Leandrul

Started by myky, April 04, 2007, 10:32:37 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Da,Pene. Cum termina floarea iti retez un buchet de lastari.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Am cu ce ma lauda???
   
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vivi23ro

ai cu ce, ala pare rosu rosu

gabriela jalba

asa si e. Culoarea florilor e influientata foarte mult de expunerea fata de lumina. Asa e in soare plin de dimineata pina aproape de apus. Cind statea mai in umbra a facut florile cu o tenta violet.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vivi23ro

uau insemamna ca e si mai deosebit violet chiar nu am vazut...

georgette

Pene..daca nu i cu suparare..cand poti ,pune si pentru mine cate un lastar de leandru "unt batut" si "somon"..chiar si neafumat! :D :-* :-* :-*
io am doar alb -crem simplu,cel roz m-a parasit!

doina

Georgette , pot sa-ti pun eu roz asa la inradacinat .

Pene daca se poate si cand se poate as dori si eu un 'somon' natur , de pus 'la fum' ma voi ocupa eu  ;)

georgette

Daca ai,vreau Doina! Merci mult  :-*

penelopa

Am să vă pun "somon" la amândouă. :)

doina


georgette


gabriela jalba

Inca doi lastari de leandru galben ratati.........    :'(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

hm.........ma cam rusinez sa zic.da si io visez la niste leandrii crem
io zic ca am achizitionat unii galbeni........da sunt cam leneshi si nu vor sa dea semna ca s-ar fi prins ::)

penelopa

Lasă Gentiano, că te rezolvăm cu leandri crem-unt bătut, la primăvară  .... sau la vară, să vedem cum înfloresc.
Astă primăvară  i-am dat Zambilicii un leandru mare despre care eu ştian că e roz bătut. Când a înflorit era altceva.  ;D ............ fiindcă nu pusesem etichete pe ghivece  :( ............. şi nici anul ăsta n-an pus.  >:(

georgette

Si eu ziceam ca pun la muscate..si ...poate pun la anul! ;D

gentiana

Quote from: penelopa on November 13, 2009, 01:03:43 PM
Lasă Gentiano, că te rezolvăm cu leandri crem-unt bătut, la primăvară  .... sau la vară, să vedem cum înfloresc.
Astă primăvară  i-am dat Zambilicii un leandru mare despre care eu ştian că e roz bătut. Când a înflorit era altceva.  ;D ............ fiindcă nu pusesem etichete pe ghivece  :( ............. şi nici anul ăsta n-an pus.  >:(
pai atunci sa fac lista ca in materie de leandri  am vesnic pofte
georgette ........ale mele sunt in jardiniere cum dumneseu sa pun etichete
sper sa tzina vremea inca buna si sa nu trebuiasca sa le inghesui in pivnitza inca
de care ai? pendante ,obisnuite sau pelargonii(asa zisele muscate englezesti)?

georgette

Quote from: gentiana on November 13, 2009, 06:01:42 PM

de care ai? pendante ,obisnuite sau pelargonii(asa zisele muscate englezesti)?
Di tati ..cate putin din fiecare..cel mai mult din cele zonale (drepte).Cele curgatoare (sau semi :-\ nu stiu sigur de care sunt..) le am pus intr-o camera neincalzita ,imi e teama sa le duc in pivnita cu cele drepte!
Oziiii...sa nu se supere soacra pentr off.. :D :-*

ozimandias

Stati draga linistite, ca ne place cu musafiri.

Leanfru crem pot eu sa va dau, probabil in primavara, daca asta batran trece (si) iarna (asta)  :D

gentiana

acu nu-l tunzi?
ca sa il bagi la pivnitza mai mititel,sa nu aiba atata de hranit?
io mi-am tuns leandrii si am vazut ca le e bine
au aparut frunse noi si dau semne ca ar face noi muguri
(io -un monstru interesat m-am apucat de dat sfaturi)

GetaV

Leandrii nu se tund toamna ,acum isi formeaza florile pr. anul viitor (la fel ca hortensiile)

gentiana

io stiu ca se taie tocmai ca sa isi formeze coroana noua,asa mi-a zis candva o tanti horticultoare
cica cei care isi petrec iarna in pivnitza ,la intuneric ,trebuie sa aiba cat mai putzin de hranit
acu probabil ca depinde si de conditiile in care ierneaza
pana anul trecut leandri iernau pe casa scarii la maica-mea unde aveau lumina  si cam 15-16 grade si cand erau mul sub 0 grade afara
anul asta ,s-au mutat niste chiriashi si au inceput sa fure flori mari
si noua ne-au furat o colocatie,o brugmania roz si un aucuba(n-am reusit sa ma dumiresc exact daca e de interior sau exterior) drept care leandri si lantanele nu mai ierneaza pe casa scarii ci inghesuite in casa sau in pivnita


ozimandias

Leandrii astia au fost taiati primavara... Oricum, nu ies cu multe frunze primavara, din pivnita  ;D

gentiana

ok,acu am comis-o
sa vezi ce injuraturi ii trag io la tanti aia
ca incape ea pe mana mea la auditul de la anu!..........

simonaelena

Ca tot veni vorba despre "furaciosi", mi-a povestit o colega o intamplare: in blocul unde locuieste mama ei toata lumea isi tine florile pe casa scarilor; in urma cu vreun an, blocul a fost mansardat si au aparut locatari noi, insa au inceput sa dispara ghivecele. Intamplarea a facut ca sotul colegei mele sa-l cunoasca pe unul din noii locatari si intalnindu-se la intrarea in bloc, acesta sa-l invite la un pahar, fara sa stie ca omul a venit in vizita la soacra. Intra musafirul in casa, este servit si vede o planta care i se pare taaaare cunoscuta. Il ia la intrebari pe amic si afla ca omul a subtilizat ghiveciul de undeva de la etajul 3. Asa ca ginerica, nici una nici alta confisca planta si suna la soacra la usa. Nu va spun ce fata a facut femeia cand l-a vazut cu planta in brate sunand la usa.....

gentiana

nu-mi da idei  ca ma duc sa fac razie prin vecini!
(vecinei maica-mii de palier  si inca unui vecin le-au furat 5-6 ficusi in primavara-cam la 1,5-1,7m)