Gradina lui Taz

Started by Tazmania, June 05, 2013, 10:00:34 AM

Previous topic - Next topic

Tazmania

Da Sica, exact asa e si al meu, dar ... pe eticheta (stiu ca le photoshopeaza, deci nu-s conforme cu realitatea) era MOV. El este roz!
Apoi ... am cautat pe HMF si ... dintre toti passion-ii, nici unul nu seamana cu asta al nostru. De asta am scris ca mai degraba pare a fi : KORpauvio (Perfume Passion sau Beverly).

Pacat ca nu stiu sigur cum se numesc, dar sunt niste trandafiri superbi! Si Passion si Korflor!

einsteinitza

Numele KORflor nu exista. Nu ma refer ca nu exista pe hmf sau in alta sursa, dar nu e un nume ci mai degraba un cod de inregistrare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Tazmania

QuoteNumele KORflor nu exista. Nu ma refer ca nu exista pe hmf sau in alta sursa, dar nu e un nume ci mai degraba un cod de inregistrare.
Stiu Es. Si eu ma gandeam ca o fi de la Kordes, plus ceva, dar ... Ce am mai gasit, a fost Korfleur, numai ca e altfel ... Asta e ...
Intre timp mi-au mai inflorit NewDawn si Schneewittchen.

Tazmania

...

einsteinitza

Esti sigura ca e ND? Parca nu apare.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Tazmania

Ouuuups ... nu-s sigura! =))
Asa l-am cumparat! ar fi culmea sa fie si asta altceva si m-ai ales sa nu fie catarator.

E greu tare cu dragostea asta pentru trandafiri!

claude

Quote from: einsteinitza on June 28, 2013, 12:19:31 PM
Esti sigura ca e ND? Parca nu apare.....

Exact asta voiam sa spun si eu cand am vazut poza  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Atunci e clar nu e el. Nici culoarea nu corespunde, dar nici numarul de pteale si forma lor. De unde l-ai luat?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Tazmania

Si eu vazusem diferente, dar tot voi ati mai spus ca in primul an, floarea e mai "atipica".
Si il pusesem langa un parade, sa am doi cataratori alaturi, dar ...
L-am luat de la Yurta prod (ultima mea greseala, cu toate ca citisem aici, nu m-am putut abtine, asa de mult imi doream un ND!).

Am sa-l mut la toamna!

Greu cu trandafirii!!! Macar de nu dadeam de TotalMush ... ca nu conta ce trandafiri am. Asa am dat de voi si-mi doresc chestii mai deosebite.

Sper sa nu mai gresesc la toamna!!!

Multumesc pentru ajutor!!!

claude

Quote from: Tazmania on July 01, 2013, 02:39:07 PM
Si eu vazusem diferente, dar tot voi ati mai spus ca in primul an, floarea e mai "atipica".

Da, dar asta-i chiar prea atipica!  :D New Dawn ruleaza petalele intr-un mod caracteristic care, combinat cu culoarea, care e un roz deschis ce aminteste de sideful perlelor il fac sa fie inconfundabil, zic eu
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Tazmania

 +ham eu tot am sperat ....
Il mut eu la toamna si tot imi gasesc un ND.

De fapt cred ca am sa-i duc pe toti care nu-i cunosc la tara. Gata am terminat cu 'kinderii'.

Tazmania

cautand (in limita inteligentei mele  +ham), mi se pare ca seamana mult si floarea si frunzele cu Pearl (KORterschi). Cel putin cateva poze de pe HMF sunt exact ca al meu.
Voi ce spuneti?

einsteinitza

Are dreptate Claude, nu va fi asta niciodata ND.oricat de atipica e prima floare.
ND mai are o particularitate, la frunze. Are niste frunze rotunjoare, nu stiu cum sa spun, uita-te pe tpicul Fin gradinile orasului pe la inceput a pus cineva o poza cu unul gasit , am zis eu ca e ND. Acolo vezi clar frunzulitele alea mai rotunde, nu asa alungite ca la majoritatea trandafirilor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Tazmania

Dupa indelungi cautari se pare ca trandafirul meu (luat ca si Korflor de la ciumbrud) este de fapt Melrose.

Bred by RVS Rijksstation Voor Sierplantenteelt (Belgium, 1985).
Introduced in Belgium by Rijksstation Voor Sierplantenteelt (RVS) in 1992 as 'Melrose'.

Cel putin asa arata al meu! Eu zic ca este identificat! Macar asta!  :-bd

Tazmania

in sfarsit vad si eu Augusta Luise ... vai ce parfum!

geodezia


paraschivvvv

Felicitari Taz pentru frumuseti.

Tazmania

Multumesc!!! Mai am de lucrat cateva primaveri pana sa ajunga la nivelul gradinilor voastre. Eu abia astept toamna sa incep sa cumpar plante!!!
Din niste resturi de lemne, am facut ajutor pt Easlea's Golden Rambler. Sper la anu' sa infloreasca frumos!


flordel

Bravo Taz! +apl
Da iti incape si-un scaunel acolo?

claude

Pai unde sa-i incapa, ca a infipt trandafirul in mijloc?  :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Tazmania

da, e in jurul trandafirului. Trandafir care cica ar creste foarte mare!!!

flordel

S-ar putea sa ti se infiga ceva in partea dorsala!  ::)

Mihai

Quote from: flordel on August 01, 2013, 11:30:54 AM
Bravo Taz! +apl
Da iti incape si-un scaunel acolo?

Încape aparatul de fotografiat şi e suficient............

Tazmania

A venit primavera si incep sa va plictisesc cu intrebari. Sper sa fie cat mai putine si cat mai de bun simt. O sa vedeti ce gradina frumoasa "imi creste". Am umplut-o cu trandafiri, magnolii, etc.
Dar pana sa ma laud cu trandafirii, ajutati-ma cu o magnolia. A fost cumparata din Dedeman, de la Yurta Prod, ca si Henry Kern. Voua vi se pare ca seamana? Eu o vad prea alba ....

   

flordel

Mie imi pare ca seamana, un pic mai decolorata, dar da, pare sa fie!