Villa Rosa - Lordu rules

Started by lordu, September 16, 2012, 09:04:46 AM

Previous topic - Next topic

lordu

Pe site-ul lui David Austin zice printre altele sa te asiguri ca trandafirul pe care-l plantezi sa nu fie prea viguros pentru locul de plantare ales.
Si se refera aici cu precadere la rambleri.
Asta pentru ca ramblerii nu se taie, deci n-o sa poata fi tinut in friu  fara sa fie "afectat".

La asta v-ati gindit?  :)


Quote from: einsteinitza on October 18, 2012, 09:25:02 AM

Lordu, tu poti sa ii faci ce vrei, insa astia vechi sunt trandafiri care au nevoie de spatiu sa se puna in valoare, nu le plac taierile, nu le plac dirijarile complicate.Chiar daca il conduci pe grilaj in spate, el are nevoie in fata de spatiu, iti va ocupa toata zona circulabila. In al doilea rand, eu m-as gandi la imaginea din fata casei, cum se vede grilajul din lateral, cu spatiu si apoi zidul casei,e cam ciudat. Pe urma, zona e cam stramta, nu stiu cat soare are acolo, tine minte ca are nevoie de aerisire si de soare minim patru ore, dar pentru inflorire maxima necesita mai mult. Oricum ar fi, trei nu incap nici in dunga ;D, doi in nici.  Un caz, poate unul dar poate ii gasesti un loc mai bun :D


Am masurat, spatiul are putin sub 3m. Drept pentru care am pus acolo 2x Crimson glory la capete si 1x Tess of d'Urbevilles la mijloc.
Trebuia sa-i pun undeva, ca riscam sa-i pierd.
Pina la urma se mai pot si muta, nu? .....  ;D

Mai plantez astazi pe ultimii, 2x Malvern hills la pergola, pentru proba, sa vad ce le poate pielea.
Alt loc n-am gasit pentru ei.  ;)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Ba ramblerii se pot taia, si se taie, dar nu ai avea problema asta, fiindca ar umple pergola sus cumva slabatic, masiv, dar apoi ai tine lucrurile sub control. Eu am cativa rambleri mari-Veilchenblau, Apple Blossom, si nu am probleme cu ei, cam la trei ani ii coafez putin, dupa prima inflorire.
Cam asa
http://labonnemaison.org/
Acum sunt curioasa cum se vor dezvolta cei doi Malvern Hills, am si eu unul de doi ani si e foarte incet. Dupa mine la pergola aia aveai nevoiew de rcevda mai puternic, mai masiv, sa iti faca o masa de flori sus, sa umple acoperisul. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Quote from: lordu on October 23, 2012, 07:29:07 AM

Pina la urma se mai pot si muta, nu? .....  ;D


Bine ai venit in clubul nostru! ;;)

einsteinitza

Da, ai dreptate, eu dupa atata timp si tot mai mut!  =))
Lordu, ai vazut cumva ce facea cu ei cand ii scotea, ii defolia? Sau deja ai lui nu m ai aveau frunzis?
Sunt curioasa cum facea, fiindca am auzit multe despre livrarile astea prea timpurii.

Pe aceeasi tema, discutam cu Coaude ca, la unii trandafiri ciupiti la ramurile de inlocuire, au aparut lastari laterali noi, deci vremea exagerat de calda i-a stimulat la lastarire.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Nu cred ca trandafirii lui Petrovic nu mai aveau frunzis...se pare ca de fapt multi furnizori incep sa scoata indiferent de faptul ca temperaturile nu sunt inca cele potrivite si ii defoliaza manual  >:(    Am si eu o comanda la Petrovic impreuna cu un grup de persoane si a anuntat ca trandafirii sunt pregatiti, putem merge sa-i luam.
Sunt cam ingrijorata de treaba asta, pentru ca a fost un sezon aiurea si trandafirii s-au apucat de lastarit acum, tarziu, deci sunt in plina expansiune, n-au avut macar o perioada ceva mai rece
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Quote from: lordu on October 21, 2012, 08:06:23 AM
Merci ES, am sa-ncerc sa urmaresc emisiunea

Am fost ieri si am ridicat comanda de la sirb  +dns
Tipul e serios, coletele erau pregatite cind am ajuns.
Cit am baut o cafea, mi-a mai impachetat vreo 10 bucatila care m-am orientat in ultimul moment  ;Dep
Am capatat si Crimson Glory clg. (bonus). Mi-a zis ca e unul dintre cei mai parfumati trandafiri ever.  +hypno
Am stat de vorba si cu vecinii, ziceau ca la sfirsitul lui Mai lesini de miros, pe toate vaile din satul ala al lor  :-bd
Azi incep sa plantez la ei, cu toate ca e duminica.
Ma bazez pe spusele domnului: "Daca-ti pica o oaie in fintina n-o scoti pentru ca e dumunica?"  ::)



Sirbul lucreaza simbata si duminica sau l-ai anuntat tu sa fie disponibil in acea zi? Cum ai procedat?

lordu

Trandafirii au frunze, Nici nu le-au picat, nici nu au fost defoliati
Luceaza, ca doar e afacerea lui, iar plantatia o are undeva pe dealul din spatele casei  ;D
Se lauda cu 2 ha si 1500 specii
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

In nici un caz nu scormonesti la ei in primavara!  ::)Ii lasi in musuroi pana cand dau ei singuri lastari, daca ii desfaci poti sa ii omori. Lasa-i pe ei in ritmul lor si ei iti vor spune cand sa umbli. :-bd

Am vazut cateva poze cu gradina lui, este un adevarat pasionat, si din ce vorbeste stie multe. Eu il admir pentru ca si-a urmarit pasiunea. Daca la mine au incaput 450 el sigur are cat spune. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

La mine, trandafirii au frunze toata iarna, care, abia in primavara se usuca, cand incep sa dea lastarii noi. Si, cum in ziua de azi, vremea e imprevizibila (ieri foarte cald, azi foarte frig  :-\), nu cred ca e un impediment  sa plantezi sau sa muti un trandafir la sfarsitul lunii octombrie.

lordu

Quote from: einsteinitza on October 25, 2012, 08:13:58 AM
In nici un caz nu scormonesti la ei in primavara!  ::)Ii lasi in musuroi pana cand dau ei singuri lastari, daca ii desfaci poti sa ii omori. Lasa-i pe ei in ritmul lor si ei iti vor spune cand sa umbli. :-bd

Am vazut cateva poze cu gradina lui, este un adevarat pasionat, si din ce vorbeste stie multe. Eu il admir pentru ca si-a urmarit pasiunea. Daca la mine au incaput 450 el sigur are cat spune. :-bd

450 !  ???

Locuiesti la vreun castel, sau cum ?

Quote from: penelopa on October 25, 2012, 08:38:59 AM
La mine, trandafirii au frunze toata iarna, care, abia in primavara se usuca, cand incep sa dea lastarii noi. Si, cum in ziua de azi, vremea e imprevizibila (ieri foarte cald, azi foarte frig  :-\), nu cred ca e un impediment  sa plantezi sau sa muti un trandafir la sfarsitul lunii octombrie.

Pene, te pomenesti ca ne scrii de prin Africa ....
Da nu, ca nu prea te sti cu negrii ....   +ham
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Locuiesc la tara. Gradinile sunt mai spatioase in afara marilor orase
Poti sa vezi o parte din trandafirii mei aici
http://la-gradina.blogspot.ro/

Stai linistit, ca, dupa cum ai inceput, vei ajunge departe ;D vedem cati ai peste cativa ani
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Acum sa stiti ca nici la mine nu-si prea pierd frunzele, tot urmaresc sa-l scot pe Rhapsody in Blue dar e plin de boboci acum. ::)
Anul trecut cand s-a topit zapada trandafirii mei au iesit din iarna cu toate frunzele.

lordu

Quote from: einsteinitza on October 26, 2012, 07:51:32 AM
Locuiesc la tara. Gradinile sunt mai spatioase in afara marilor orase
Poti sa vezi o parte din trandafirii mei aici
http://la-gradina.blogspot.ro/

Stai linistit, ca, dupa cum ai inceput, vei ajunge departe ;D vedem cati ai peste cativa ani

Nu cred ca pot sa am mai multi.
Deja i-am plantat mai desi, de teama ca nu se prind.
Daca se prind toti, o sa trebuiasca sa-l mut pe ala central, din grupurile de 3 (sint pusi la 60cm)

Quote from: einsteinitza on October 23, 2012, 08:40:41 AM
Ba ramblerii se pot taia, si se taie, dar nu ai avea problema asta, fiindca ar umple pergola sus cumva slabatic, masiv, dar apoi ai tine lucrurile sub control. Eu am cativa rambleri mari-Veilchenblau, Apple Blossom, si nu am probleme cu ei, cam la trei ani ii coafez putin, dupa prima inflorire.
Cam asa
http://labonnemaison.org/
Acum sunt curioasa cum se vor dezvolta cei doi Malvern Hills, am si eu unul de doi ani si e foarte incet. Dupa mine la pergola aia aveai nevoiew de rcevda mai puternic, mai masiv, sa iti faca o masa de flori sus, sa umple acoperisul. :D


Es, cum il cheama pe Rambleru' asta din poza? E super tare !!!
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

lordu

Quote from: flordel on October 17, 2012, 12:49:54 PM
Tu esti acum ca un pictor cu o panza goala, eu zic sa te mai uiti pe internet la gradini. Cat imi plac mie de mult trandafirii n-as pune numai din astia si trifoi.

M-am hotarit la Juniperus Horizontalis "BLUE CHIP"
Il plasez la picioarele climberilor. Si cu asta, basta - am tot ce-mi trebuie in gradina  ;)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Opal

Esti sigur?
Conifere si trandafiri?

claude

Toti romanii care s-au trezit cu o gradina pe langa casa au boala coniferelor  ::)  Cred ca doar aia ce locuiesc la munte nu planteaza conifere, ca in rest se vor umple campiile romanesti cu paduri de conifere  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Lordu, atentie la ienuperi, sunt extem de mancaciosi si vigurosi, se intnd pe suprafata mare, vor fi in competitie acerba cu trandafirii, ii vor devora! Tu ii vezi micuti acum insa fac niste radacini groase si numeroase care mananca tot si mai ales fura enorm de multa umiditate.
Claude, sunt de aceeasi parere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Fetelor, nu mai insistati, Lordu este croit pe gazon, trandafiri si niste conifere, am incercat si eu sa strecor cateva sugestii dar fara rezultat. :D

geodezia

Lasa cind o vedea ca e frumos cu flroicele scoate tot si reface ...  :-bd :-bd

lordu

Quote from: flordel on October 29, 2012, 10:07:05 AM
Fetelor, nu mai insistati, Lordu este croit pe gazon, trandafiri si niste conifere, am incercat si eu sa strecor cateva sugestii dar fara rezultat. :D

Flor, merci pentru sugestii  :)
Nu le gasesc inca, dar mai caut  :-\
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Mihai

Sugestiile sunt la ea in gradina.......... =))
Poate!

lordu

Stie cineva daca Iasomia e totuna cu Lamaita ???

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

sicamin

Tot acelasi lucru e ,daca este de gradina,cea cu flori simple,dar exista si iasomie cu flori dble ,care nu e asa de parfumata ,ca si cea clasica.

lordu

Azi mi-a venit aia cu flori duble.  +ham
Am vazut ca betele alea de tulpini seamana cu Lamaita, dar nu eram sigur...
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

sicamin

Am si eu cu flori duble si in primul an a crescut destul de putin dar dupa aceia creste frumos. Florile sant frumoase dar miros mai putin si doar dimineata (asa am observat eu la a mea).
Nu trebuie sa-ti para rau ca ai luat ca va arata bine printre multimea de trandafiri  pe care o sa-i ai . :-bd