Trandafiri albi

Started by Dalia, January 09, 2013, 06:53:13 PM

Previous topic - Next topic

Dalia

(Pentru trandafirii albi nu avem topic.  :) )

Hella:

Dalia

Innocencia:


Dalia

Jacqueline Du Pre:

Dalia

Sally Holmes:

Dalia

Sonnenroschen

claude

Ce frumosi! Dalia, cum se comporta Hella iarna, il aveai iarna trecuta, a inghetat rau?  Si cum sta cu parfumul? Am vrut sa-l iau in toamna asta de la Coral dar cum n-au vandut nimic am ramas fara  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Iarna trecuta a fost rau pentru toti trandafirii mei, deci si pentru Hella. Dar am observat ca a recuperat repede si s-a inaltat frumos. Imi place cum arata, inca din faza de boboc. De parfum, din pacate, nu-mi amintesc.  +ham

A, si daca trece cu bine iarna, iti trimit eu niste butasi daca vrei, in primavara.  :)

claude

 +hug  Sigur ca vreau butas  +ham  Speram sa fie mai rezistent la ger, citeam pe undeva ca rezista bine, dar e drept ca iarna trecuta a fost oribila.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Da, sunt ierni si ierni. Si mai depinde si de varsta trandafirului... .

Si vantul ar fi chiar mai daunator decat frigul, din cate spune Paul Zimmerman:
http://www.finegardening.com/item/25665/step-2-in-preventing-winter-damage-to-your-roses

claude

Eu oricum o astept cu sufletul la gura pe Jacqueline du Pre, cel de acum un an nu s-a prins, sper ca de data asta sa fie cu nororc, altfel imi smulg parul din cap de suparare.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Al meu este plantat in primavara, asa ca de prins s-a prins. Mai ramane sa treaca de iarna, cat mai bine. In schimb am emotii mari cu recolta plantata in toamna-iarna.  ;D

Dalia

Claude, cum ai patit tu cu Jaqueline, asa mi s-a intamplat mie cu Lilac Charm: l-am plantat in primavara si nu s-a prins (ramurile au fost si foarte tare scurtate, de olandez  >:( ). Am mai plantat unul in decembrie, cand a fost fereastra aia calda, si acum ramane sa astept pana la primavara rezultatul. Oricum, asta trimis in toamna arata super fata de cel din primavara.

Sper sa nu ramanem fara par..., la primavara.  =))

claude

 ;D    Eu macar mai am o speranta, ca la primavara cer butas de la tine, daca nu se prinde, dar eu nu am Lilac Charm sa-ti trimit...doar sa contribui cu bani la...peruca  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia


trandafira

Trandafirul meu alb mic de tot si cu flori multe:

Dalia

Un inceput foarte promitator, asa, cu flori multe!  :-bd Si frunzisul pare a fi unul sanatos!

anasstasia

Es, aici poti sa-l postezi si tu pe Escimo, preferatul meu....  :)

anasstasia

Am gasit si eu ceva prin calculator...
Kosmos

upload pics

Opal

Mari ticalosi aia de la Coral
Trandafirii sunt superbi,deja ma apuca poftele
Cel putin la ultimul.......

adrianam

Summer Memories, primul an in care a inflorit:


Opal

Chiar nu ma mai joc cu voi
Eu va spun ca am o gradina mica si voi ma omorati cu zile
Ca nu mai spun ca ma faceti sa incep sa vand de prin casa,sa iau banii de la gura copiilor si pana la urma cred ca-i amanetez si pe copii si pe barbat
Oare iau ceva pe el?

lucia2002


claude

Quote from: Opal on January 10, 2013, 05:33:06 PM
Oare iau ceva pe el?

Depinde ce 'proprietati' are, ca pe piata gradinareselor se cer anumite caracteristici, cum ar fi toleranta la ducerea familiei la faliment prin cumpararea de plante, disponibilitatea de a cara zeci de galeti cu mranita...si altele  =))   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sannamaria

Pascali

White Morsdag [ sau cel putin asa cred,l-am luat din baumax nestiind ce e ]

Glamis Castle [ din butasi ,mersi Dan  :)]

trandafira

Quote from: claude on January 10, 2013, 06:40:03 PM
Quote from: Opal on January 10, 2013, 05:33:06 PM
Oare iau ceva pe el?

Depinde ce 'proprietati' are, ca pe piata gradinareselor se cer anumite caracteristici, cum ar fi toleranta la ducerea familiei la faliment prin cumpararea de plante, disponibilitatea de a cara zeci de galeti cu mranita...si altele  =))   

Bine punctat Claude!Mi-a placut observatia ta.