AJUTOR! Imi omoara pomii!

Started by damienov, March 17, 2013, 10:21:32 PM

Previous topic - Next topic

damienov

Buna seara,am nevoie de ajutorul vostru!am fost la casa weekendul asta si m-am ingrozit,a dat un vierme im pomii mei mi-i mananca pe inauntru si le cade coaja,aveti idee ce vierme face asta si cum pot sa-l OMOR?!
din cate am observat imi ataca doar merii si ciresii,visinii si prunii nu au nimic.
atasez si niste poze:


PS:daca am postat in sectiunea gresita a forumului imi cer scuze si rog un moderator sa mute subiectul.

sandaveturia

Ma pui pe ganduri... Cred ca sunt pierduti, fara coaja sunt vulnerabili. Eu cred ca trebuie sa-i sacrifici repede ca sa salvezi restul pomilor. E doar o parere...

damienov

pai din 20 de pomi cat aveam la inceput mai am vreo 6 neafectati si 2 care au cate o creanga mica afectata....restul sunt mancati cu totul.... :(

einsteinitza

Daca au coaja afectata pe ramura, taie ramura. Inspecteaza cu atentie. Vei vedea pe jos un fel de rumegus fin, ca o faina bej. Daca e pe trunchi, ia un insecticid sistemic, pulverizeaza zona dupa ce o cureti cu o perie de pai sau de plastic, din aia de podele, sau cu periuta de dinti in zonele mai adanci si inguste. Scoate toata coaja care pare desprinsa. Uda bine cu insecticid toata zona. Ai sa vezi un fel de canale. Fa niste somoioage lungi din vata sau servetel, imbiba-le cu insecticidul facut solutie si baga IN FIECARE GAURA pe care o zaresti, ca pe niste dopuri. Incearca sa gasesti niste ceara de albine, daca nu chiar parafina de la o lumanare din aia de biserica, si sigileaza zona. Dar fii atent sa dai coaja jos pana unde vezi ca e sapat, nu lasa zone necuratate. Asta la tulpina, ca la ramuri tai fara mila! Am salvat asa o salcie pe picior batrana, care era mandria curtii, si o sapau chiar in picior.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia


einsteinitza

Nu, fiindca nu am suficente date. Sunt mai multi, din ordinul coleopterelor. Trebuie vazuta galeria, sensul, forma galeriei, daca e in zig zag sau sinuoasa.. Oricum, e un fel de sfredelitor si trebuie eradicat. Din cate am citit, ataca pomii cand sunt mai sensibili, sunt taiati defectuos, nu se hranesc prea bi e, etc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Da' coaja cine a dat-o jos de pe pomi? Asa i-ai gasit sau ai inlaturat coaja? Sau au fost in vizita ciocanitorile?
Es, daca au vizitat ciocanitorii pomii aia nu-i posibil sa-l fi scapat de belea?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

damienov

coaja asa a cazut ea fara ajutorul meu sau al ciocanitorilor....am gasit 4 meri care nu mai aveau deloc coaja

einsteinitza

Ciudata treaba. Astia nu ataca fulger, distrug in timp, e ciudat ca nu ai vazut nimic pana acum. Daca toata coaja de pe pom e distrusa, taie -l si arde lemnul. Cauta cu atentie la ceilalti si taie tot ce are urme. E clar ca e ceva specific marului, este un vierme de-asta cumva cu R, un nume lung, nu mai stiu exact cum il cheama, dar stiu ca e al marului. Oricum, ar trebui sa te adresezi si unei statiuni pomicole din zona, fiindca e clar ca ai o infestare serioasa, si poate trebuie luate masuri mai drastice. Un atac ici colo e una, dar din ce spui tu , ca au scos toata coaja, e ceva de sf!
Din pacate ciocanitorile nu scot chiar tot, astia au galerii luuungi! Coaja cade singura daca galeriile sunt adanci si numeroase.

Uite ti-am gasit aici ceva
http://old.crisana.ro/stiri/economic-16/sfaturi-pentru-pomicultori-numerosii-dusmani-ai-livezilor-361.html

Poti merge si la o Fac de Horticultura in zona, sa intrebi, fiindca acolo e treaba serioasa si nu numai ca pierzi tu cativa pomi, dar infesteaza toata zona si distrug livezi intregi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Asta e zona de jos a salciei care a avut sapatorii, se vede ca s-a refacut destul de bine, in stangq se mai vede o rana si putina ceara alburie
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

laurabv

Doamne ca multi daunatori mai exista  :o  Ce ai facut ai reusit sa-ti salvezi pomii ?