Achimenes

Started by larisa, May 03, 2007, 10:26:36 AM

Previous topic - Next topic

paraschivvvv

In ordinea intrebarilor;primul este catleya light si are nuante spre mov pe cand snow este alb pur;al doilea este rainbow warior;erlkonig   are flori mari roz,iar cascade evening glow are florile rosii mai aprins.Referitor la deschiderea florilor de Huguies poate fi o reactie la prima inflorire si dupa pregatirea pentru incetarea infloritului( spre toamna) sa-si revina;dati-i un pic de ingrasamant pentru flori florifere.Felicitari pentru frumuseti si varietati ca si pentru dezvoltarea lor  si ca si ingrijire.

ati

Aoleu Draga Dana T
Numai felicitari si o sticla de vin bun sau un Don ..... ;)
Ai niste plante minunate  sa-ti traiasca ca si tine multi multi ani  +hug
La mine rusinea ma va prinde sper anul acesta nu stiu ce sa antamplat dar eu anca nu am ajuns acolo sa scot din pivnita nici nu stiu mai merita sa ma chinui cu ele ca doar dimineata voi coate afara daca a mai ramas ceva din ele asa de rau ami pare pentru ele dar nu am ce face  eu care anul trecut am avut si de vanzare  vai vai vai :(
Dar sa vedem ce voi gasi maine an ghiveciile de anul trecut
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

penelopa

Hai, nu te mai văicări atât, Ati, că am vrut să-ţi dau  achi din ai mei, dar tu n-ai vrut  :-\
Apropos: nu ţi-ai uitat la mine nişte ghivece (de la fete, probabil) cu zephiranthes ???? ;D

ati

Vai Draga Pene sunt  asa de pierdut ca nu ma numa  dar ce zici de achi oare vor inflori cat despre luatul de la tine nu am vrut ca erau asa de frumoase si sa le distrug an masina ar fi fost pacat .
De zephiranthes ce sa spun eram asa de ancurcat cand au venit fetele ca poate ei au adus si eu am uitat acolo stii ca nu este frumos dar sa nu le spui te rog :'(
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

penelopa

Nu fi îngrijorat, dragule, că te rezolvă fata la toamnă-iarnă (inclusiv cu muşcatele pentru Agota  =)) )... prin POŞTĂ  ;D

DanaT

Pene, a iesit ceva pana la urma din rizomeii din primavara?
La mine a mai inflorit unul, cu niste floricele incredibil de mici pentru un achi. Summer sunset ii zice lui:

penelopa

Da, 2  dintr-un fel si alti 2 din celalalt fel  ;) Sa vedem si cum infloresc, ca trebuie sa si infloreasca, nu?!!  :)
Merci! :-*

DanaT

Cum sa nu infloreasca... Asa ar trebui sa fie

penelopa

Ca primul mai am, pentru al 2-lea te pup de milioane de ori!!!! De mult imi doresc achi galben  +dns

paraschivvvv

Primul achi inflorit pe 2012( are o culoare mai inchisa decat in foto)Bloody marie pe aceeasi pagina cu  Swet and sou,incep  incet sa faca boboci si sa infloreasca unul cate unul::

http://popescugp.sunphoto.ro/sfarsit_de_iulie_2012/78405280

larisa

Vad ca nu a mai postat nimeni aici din vara,asa ca intru eu acum sa ma laud cit de harnica sunt sau de nerabdatoare.Pentru ca iar trebuie sa plec,am pus achimenes la produs

adrianam

Adica i-ai scos la caldura si lumina?

larisa

da ,i-am plantat ieri,sa-mi iau de-o grija ,anul trecut i-am luat cu mine in Germania,i-am plantat acolo si i-am adus acasa in april,un pic cam sifonati.Anul acesta am zis ca nu mai risc,mai ales ca mi-am marit colectia ,gratie domnului Paraschiv.Sotul ar fi avut prea mare bataie de cap ,sa -i eticheteze,sa-i planteze ,etc,asa ca singura grija e sa le puna cite un picut de apa pina rasar,apoi primeste indicatii ce sa faca mai tarziu.Anul trecut nu am apucat sa vad nici o floare de la ei,ca nu a facut nici o poza,eu nefiind acasa cind au inflorit

gabriela jalba

Succes , Larisa !!!!
  Am si eu la o planta unul; un rizom ratacit care acum are planta maricica.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Eu nu mai am decat clasicul mov. Cred ca voi scoate la lumina ghiveciul cu rizomi. Eu i-am pregatit in pamant din toamna cand i-am pus in demisol la rece. Acum ii voi uda cate putin.

larisa

Multumesc D-na Gabi ,Sper sa le mearga mai bine anul asta.Am crezut ca-mi vine rau cind am gasit in balconul neinchis,sub o patura de zapada un ghiveci cu achimenes.am dat zapada deoparte ,l-am lasat in debara sa se dezghete pamintul ca era toaca,si am trecut la control.Spre norocul meu nu inghetasera rizomii,asa ca daca m-am apucat de astia am trecut la toti

paraschivvvv

Succes Larisa cu achii!

larisa

Multumesc Domnul Popescu,sper ca anul asta sa-i vad infloriti

paraschivvvv

Va doresc din toata inima flori frumoase.