gradinuta zamfirei

Started by zamfira, June 07, 2013, 11:34:28 AM

Previous topic - Next topic

zamfira

Draga Es, draga Gabriela, da, hortensia dantelata este de exterior, este foarte rezistenta si, la femeia de unde am luat butasul, avea 3m inaltime. Am si o varianta albastra.
Es, ai vazut pozele cu fainarea?

zamfira

Va rog sa-mi dati voie sa va prezint si eu vietatile din gradina mea: Mai intai o familie de codroşi care locuiesc sub vie. Acum sunt in toiul clocitului. Anul trecut au avut 4 pui. Sotul hraneste femela dupa un ritual precis: vine intotdeauna pe sus, se asaza din aproape in aproape pe vie, apoi plaseaza hrana si pleaca intotdeauna pe jos, unde cauta mici animalute cu care sa isi hraneasaca partenera.
Un alt "cuplu" sunt inflorescentele proaspat deschise de budleja si mustele-albine (sau fluturi, alteori).
Dar cred ca si plantele dialogheaza, daca ar fi sa ne luam dupa aceasta hortensie si firul de lonicera.
A fost deajuns sa apara o raza de soare si toate s-au asezat la vorbit... 

zamfira

si acum pozele

zamfira

ritual de hranire

zamfira

alte dialoguri

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


zamfira



zamfira

Dupa cum s-a vazut, am mai multi trandafiri necunoscuti (de mine), decat cei cu nume. Printre anonimii gradinutei este si acesta:
http://zamfiiara.sunphoto.ro/trandafiras_necunoscut
Povestea lui nu stiu cand a inceput. Stiu ca l-am gasit intr-o toamna friguroasa printre balariile unui santier. Tufa avea cam un metru si jumatate inaltime, era destul de compacta si cred ca avea, atunci, sute de flori in diferite stadii de deschidere. L-am luat cu sotul meu, cu o oarecare parere de rau, si l-am dus in gradina. Si-a revenit cu greu, dar acum, dupa cativa ani, pare sa creasca din nou ca pe vremuri, desi are deocamdata doar vreo jumatate de metru.
Bobocii cred ca sunt cei mai mici trandafiri vazuti vreoodata, ceva mai mari decat un chibrit. Culoarea lor este crem. Florile deschise sunt cam cat o moneda de 50 de bani. Petalele sunt rasfrante si, la deschiderea maxima, parca floarea ar fi colturoasa. De primavara pana toamna, daca inlatur macesele, infloreste non-stop.
Florile cresc in buchete, iar frunzele sunt si ele foarte mici. Cele tinere sunt rosiatice.

geodezia


zamfira

Quote from: zamfira on July 05, 2013, 12:35:29 PM
Bobocii cred ca sunt cei mai mici trandafiri vazuti vreoodata, ceva mai mari decat un chibrit.

Rux

Fapta buna ti-a fost rasplatita din plin,Zamfira.E frumos foc.

zamfira

Vezi, draga Rux, tocmai de asta nu sunt sigura: ca a lua un trandafir asa mare si a-l muta este o "fapta buna" si nu o actiune egoista de a mea. De cele mai multe ori exista "scuza", ca si in acest caz, ca acel trandafir n-ar fi supravietuit, ca l-ar fi strivit masinile si ca nimeni nu ar fi tinut cont de el. Cu toate astea, chiar in momentul in care infig harletul si aud cum pocnesc radacinile, nu mi-e clar ca fac ce trebuie. In cazul trandafirului roz pe care l-am postat in alta parte - trandafir care ocupase in anii anteriori efectiv un perete al casei si pe care, acum, noua proprietara l-a taiat de la baza - sotul meu a fost nevoit sa taie butucul urias in doua cu un fierastrau. Asta pentru ca femeia respectiva a fost de acord sa-i dea numai "jumatate". Partea ramasa nu a mai fost plantata niciodata, am trecut pe acolo si nu mai este nici un trandafir. Partea pe care am luat-o noi si-a revenit, dar imagineaza-ti ce trauma, ce soc. O sa postez din nou fotografia acestui trandafir minunat, intr-un fel ca sa-i dau ce se cuvine, vizibilitate. 

paraschivvvv

Zamfira frumoase imagini ale gradinii tale;felicitari.

zamfira

Multumesc. Apreciez foarte mult ceea ce faci in materie de gradinarit. Am multe de invatat.

Rux

Important este ca il ai in gradina ta  si este foarte frumos. Nu-ti mai face atatea griji ,i-a trecut trauma si acum te rasplateste ca ,poate ,l-ai salvat.
Priveste asa lucrurile ...si  asculta-i multumirile prin acei boboci . :yrk

einsteinitza

Sunt frumosi, dar ala cu flori mici mici e deosebit de delicat! Are o culoare fina si deosebita!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Multumesc Es! Ai idee ce trandafir ar putea fi? (Inclusiv cel roz, urcator)

einsteinitza

Sunt teribil de obosita si neuronii sunt plecati majoritatea, dar am sa fac zilele astea sapaturi! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Bine, nu e nicio graba, multumesc mult, Es. O sa mai postez si eu imediat ceva detalii cu ramuri si spini, la cel roz. Flori nu mai sunt, iar macesele (poate ajuta cu ceva) mi-au atras atentia, semanau cu niste mici pere. Desimea si marimea spinilor este nemaivazuta.

zamfira

Postez fotografii pentru trandafirul urcator roz. Nu am mai gasit decat o crenguta cu fructe mumifiate, cazute pe jos la taiere. El a cam terminat de inflorit, anul acesta, in luna mai, cand nu eram aici si l-am vazut si eu de la 300 de km distanta, doar in fotografii. Daca, din intamplare, va mai produce macar o floare pana la toamna, voi fi atenta sa fotografiez. Es, ti-am ascultat sfatul si am legat acum ramurile in pozitie orizontala, cat am putut. Multumesc inca o data!

einsteinitza

Nu ai de ce , sper sa ii descoperim si numele, ca e frumos. Ghimpii aia sunt ceva de groaza!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Revin cu fotografii recente ale trandafirului despre care Es spunea ca nu e Kazanlic sub nicio forma. (Am discutat la topicul respectiv despre el, acum adauga poze in speranta unei determinari, chiar daca nu este el grozav, per total.) Am observat un lucru interesant la acest trandafir: pe ramurile de jos are o puzderie de spini marunti si foarte desi, dar de la mijlocul tufei in sus nu mai vezi nici urma de spin.

zamfira

si alte poze...