Glicina - (Wisteria)

Started by Loredana06, May 29, 2007, 12:19:18 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

 :D :D :D
Acum e jucarie, la mine intra pe sub acoperis, dar intre timp si spre terasa de la lac, si la magazie, si se suie si in salcamii pe care trebuie sa-i pazezc sa nu ii sugrume!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


claude

A mea e plantata langa un prun care e pe duca, mai are frunze doar pe varf, i-am lasat cateva ramuri, am zis ca nu-i problema ca-l sugruma, va fi bun ca suport, doar ca a mea nu are nici un gand de sugrumare, nu creste ca ale voastre  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

E cam timida la inceput dar sa vezi cand se va obisnui, abia ii vei face fata!  ;D

claude

Pai nu e chiar la inceput, o am de 2 ani, acesta va fi al treilea an la mine in gradina  ::)  E drept ca era mica, doar vreo 30 cm cand am plantat-o  ::)   
Ii place apa multa? Ca acum doi ani, peste vara, a crescut bine in schimb anul trecut a stagnat cu spor, nici ramuri n-a facut  ???  Oare din cauza secetei? Apa i-am mai pus, dar nu din belsug
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

Cele de la munte au mult mai multa apa, probabil de aceea cresc ca nebunele!
Cea din Craiova cred ca am udat-o doar in anul in care am plantat-o, dupa aceea erau mai importanti trandafirii iar ei nu ii mai ajungea randul. Motiv pentru care este inca pitica!

cristinaf

Quote from: flordel on January 20, 2012, 09:30:21 PM
Pai trebuie s-o facu tu sub forma de copac.
Deci cine vrea Black Dragon acum? ;D
Eu cred c-o sa iau pana la urma.
Flor, ti-ai mai luat-o pana la urma pe Black Dragon?
Imi face si mie cu ochiul si nu as vrea sa ma trezesc cu vreo pricajitura dupa ce dau o caruta de bani pe ea.  :-\

einsteinitza

Am reusit sa gasesc un filmulet cu taierile la glicina pentru a deveni pomisor. Vedeti in pagina de jos unde zice " Training as standard"
http://apps.rhs.org.uk/advicesearch/profile.aspx?PID=242#top


M-am lamurit si de ce la unele astepti de iti sar ochii. Cele care infloresc la doi trei ani de la cunparare sunt altoite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Cristina, n-am mai luat Black Dragon fiindca inca n-am un suport ca lumea pentru glicina asta.
Am una no name care s-a catarat intr-un pom tot datorita faptului ca inca n-am o bolta.

cristinaf

Oare nu ar merge plantata langa casa, sa se intinda pe balustrade? Eu as avea asa un loc.
Citisem mai demult ca nu ar trebui sa fie plantate langa cladiri, ca le-ar afecta fundatia, dar vad mereu poze cu glicine plantate asa. Nu stiu ce sa mai cred. :-\

Rux

Eu zic sa nu incerci sa o plantezi langa casa. Se intinde maxim  si face tot felul de stricaciuni.  Cu siguranta are  si  radacini foarte puternice care pot afecta  fundatia casei .
Asta-i doar o parere...
Glicina mea este imensa si creste in continuare.O las in voia sortii ca am plantat-o de la inceput intr-un loc unde poate creste in voie. Si chiar asa fiind ,sint impresionata de vigurozitatea ei.

cristinaf

Mersi Rux pentru parere, inseamna ca ar trebui sa stau mai bine cuminte.

flordel

Eu am vazut in Franta una plantata chiar langa casa, era o splendoare.
La prima vedere nu parea nimic in neregula, era batrana si foarte mare.
A inceput si la mine sa infloreasca, catarata in copac! 8)

gabi_gabriella

A mea e langa casa , la vreo 1.5 m de ea dar n-am observat sa fi facut ceva stricaciuni
Dar oricum ii trebuie un suport solid care sa o sustina

claude


flordel, faina tare!

Quote from: gabi_gabriella on April 23, 2014, 09:15:08 PM
dar n-am observat sa fi facut ceva stricaciuni

Pai o sa observi cand incepe sa se incline casa  ;D   =))


Mai, eu am vazut in ceva topic ca Rux oferea cuiva butasi inradacinati de glicina...adica cum? Inradacineaza usor?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Pai nu stiu  asta.    O sa vad .  Tocmai am luat mai multi butasi diversi ,lemnificati ,semi lemnificati verzi si i-am pus in apa.    Am luat o coarda si am astupat-o cu pamant sa vedem ce face. La cit este de mare imi   pot peminte tot felul de ghidusii ,pana reusesc .     Inca nu am pus sub pet ,dar o sa pun,ca nu ma costa nimic.
Incepe sa infloreasca asa ca o sa fac poze.

cristinaf

Rux, incearca prin marcotare, asa am vazut ca reuseste cineva an de an sa o inmulteasca.
Multumesc pentru raspunsuri! M-am intors de unde am plecat, tot nehotarata sunt. :D
Am vrut mai demult sa plantez langa casa una si citisem pe undeva ca o idee buna ar fi sa se ingroape o folie groasa, de vreun m, in partea dispre casa, ca radacinile sa se orienteze din directia opusa.
O nelamurire mai am: oare ce vinde pana la urma sieberzul, ca ei zic ca e wisteria sinesis black dragon, cu toate ca peste tot apare ca fiind floribunda ???

flordel

Cel mai bine intreaba-i ce soi e. Da-le un mail.

gabif1966

Eu,  de 2 ani o tund "ca la carte" si se pare ca-i place !
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

Carina

Vai, Gabi, e foarte frumoasa  +rsp
Tot ce am vazut la tine in gradina e de la superlativ in sus

gabif1966

Multumesc . Tot ce am in gradina sunt trandafiri, plante perene si arbusti ( si bineinteles pomi fructiferi ), care nu necesita multa munca dar arata super.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

anasstasia

Este superba! A mea doarme, nu are de gand sa facda flori desi are 3 ani de cand a fost cumparata.

gabriela jalba

Quote from: einsteinitza on April 21, 2014, 08:01:39 AM
M-am lamurit si de ce la unele astepti de iti sar ochii.
Zi de ce, ca eu cu engleza......
Rux, se marcoteaza si singura de are lastari pe pamint.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

http://geodezia.sunphoto.ro/martie_aprilie_2014/96858548
am avut musafiri poftiti si nepoftiti
eu nu o vreau asa insirata o vreau sub forma de pom
am vazut la cineva a lasat-o s-a insirat pe stilpul de curent electric si a crescut enorma de 10 m inaltime dar face flroile cam rare nu asa dese si bogate
la mine miroase foarte intens

paraschivvvv

Gabif1966 cum procedezi cu taierea glicinei ca la mine cea albastra a invlorit acum 2 ani si de atunci nici o floare ;o data cu ea am plantat si una roz si una alba si nu stiu care a trait si care nu,dat aceasta nu a inflorit pana acum,desi sunt batrane.Multumesc anticipat pentru sfat.