Leandrul

Started by myky, April 04, 2007, 10:32:37 AM

Previous topic - Next topic

simonaelena

Da' ce-or face cu atatia? Doar nu-i vand!

Ella

Quote from: gentiana on November 13, 2009, 09:05:37 PM
ok,acu am comis-o
sa vezi ce injuraturi ii trag io la tanti aia
ca incape ea pe mana mea la auditul de la anu!..........

http://www.oleander.org/culture.html#Anchor-Pre-pla-50697

::) ::) ::)

gentiana

ela mersi mult
ciudat e ca am primit un leandru de asta taiat toamna si anul urmator a inflorit superb
acu  cu aia mai mititei am sa incerc la primavara  tunsoarea(am prins catzive)

gentiana

Quote from: simonaelena on November 13, 2009, 10:53:23 PM
Da' ce-or face cu atatia? Doar nu-i vand!
ba ii vand si inca pe bani buni!
sunt in cardasie cu aia de la pepiniere

vivi23ro

de plins ma pling si eu....dupa  ce a inflorit  toata vara, leandrul crem galbui de la GETAMA acum s a uscat....

paraschivvvv

Neriumul necesita foarte multa lumine si apa vara;bine este a fi tinut vara afara in aer liber si dupa inflorire sa se scurteze ramurile care au avut flori pntru ca in anul urmator sa dea ramuri noi care vor inflori.Peste iarna ii pastrez in locuri mai intunecoase si doar sa nu inghete si foarte ,foarte putin udat rar.Asa nu am pierdut nici-un nerium avand 2 feluri de galben -galben ca lamaia si mai deschis din insulele Cannare,rosu simplu si batut si care la primavara sper sa ma multumeasca cu multe flori

getama

pe al meu iarna trecuta l-am tinut afara fara sa il mai ud deloc(avea umiditate de la zapada)si asta vara a fost plin de florisi acum tot afara e :)

gentiana

ai mei sunt ascunsi pe hol(de raul hotilor)

vivi23ro

al meu nu avea mai mult de 20 cm

ozimandias

Quote from: getama on November 15, 2009, 01:45:21 PM
pe al meu iarna trecuta l-am tinut afara fara sa il mai ud deloc(avea umiditate de la zapada)si asta vara a fost plin de flori
Scuze... adica afara... afara? Unde locuiesti?

ma intereseaza, pentru ca pentru ai mei, imensi, e un ghin "iernatul".
(vorbim despre leandrii, da?)

gentiana

probabil unde in zona resita,herculane ca acolo am inteles ca pot sta afara in gradina ca e o clima asemanatoare cu cea mediteraniana
mi-ar place si mie sa-i pot tzine in gradina
sau ar mai fi varianta ca are soiri care rezista pana pe la -15-18 grade(pe aia daca ii infasori nitel ii  treci airna usor

getama

in Galati si stau la curte :)

gentiana

si e protejat din toate partile de constructii?
iarna bate fum spre el?

getama

nu e protejat din toate partile de costructii,dar e oricum intr-un unghi la dos si fum nu are de unde :)

gabriela jalba

Quote from: paraschivvvv on November 15, 2009, 12:46:21 PM
Neriumul necesita foarte multa lumine si apa vara;bine este a fi tinut vara afara in aer liber si dupa inflorire sa se scurteze ramurile care au avut flori pntru ca in anul urmator sa dea ramuri noi care vor inflori.Peste iarna ii pastrez in locuri mai intunecoase si doar sa nu inghete si foarte ,foarte putin udat rar.Asa nu am pierdut nici-un nerium avand 2 feluri de galben -galben ca lamaia si mai deschis din insulele Cannare,rosu simplu si batut si care la primavara sper sa ma multumeasca cu multe flori
Hai sa-ti spun cum e cu taiatul dupa inflorire: La baza tijei care formeaza buchetul floral,incep sa creasca alti trei "lastari,care cam pe cind se termina de inflorit buchetul central,incep ei inflorirea.Si tot asa...ce sa mai tai ? Vara asta eu i-am urmarit atent pe ai mei. Zic ca am totusi o "colectie" :alb simplu,alb batut,roz simplu,roz batut,roz pal simplu,galben simplu,rosu batut. Parca atit mi-amintesc (nu-s toti ca mai am care inca nu stiu ce culori au...)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

getama

frumusica ''colectie'',felicitari pt. ea :)

vivi23ro

g  jalba dar somon nu ai? parca aveai ;D

penelopa

Getama din Galaţi, leandru de afară e plantat direct în pământ sau îl ţii afară în ghiveci?

gabriela jalba

Quote from: vivi23ro on November 17, 2009, 10:02:39 AM
g  jalba dar somon nu ai? parca aveai ;D
nu  mai am,dar cred ca am sa am.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

[azi mi-am plantat si io un leandru la pahar,nu mai stiu exact ce color e,da stiu sigur ca e de la craiova(crem,galben ,alb,grena)

penelopa

Câte  grame are paharu' ? :D

gentiana

400 si e de iaurt
sa-tzi spun si marca da mi-e ca e reclama?!
oricum e marca ardeleneasca:D


penelopa

Te-am luat!  :D
Eu folosesc găletuşe de smântână de 1000 g. :D

gentiana

 bre sunt la birou si scarbele astea nu vor sa ma lase sa-mi fac...sera
drept care folosesc si io pahare pana la primavara cand ma voi extinde pe pervazurile exterioare sau in curte

doina

Si eu inradacinez leandrul tot in pahare de smantana-iaurt de 400 gr .