' :




Intr-adevar, palma maicii domnului cred ca avea lipsa de apa.....  +dns

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Rodica Stacescu

 A crescut atat de repede Boby James? E "monumental"! Cam in cat timp de la plantare ajunge la dimensiunea asta? Am plantat si eu unul in toamna trecuta, dar liber, nu are nici un suport, nici un zid, gard sau altceva de care sa se sprijine. Seceta il face sa ramana deocamdata la dimensiuni reduse. Trandafirul asta nu poate sa se sustina singur?

lordu

Trandafirii au fost plantati in Octombrie 2012 ,iar cei de pe pergola (Bobie James) in primavara lui 2013.
Malvern hills care era pereche cu el e deja surclasat, a degerat iarna trecuta si acum nu-i prea merge bine, ar trebui sa-l mut dar nu am unde.
Nu stiu daca BJ se poate sustine singur...

La pergola am facut gropile cu excavatorul, atunci cind am scos molozul din curte, si am bagat la fundul gropilor cite 1/2 de caruta de gunoi de oaie.
;)

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Rodica Stacescu

 Stiu ca e un ingrasamant formidabil gunoiul de oaie, sunt persoane care spun ca il folosesc asa proaspat, il lasa doar cateva zile in apa si apoi uda, sau il pun inainte de a da zapada in jurul pomilor, fara sa-l ingroape. Cu cat gunoi ai pus in gropi, cred ca in curand lastarii vor incepe sa-ti invadeze acoperisul casei. Spunea Es Undeva de un rambler din asta cu crestere uriasa, Kiftsgate, ca daca-l pui langa un garaj creste ca un balaur de nu mai poti sa-ti scoti masina afara, nu-i mai gasesti nici usa.
Malvern Hills e la un capat si Bobbie James la celalalt? Ca arata destul de egal si de simetric crescute. Oricum, arata foarte bine intrarea cu ghirlandele alea curgand de pe pergola!

lordu

Malvern Hills e (sau mai bine zis a fost)  la interior, BJ la exterior. Vreau sa sui un Kiftsgate Superior pe stilpul de curent, sa vedem ce iese ...   +hypno
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Rodica Stacescu

  Pai, ce sa iasa? Cum trandafirul nu se agata singur, vei fi nevoit sa urci mereu pe stalp sa-l dirijezi! Iar cand ajunge sus, incepe sa o ia transversal pe fire, ca pe o arcada. Iti faci de lucru! Dar e o idee, n-ar arata rau!
 Vezi ca Starkl are in oferta Kiftsgate, mi-am comandat si eu unul. Mai are Billet Doux, un trandafir Delbard foarte frumos. Si iarasi, Uetersener Klosterrose - Evers/Tantau care in mod sigur e un trandafir pe gustul tau, se face rapid tufa inalta, foarte deasa, cu flori nostalgice alb/ crème, cu buna remontanta, sigur o sa-ti placa!  Parfumul e modest spre deloc, dar nu are importanta daca ai atatia englezesti parfumati prin preajma. Si Billet Doux, si Uetersener Klosterrose pot fi plantati solitar, daca ai loc sunt minunati! Se fac tufe splendide! Iar preturile sunt... "mititeli"!

Pot sa pun niste poze aici cu Billet Doux si Uetersener Klosterrose?