gradinuta zamfirei

Started by zamfira, June 07, 2013, 11:34:28 AM

Previous topic - Next topic

zamfira

Multumesc de vizita, Flordel! Culorile acelea sunt chiar opera brumei si a frigului, dar, asa este, ce bine ca mai avem acum cateva zile calde...Imi imaginez ce frumuseti ai in gradina: ierburi, trandafiri si multe altele.

zamfira

Inca un "buchet" de toamna...

Rux


Penelopa

D-na Zamfira, imi place tare mult la dvs. cum ati realizat acea rocarie/movila cu plante mici, taratoare. As vrea sa va rog sa-mi spuneti cum ati facut: asa era terenul in panta sau ati adus pamant si ati facut movila? Intentionez sa fac si eu ceva asemanator.

zamfira

Lara, undeva, la pagina 4, am postat fotografii cu tot dezastrul prin care a trecut acea "movila". La un moment dat, ca tot omul, am vrut sa imi construiesc si eu un lac-iaz-parau. Am desenat ceva de forma unui bob de fasole si, intr-o primavara devreme, am inceput, cu sotul meu, sa sapam. Cu pamantul rezultat, cu ceva bolovani si putin ciment preparat, am construit un fel de terase cu concavitatea spre privitor, deoarece asa era spatiul. Mic, mic, mic. Am pus folie, apa, plante si, ca sa arate "ca la munte", am acoperit "albia" cu bolovanis. Nu recomand nimanui sa-si faca un lac, daca nu dispune de spatiu generos. Lucrurile sunt cat se poate de fortate, cel putin ce am facut noi mi s-a parut repede o chiciosenie exemplara. In plus, lacul s-a umplut de alge, culoarea a devenit verde-galbuie.. Nu se poate, dupa mine, intr-un spatiu atat de mic sa ajunga totul in echilibru. Singura chestie pentru care imi pare rau ca nu il mai am este ca, pe o piatra oblica, jumatate in apa jumatate afara, veneau albinele si se adapau. Cand l-am desfiintat, cateva zile continuau sa vina si sa-l caute. Acum este un lac sec, mai trist, dar, din fericire, departe de ambitiile de la inceput. 

einsteinitza

Zamfira, e putin diferit cu lacurile. Poti face ceva mic si cu bun gust. Insa, trebuie si rabdare. Apa verde galbui, sau chiar supa crema de mazare :D, e un fenomen normal pana la echilibrarea apei. Sigur ca un lac mare e mai stabil ca unul mic, termic, dar apa verde trece. Apa proaspata e plina de nutrienti. Plantele de mal, mari se acomodesza ceva mai greu ca o alga mica mica, ce face apa veree. Gasind nutrienti si lumina, e fericita si se dezvolta ca nebuna, facand apa verde. And plantele mari incep sa manance, e drept, dupa ceva vreme, consuma nutrientii si alga mica si rapida nu mai are ce manca, si moare. La noi s-a intamplat ca, intr-o zi, de la supa de mazare, ne-am trezit brusc cu apa ca din pahar!
Oricum, ce a rezultat la tine e frumos, asa ca nu mai conteaza lacul!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Multumesc, asa este, trebuie rabdare si trebuie sa existe posibilitatea de a urmari in timp ce se intampla. Noi ne-am trezit, intr-o seara cand am ajuns pe acolo, cu o armata de Bombina. Seara era acolo un cor de "pasari de noapte", nu un simplu oracait, ci se auyeau strigate asemenea celor ale bufnitelor... Concertul de peţire al "baietilor", pentru noi a fost descurajant (daca nu sinistruţ), dar s-a dovedit extrem de eficient in privinţa "fetelor", ne-am ales cu o natalitate dezarmantă, nu stiu ce ar fi urmat in viitor dacă nu am fi oprit lucrurile. Cum se ştie, în lumea broscuţelor, numai băieţii cânta. Doar pentru ele!

gabriela jalba

De cev timp barzaunesc in gradina ta. Impresionant!! Foarte frumos, ingrijit, bun gust, munca. Felicitari!!!!
Cit de rasaduri; pune semintele la 1 martie ca e suficient timp pina sa le pui in pamint. Oricum, pina in mai, nu ai cum le da afara. Experienta m-a invatat ca ies plantele bine si puse direct in "cimp". Pe o suprafata cit podul palmei pui cam 36 de seminte. Le pui PET de 2l si sanatate !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zamfira

Va multumesc pentru vizită si pentru sfaturi! Sa vedem cum cade 1 mai anul viitor, poate gasesc o fereastra şi sarbatoresc prin munca.

zamfira

Ianuarie fara zapada:

gabriela jalba

Cit poate fi de verde !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zamfira

Si eu sunt uimita, mai ales ca pozele nu sunt facute de mine, le-am primit pe e-mail. Si vad ca gutuiul japonez are cateva flori, iar buddleja este (deocamdata) bine-merci. Cred ca daca vine acum un frig napraznic va fi jale. Unele plante au inca frunze verzi si asta in zona respectiva, foarte rece in general. Nu mai vorbim ca pe aici prin oras au inceput sa cante mierlele (mierloii, bineinteles).

geodezia

naspa cica la americani -50 grade cica un vortex polar naspa rau 

zamfira

Caprifoiul e verde-verde.

claude

Ioi ce fain e la tine, parca ar fi primavara, nu iarna, e totul frumos si colorat  +hypno   La mine e cam deprimant  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paraschivvvv

Asta-i toamna si nu iarna.

zamfira

Poate o sa avem situatia din 2012, in februarie o sa fie gradinile troienite. Exact cand voi ajunge eu pe acolo. Dar n-ar fi rau, frigul sec si vremea oscilanta sunt mai periculoase, macar zapada ar mai aduce apa in sol. Eu ma uit la poze si unele tufe mi se par mumifiate, cred ca a fost o toamna lunga si uscata.

paraschivvvv

Fara zapada o dam rau de tot cu recoltele si mai ales daca vine un ger o incurcam si sa vezi scumpete.

zamfira

Dragilor, mi-e nu stiu cum sa va arat mereu si mereu acelasi metru patrat de gradina... In plus, fata de alte gradini, a mea nu prea are zapada. Poate, de acum incolo, cine stie? Partea buna este ca siminocul a rezistat bine, cimrisorul citriodorus e vesel, iar alunul e bine inflorit.

gabriela jalba

Tu esti o adevarata maiastra a locului mic. Ai in metrul ala cum zici tu, mai multe minunatii decit eu, intr-o gradina mare.
  La ora sta, in gradina mea, numai rosul maceslor mai bucura ochiul, in rest totul e acoperit de zapada.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zamfira

Sa vina primavara, doamna Gabi, sa se mai dezghete si sa incepem sa bazaim prin gradina si sa facem colete. :) Multumesc de vizita!

Radu

Anul ăsta mi-am planificat să car şi eu nişte bolovani de-ăia de râu, că tare-s frumoşi.
Arată superb, Zamfira.


Acuşi bâzâim, pe mine deja mă papă degetele. ;;)

zamfira

Bolovanii, Radu, ne-au ramas de la casa si i-am tot mutat de colo colo pana le-am gasit un loc printre plante. Daca iti place vreo planta, trebuie doar sa spui, iti trimit cu drag.  Domnul Schnuppe a postat pe blogul personal o reteta pentru bolovanii usori, confectionati.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia