Glicina - (Wisteria)

Started by Loredana06, May 29, 2007, 12:19:18 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Tsie lateralele in august neaparat. O sa vezi ca va fi mult mai bogata.In timp. Ma bucur ca-ti place gradina, si mie incepe sa-mi placa =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

De la ce virsta se taie? A mea deocamdata este mica, cred ca are un an.
http://anasstasia.sunphoto.ro/wisteria/37459395

Este prea mica sa o tai, nu? Ca nu am ce...

Es, wisteria ta este fantastica. Cine o vede ramine cu gura cascata.

einsteinitza

O sa vezi in august, atunci vezi ce sa tai.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

 >:( >:( >:( >:( >:(
Pleaca si glicina la culcare.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Arata frumos si cu frunzele cazute pe jos. :)
Interesant ca la tine i-au picat multe frunze verzi, la mine nu au picat inca si sunt aproape toate galbene.
Ce inseamna diferenta de microclimat!

einsteinitza

Da, fiindca au picat in clipa in care temperaturile au scazut sub zero. Au fost -3 noaptea, si de dimineata, cand batea putin vantul, ploua cu frunze. Le-a muiat total.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

imi place cum atirna pastaile .si sunt si foarte tari .am incercat sa spag una si mai mai sa imi rup dinti in ea

flordel

Draga Geo, ia mai bine o fasole cu o slana! Si o ceapa rosie cu o tuica. ;D
Da-o incolo de Wisteria, aia nu-i de-a noastra, e din strainataturi...!

claude

Piticania mea are inca frunzele pe ea, desi am avut si -8 grade. La mine s-a intamplat un fenomen ciudat cu unii arbusti si chiar cu nucul. Cum temperatura nu a intrat pe o curba descendenta normala ca plantele sa inceapa sa se pregateasca de repaus si dintr-o data au fost -6 grade, unele au ramas cu frunzele uscate, arse de inghet, care atarna si nu prea cad  ???  Nici nu am avut culori de toamna, totul era verde si apoi maro, dintr-odata.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Pacat, la mine sunt culori frumoase de toamna, toate culorile, de la verde la grena. :)

einsteinitza

Geo, lasa pastaile acolo pe planta, iar la primaara sa aduci una in casa, la cald, Explodeaza ca o mica bomba, si-si arunca semintele peste tot. Desteapta planta, stie sa faca fata competitiei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ca sa va aduceti aminte de ea, cateva poze facute de mine.
Cel mai bine imi amintesc mirosul superb.

anasstasia

Wahahahaa, oare citi ani trebuie sa astept sa se transforme si a mea in asa ceva?

Rux

De ce tratament o fi avind parte ?Ca de taierile ale ,normale ,e cam greu sa cred ca se pot respecta  intru totul.
Este superba.
Vezi  blog Es . Are una idem.

anasstasia

Stiuuuuu, totul la Es este scos ca de la expozitie.

flordel

Cred ca n-are parte de nici un tratament.
Mie imi place enorm liana asta. ;D

Rux

Da .Si eu am una .Este in al patrulea an,anul asta . Niciodata nu am respectat "litera  legii "  =))cresterii lor. Asa ca ,anul trecut ,cind a sosit sorocul primei inflorii ,nu m-am asteptat la cine stie ce flori. Si asa a fost .A inflorit firav ,pe ici colo. Insa  a crescut  imensa. Neavind insa suficient loc  la mine ,s-a intins si la,vecinii ,unde a intrat pe sub tigla unei magazii in vreo doua locuri.  ;D
E clar  ca nu prea umbla pe acolo vecinul .
Anul asta o sa o tai ,ca poate in al cincilea an o sa faca si ea flori asa faine. O sa-i "amenajez" un loc unde sa se poata deasfasura in voie si poate ,in ala saselea an sa va puteti uita si la a mea.  ;D (asta daca mai am cont pe aici ,evident ,nu ?)

claude

aha, deci nu numai eu ma uit la a mea si ma otarasc la ea ca nu infloreste...
Eu am o Wisteria Floribunda (daca o fi fost corecta eticheta, ca-i din Praktiker ;D ) de doi ani in gradina si nu numai ca nu a inflorit dar nici nu prea a crescut...in 2010 a ajunt totusi un lastar la 2 m, dar in vara trecutsa cred ca a crescut vreo 3 cm  ;D  ::)   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Pai ce te plangi ? Tu "esti in termen" .La  trei ani ,infloreste prima data ,eu asa stiu si asa a si fost  la mine.
Dar totusi trebuie sa respectam cerintele ei. Tuns ,ras si frezat  primavara si toamna .(cam prin august am inteles.)

claude

Pai la a mea n-am avut ce tunde, ca ramurile date din lastarii principali sunt foarte scurte, au 2 noduri  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

A mea in toamna aceasta arata asa:
http://anasstasia.sunphoto.ro/wisteria/60875515

Cum o puteam tunde? ::)

anasstasia

Daca va uitati la dimensiunea ei, va puteti da seama citi ani are?Ca daca mai am de asteptat inca 3 ani.......ma ia depresia.

Rux

Pai eu zic ca-i bebelus! =))

anasstasia

Aoleo Rux, hai ca m-ai incurajat!  =)) Trebuie sa schimb scutece acum?  =)) =))

einsteinitza

Hai fetelor ca taierile nu sunt dificile, zau asa.
In august taiati lastarii laterali lungi si subtiri la doi trei ochi, iar in primavara acelasi lucru cu cei crescuti din august incolo. E fix ca la urcatori!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro