Glicina - (Wisteria)

Started by Loredana06, May 29, 2007, 12:19:18 PM

Previous topic - Next topic

claude

Flor, am recitit pagina, tu ai dreptate, pe mine m-a batut soarele-n cap de 3 zile-ncoace, e clar  =))   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

Quote from: flordel on May 02, 2012, 08:18:21 PM
Adriana, asta Prolific cica ar inflori de 2 ori, la tine cum a fost?

Nu mai stiu daca a inflorit in toamna. Daca da, probabil ca a facut cateva flori mici pe care nu a meritat sa le pozez. Dar anul acesta voi urmari!

einsteinitza

Flor,d aca toamna e lunga si cea normala infloreste slab a doua oara, pe la sfarsit de august, daca citesti la glicina mai in spate am postat si poze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Anul asta florile sunt izolate, ici colo , dar totusi sunt

claude

Eu visez la o floare de glicina nu stiu zau daca o sa am parte vreodata   +ham

Azi am constatat cu surprindere ca batul mei de 2 m de glicina a dat muguri si mai sus, pe lastar, nu doar la baza, il credeam mort in sus...treaba e ca a dat jos si pe urma la 1m deasupra aceluia, ce fac, o las asa cheala sau tai deasupra mugurilor dati jos?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabi_gabriella

Eu zic sa mai ai rabdare, poate da si pe interval ..de taiat oricand rapid o tai  :D
Si a mea are zone cu smocuri de frunze si zone golase

claude

Ai dreptate, Gabi...adevarul e ca i-am cam pus gand rau  ;D  Era cat pe ce sa o scot acum cateva zile,ca mi s-a cam terminat rabdarea cu ea, recunosc  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Da las-o femeie in pace, ce-ai cu saraca planta? Se descurca si ea mai greu la inceput.:P
Ia baga foarfeca in buzunar ca la Agronomie era 85 lei una mare. :D

claude

Bine mai dar mai are doar un an de proba...daca anul asta nu creste si la anul nu infloreste o fac emigranta...la tine  :P
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

A mea a inflorit superb ,anul acesta ,fix la trei ani de la plantare .
In tot timpul asta nu i-am facut nimic ,nu am pus foarfeca pe ea,am lasat-o in pace.
Este mov cu alb.
Totusi ,am o nemultumire :florea   dureaza cam o saptamana ... nu se putea mai mult ? Sau este ,inca ,pitica ?
Dar pana se face ca a lui Es ... mai dureaza ..
Oricum sint multumita de ea. Pentru prima inflorire  este superba.

einsteinitza

Tine mult mai mult primavara...dar cum a venit vsrs pestre es, florwilew s-au ofilit mult mai repede. Ea infloreste csnd e incw rece si acum la atatea grade.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

anul trecut a mea era chela de frunze dar a facut cev aflroi .anul asta e plina de frunze dar flori ioc ... asa ca ce trataemnt sa ii fac cred ca ii arat foarfeca ca si asa a inceput sa cereasca .. eu nu vreu sa se intinda ca via cvi vreu sa o fac copacel .. asa ca o voi hacui  ;D

einsteinitza

Geo, nu acum ci pe la sfsrsit de august.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Si eu le-am tuns pe ale mele de la munte, dar  le mai tai si in august, ca voi avea de unde!  ;;)

Cresc ca nebunele! Ca in zona aceea au apa mai multa decat la campie, si racoare noaptea!
Al meu sot nu realizeaza ce pericol sunt pentru cabanute si ma tot intreaba ce am cu ea de o tai!  ;D

gabriela jalba

La mine abia acum da muguri verzi pe ce a mai ramas. Nu m-am gindit sa-i fac poza.. De atita timp astept sa vad flori de la ea...Ooooffff!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


geodezia

da e mai mare a ta mai batrina dar si a mea  tot asa are multe frunze si nu flori
Es in toamna am sa o tai daca nu face flori pina atunci

claude

Eu am cicit la un moment dat pe undeva ca daca glicina e ingrasata cu ingrasamant cu continut mare de azot face fite le inflorit...are cresteri dar nu prea vrea sa infloreasca...asa ca alea batrane care fac nazuri la flori poate le-ati indopat cu mult azot, de-aia  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


adrianam

Ia uitati-o si pe una din cele doua ale mele, floribunde:

Una este floribunda Pink Ice si cealalta floribunda Issai (cea bleu). Nu le-am pus nici un pic de ingrasamant pana acum si nici nu le voi pune.

Rux

Adriana ,daca-mi permiti ,pot sa remarc ce  "cuminte " este ?
A mea a intrat la vecini ,pe sub tigla unui cotet ,si probabil ca in  scurt timp o sa-i blocheze usa de la intrare (cotetul este nefolosit ) .Tu o tii la respect ,adica o tunzi ,.sau o dresezi  ,de creste asa aliniat ?

einsteinitza

Da, pare cuminte, in cativa ani insa va trebui sa fii mereu cu ochii pe ea, ca imediat cucereste zonele laterale. :P
La mine doar partea de langa casa a reusit sa-si pastreze florile, anul asta e tare amarata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

nu i-am pus nimik da cred ca e pusa pe sotii ca creste ca nebuna .. au crescut ramurele asa frumoase ca imi e mila sa le rup .. voi astepta la toamna sa vad ce tai

adrianam

Quote from: Rux on May 07, 2012, 06:37:19 AM
Adriana ,daca-mi permiti ,pot sa remarc ce  "cuminte " este ?
A mea a intrat la vecini ,pe sub tigla unui cotet ,si probabil ca in  scurt timp o sa-i blocheze usa de la intrare (cotetul este nefolosit ) .Tu o tii la respect ,adica o tunzi ,.sau o dresezi  ,de creste asa aliniat ?

Da, i-am mai scurtat si anul trecut din lastari si in urma cu doua saptamani, ca era ca o serparie sub acoperis si pe firele pe care am lasat-o sa se intinda!
Incepe sa intre pe sub invelitoare, printre lemnele terasei, ale cabanutei.

Rux

Aha,deci este "normala"  =)).