Tratamente naturiste

Started by floare mica, May 10, 2007, 09:12:18 AM

Previous topic - Next topic

Fleurf

 Aveti circulatia perferica proasta Codruta si liana. Nu stiu care sunt remediile naturiste dar sigur exista!

Nicol Caloian

Cica sunt bune preparatele pe baza de gincobiloba (gincoprim). Ma gandesc sa testez si eu.

costieanuconstantin

cu hrean ras amestecat cu otet si petrol , se pun cataplasme reci de la degetele picioarelor pana la ceafa , se incepe de la degete- talpa cate 3-5-10 min , timp de 3 zile ,si se continua pana la ceafa, atentie la reactii adverse , nu lasati mai mult timp --arde pielea

stefana

Cum adica ..."pana la ceafa?"

costieanuconstantin

din trei in trei zile urci cate portiune a corpului , cam 20 cm , pana ajungi la ceafa

einsteinitza

Mancare picanta ;D ;D ;D
Serios. ;D
Mananca condimentat,mai ales iute,creste circulatia in tot corpul,iar circulatia rapida se mentine si doua ore dupa.
Contrar informatiei din popor,mancarurile iuti nu dauneaza,nu ataca stomacul si alte prostii,decat la persoane care deja au ulcer,gastrite acute sau alte boli grave ale stomacului
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Eu mininc foarte picant,si totusi...Is friguroasa!!!! Ardeiul iute este o "bogatie" pt organism !!!!
Un tratament naturist pt plante, aflat proaspat de la ES 99!!!! Pulverizare cu lapte impotriva fainarii!11 (  Es,lapte fiert,sau crud? )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Quote from: Fleurf on October 05, 2008, 08:13:54 PM
Aveti circulatia perferica proasta Codruta si liana. Nu stiu care sunt remediile naturiste dar sigur exista!

Ciudat este ca eu nu simt frigul la picioare asa cum il simt in zona bazinului sau la picioare de la genunchi in sus. Am o prietena care sta iarna cu 2 perechi de sosete, una de lana pentru ca ii e frig la picioare dar e imbracata cu un tricou. Eventual mai are o vesta pe ea. In aceleasi conditii eu trebuie sa am doua bluze pe mine si o vesta si tot nu simt ca imi este cald. Uneori cand sunt bine imbracata si nu simt ca mi-e frig simt ca aerul din jurul meu e prea rece... parca m-as misca intr-un frigider nu intr-o camera.
Imi este si groaza sa merg in vizite pe la prietenii pentru ca in majoritatea caselor temperatura este de 19-20grade iar eu ar trebui sa ma imbrac ca si cum as fi la munte, afara ;D
Gingobiloba iau de mai bine de 3 luni si nu vad sa ma ajute.

gabriela jalba

Daca nu ai hemoroizi,maninca cit mai multi ardei iuti. Nu fac rau la stomac!!!! Acytiveaza circulatia singelui cel mai bine,si sint o bomba de vitamine si minerale.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

noa, gabi, amu stiu de ce dorm eu iarna cu fereastra deschisa!  :D

gabriela jalba

Si vitalitate crescuta !!!!!! sint foarte sanatosi. O sa traiesti o suta de ani si o sa cresti citeva generatii de nepoti.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Din pacate am si hemoroizi. Daca stau sa ma gandesc la cat ardei iute mananca mama mea inteleg acum de ce nu sufera de frig. Nu prea sunt eu prietena cu ardeiul iute dar oare daca mananc doar partea care nu pisca prea tare ajuta?  ;D

costieanuconstantin

nu, ca doar aia care ustura e substanta vindecatoare (capsiceina -- parca )

de ce nu mergi la un gastroenterolog  si te rezolva in trei zile  :)

vernil

Quote from: Codruta on November 07, 2008, 11:39:39 AM
Din pacate am si hemoroizi. Daca stau sa ma gandesc la cat ardei iute mananca mama mea inteleg acum de ce nu sufera de frig. Nu prea sunt eu prietena cu ardeiul iute dar oare daca mananc doar partea care nu pisca prea tare ajuta?  ;D

Codruta, se gasesc la noi, la Plafar, supozitoare cu propolis, sunt exceptional de bune pentru cei cu astfel de suferinte. Se face o cura de 10 zile, pauza o luna, apoi se repeta.

Codruta

Pentru hemoroizi am gasit un tratament natural, simplu si eficient; bai cu ceai din coada calului. Dupa o singura baie de 10 minute nu mai am probleme cateva luni. As vrea sa gasesc o astfel de solutie pentru frigurile mele.

lala

Uite ca  m-am pricopsit cu o criza renala zic eu,pana luni cand ma voi duce la doctor,imi da cineva o reteta naturista? :'( :'( :'(

Fleurf

 Tot ceaiul de coada calului e bun si pt rinichi lala, dar esti siguta ca nu-i o criza de lumbago sau alta suferinta a coloanei?

gabriela jalba

Lala,ce faci? acum am citit. Cum te simti? Ai mers la medic?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

e o colica renala de la calculoza sau o infectie? ca sa stim ce tratament sa-ti recomandam. suntem pe-aci macar doi care putem sa te sfatuim din experienta indelungata....  ;)

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Francesca


rog frumos sa imi spuna cineva cind se culeg mugurii de pin, care este perioada cea mai buna ptr cules .Va multumesc frumos, anticipat.

gabriela jalba

putin stiu,ca mugurii de pin(deci nu brad,molid,...) ca sa fie cu adevarat curativi,se culeg in februarie. IN REST...,NU MAI CONTEAZA CIND II CULEGI;NUMAI CRENGI SA NU FIE ;D
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Francesca

Quote from: gabriela jalba on April 30, 2009, 08:25:28 PM
putin stiu,ca mugurii de pin(deci nu brad,molid,...) ca sa fie cu adevarat curativi,se culeg in februarie. IN REST...,NU MAI CONTEAZA CIND II CULEGI;NUMAI CRENGI SA NU FIE ;D


Deci nu mai are rost sa ii culeg.... :'( nu am stiut ca se culeg asa devreme si oricum in februarie inca era zapada pe aici(presupun ca nici mugurii nu au dat de atata frig)
Multumesc frumos , dna Gabi , pentru ajutorul dvs.De acum voi tine minte cind trebuie culesi.

stefana

Eu am cules acum cativa ani, prin luna iulie, muguri de brad de pe Ceahlau. Si am facut sirop de am avut si in anul urmator :).