Ceapa

Started by penelopa, May 29, 2007, 03:16:26 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

Hai, ca soclu am  ;D E o fantana nefolosita acolo  ;D
Spun pentru ca stiu ce patesc eu tot intreband. Cei care au crescut cu asa ceva nu-si dau seama cat de mur-n-gura trebuie sa-i dai totul unuia care habar n-are. Cunoasterea are rolul ei, dar iti mai trebuie si maini verzi sau macar galbui  ca sa-ti iasa din prima razoarele  +ham

gentiana

Quote from: penelopa on January 18, 2011, 09:12:50 AM
O să-ţi ridic o statuie la tine, acolo, la cotitura aia unde eram s-o luăm în sens invers. ;D
Io am ajuns in balti,numa  bine sa pescuiec cu Buburuza ;D
Vad ca ai bani,Pene de vrei sa faci soclu pe piloti  >:D

Căpşună

Sunt din arad, si vreau sa cumpar arpagic pentru ceapa verde, dar sa fie de hajme, nu ceapa normala. Daca stie cineva si seminte ca imi fac eu arpagicul, stiu ca o sa rasara o caruta de arpagici. Ma intereseaza pentru ceapa stufat. Anul asta vreau sa testez ca e ce zice. Multumesc.

Căpşună

Bun topic. Cine imi zice si mie de unde pot cumpara vreo 10 kg de hajme. Eu stiu ce sunt alea, dar in vest, Arad, Timisoara, Oradea nu le gasesc. Am gasit la piata 30 buc, si tanti s-a mirat cand le-am cumparat pe toate. De vreo 10 zile tot caut, si nimic. Poate ma ajutati voi. Multumesc. Iar daca stiti pe cineva care produce arpagic de hajme, ma intereseaza o cantitate mai mare la toamna, sa zicem vreo 300-400 kg. O seara faina la voi. Cumpar si samanta daca are cineva de vanzare, ca imi fac eu hajmele.

geodezia

pai si mamaia avea din asta da sincer am renuntat ca ma enerva cind vedeam atitia craci .acum eu ma chinui cu saminta de ceapa luata de la bakker ca nu stiu cum sa o fac. ca aia arata ca din saminta aia mica cit firul de nisip se facea ceapa de 3 kile bucata . daca stiti cumva cum se seamana ca anul trecut am mai avut o isperienta tot cu saminta de asta luata din arad si a iesit ochi mei din orbite uitindu-ma dupa ea da de rasarit nu a rasarit nici firicel de ceapa . acum ultima solutie era sa o pun saminta cu saminta in paharute ........sa vad daca ies iar ochii mei din orbite... ca ete asa muiere batrina si proasta ca mine sa nu renunte dupa in esec eu personal (ca jiji becali) cred ca nu ati mai vazut ...

Căpşună

pai samanta aia care ai luat-o o pui in pamant, dar nu acuma ca putrezeste. Putin mai la vara, in luna mai dupa ce se incalzeste pamantul. O sa iti faca arpagic la toamna. De unde ai luat samanta de hajme din arad, ca ma intere si pe mine. Poti sa pui si in pahar si in gradina, sa vezi care ies, si atunci o sa stii cauza. Eu nu stiu sa gasesc, ceapa in catalogul bakker.

Căpşună

Quote from: Căpşună on April 04, 2011, 08:52:04 PM
pai samanta aia care ai luat-o o pui in pamant, dar nu acuma ca putrezeste. Putin mai la vara, in luna mai dupa ce se incalzeste pamantul. O sa iti faca arpagic la toamna. De unde ai luat samanta de hajme din arad, ca ma intere si pe mine. Poti sa pui si in pahar si in gradina, sa vezi care ies, si atunci o sa stii cauza. Eu nu stiu sa gasesc, ceapa in catalogul bakker.

Am pus si eu samanta din asta de Hajme, am cumparat 3 plicuri dar nu a rasarit nimic, si am renuntat, am plantat din nou arpagic peste si in 3 zile se ved muguri de ceapa.
Mersi.

einsteinitza

Am plantat in toamna usturoiul si arpagicul.
Cand plantez in primavara tura doi? Vad ca astea incep sa dea cate un mot verde.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Cam prin martie . Sa dea timpul spre cald. Chiar de s-o mai burzului dupa aia coada iernii,nu-i bai,ca ceapa e rezistenta la frig.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Bun, multumesc. Se pare ca vremea asta frumoasa ma face sa imi doresc sa incep!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

S-ar putea sa ne clantane dintii in februarie !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Căpşună

daca e tot asa vremea, s-ar putea sa  imi infloreasca mie si capsunii in februarie, nu sa ne clantane dintii.

einsteinitza

Lasa ca saptamana viitoare vezi tu ce vine +hypno ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

De-ar veni !!!!Acum,la mine ninge ca-n basme .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Am cumparat samanta de ceapa. E varietatea rosie lunguiata, eu tot sper ca e ceea ce la noi se cheama 'ceapa de apa', un soi dulce si nepiscacios.
Acuma sa-mi spuneti voi ce fac cu semintele astea, cand le seman?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

In mustul zapezii. Eu stiu ca ceapa aia are un "regim special" nu merge asa ca toata cealalta de-o punem noi in pamint. Cred ca-i ceva cu apa muuulta. Nu am citit nimic de ea,ca nu ma simt capabila s-o bibilesc. Din saminta de ceapa faci in primul an arpacic,pe care in al doilea an il pui pentru bulbi. Se poate obtine bulbi si in primul an,daca raresti tare.Adica lasi macar 10cm intre fire. Stiu ca se practica si cu rasad,dar eu nu mi-am batut capul.
    Sa scrii tot ce faci,ca-s curioasa de rezultat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Multumesc! Ma gandesc si eu ca vrea apa multa, ca de-aia ii zice 'de apa'  ::)  Eu am avut anul trecut ceapa din rasad, am primit niste rasaduri de ceapa rosie si credeam ca e de-asta cum voiam eu, dar era ceapa rosie rotunda. Daca-mi iese va vand licenta  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Poate n-o sa ceri mult,da? Io incep a stringe in pusculita,dar...pense mica...Intr-un an am avut din seminte ceapa rosie rotunda. dar stii cum era??? nu rosie,neagra de rosie,Te patai pe miini de la ea. Si usturaaaa,moarte !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Na, mie tocmai aia nu-mi place, sa usture, asa ca de-aia sunt dispusa sa ma chinui cu asta din seminte, sa fie dulce si ne-iute  ;D     
No bine, la pensionari fac discount  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sicamin

A inceput sa creasca ceapa si in gradina mea  :D Azi deja am cules pentru salata ,o mana de frunze  :-bd

geodezia

ce frumos a rasarit ..spor la salate

anknic

claude, ceapa de apa se cultiva prin rasad. faci rasadul primavara, il pui in gradina, uzi la greu si toamna ai ceapa de apa. treaba e ca ceapa de apa tinde sa u se patreze prea bine peste iarna.

claude

Da, Anca, am aflat ca se face rasad, dar nu stiu de unde naiba sa iau samanta de ceapa de-asta de apa  +ham 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Fetele, dar nu acum se pune arpagicul? Voi cum de aveti deja frunze mari de ceapa? Sint incepatoare, iar anul acesta vreau si eu sa pun ceapa si usturoi.

sicamin

Anasstasia ,ceapa care am pozato este un soi (nu stiu cum  ii denumirea ),care poate ramane in gradina tot timpul si nu ingheata. Se inmulteste si in pamant facand mai multi bulbi dar si facand o tija care are in varf  5-6 arpagic. Eu am primit  de la tara de la o ruda din Dobrogea si le-am "semanat" pe la 1 sept. Acum culeg doar frunze dar in primavara voi manca si ceapa ca face mai multe dintr-un arpagic.