Leandrul

Started by myky, April 04, 2007, 10:32:37 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

In final i-a adoptat vecina mea. Ea nu avea . Erau alb,roz pal si roz ,cu floare simpla si de aia eram dispusa sa renunt la ei. Oricum, mai am unul in gradina musuroit inalt de Romel. Nu stiu pe care l-a mutat el.... O sa vad in primava ce-o fi. Mi-e greu sa renunt la plante ,dar daca chiar nu am unde tine,...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Sunt si eu interesata sa cumpar lastari de leandru, insa parfumati. M-ar interesa, in mod special, alb involt. Nu ma supar nici de alte culori, leandru cu flori parfumate sa fie. Multumesc. :x

doinabacau

 Vernil,eu am primit unul alb,batut,spre toamna,

  http://doinabacau.sunphoto.ro/Toamna_inflorita/80428469

este parfumat,daca vrei,pun lastar in apa,sa faca radacini si ti-l trimit in primavara!

sannamaria

o parte din leandrii mei infloriti in 2012
somon simplu 2x ,Alsace ,alb simplu

somon dublu ,Madam Leon Blum ,Jannoch,somon cu flori mari

sannamaria

preferatul nr 1  :)
Papa Gambetta

Maria Gambetta

gabriela jalba

Vai,Doamne!!!!! Ce minunatii !!!! Si le si stii cum ii cheama.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sannamaria

mda le cam stiu in mare cum se cheama  :D problema e ca majoritatea pozelor le-am pierdut prin webshots  ::)

gabriela jalba

Papa Gambetta  e teribil. Eu nu am terminat mesajul,ca m-a sunat Sica si am vorbit cu ea la tel. Ti-am "birfit" leandri. Sint foarte frumos formati. Vazindu-i pe ai tai,am decis sa tai si eu copacii si sa-i fac tufe.
Si eu am pierdut pozele cu webshop-ul; le am in calculator,dar mi-am zis ca nu mai are sens sa incarc in albumul nou.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sannamaria

ma bucur ca mi-ati barfit leandrii :D
sa stii ca prin taiere se pot forma foarte bine ,eu sunt fan taiere la leandrii  :D bag foarfeca in ei fara mila pt ca nu imi plac leandrii gen doua bete lungi ,fara frunze  si o floare in varf ....
recunosc ca mi-a luat ceva timp pana mi-am dat seama ce si cum ,dar acum ma pot bucura de tufe frumoase si pline de flori  :)


einsteinitza

Nu am vazut nicaieri o asemenea colectie superba, de exceptie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Ana sa nu ma sperii ca sunt florile de la acest moment ca intru in panica;oricum sunt super.

sannamaria

nuuuu ,pai cum sa fie ,sunt poze din vara  :)

einsteinitza

Poti sa povestesti putin despre cum ii ingrijesti? Ai mei nu merg deloc bine, desi le ofer de toate! :D

Am sa schimb diseara titlul topicului in Leandrul, nu toata lumea stie de nerium, daca sunteti de acord.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Si eu vreau sa stiu mai multe. Iarna trecuta am reusit sa pierd toti leandrii pe care ii aveam, desi i-am tinut la intuneric si racoare, cum citisem ca ar trebui
Mi s-a parut ca s-au uscat pentru ca nu i-am udat ... dar eu am crezut ca sunt in repaus si nu le trebuie apa. Acum am alti cinci leandri si mi-e frica sa nu-i pierd si pe astia.
Trebuie sa-i ud iarna sau nu?

sannamaria

Carina ,da sigur trebuiesc udati ,daca nu i-ai udat pana acum , ia uda-le dar repede  :)

locul ideal de iernat ar fi un loc cu multa lumina si racoare ,ideal ar fi sa nu scada temp sub -1 grad ...Dar ,cum locurile ideale nu prea se gasesc va spun cum le tin eu
am o pivnita unde am un geam 150cmx60 cm aprox si cam 14-15 grade pt ca acolo am si centrala ,la geam sunt cei mai mici de un an ,restul mai in spate dupa posibilitati ,pana acum i-am udat de doua ori ,acum ma pregatesc sa-i ud din nou pt ca e destul de cald in pivnita si chiar azi mi-am bagat degetele in pamint si e uscat .
daca locul de iernat ar fi mai racoros probabil as scapa cu doua udari pe iarna  ::)
la un leandru matur care e plantat intr-un ghiveci mare ,pun cam jumatate de litru de apa ,la ghivece mici e bine sa fie controlati mai des ,ca acolo se usuca pamintul repede .

da sunt in reapaos ,pt ca nu cresc deloc ,dar pt a supravietuii aru nevoie de apa !
de ex in Italia ,acolo unde cresc pe marginea drumului ,nu prea scade temp sub 0 grade ,ei sunt in repaos ca nu au cresteri noi ,dar au parte de apa .

leandrii mici ,inradacinati in vara ,le tin in casa pt ca risca sa se usuce pamintul si cum radacinele sunt mici si putine ,nu ar rezista la seceta ,dar in casa fac foarte repede paianjeni rosii ,de care e greu de scapat -deci mare grija .
primavara cei cu ghivece mici le mut in mai mari ,folosesc pamint de gradina amestecat cu mranita .
la cei mari ajunge o transplantare cam odata la 3 ani ,iar cand ajung deja foarte mari se poate taia din radacini si completa golul cu pamint .

paraschivvvv

Ana ma speriasem crezand ca le creiezi conditii ,,ca la mama acasa" si au inflorit;oricum succes la primavara.

gabriela jalba

Luteum plenum  e minunat !!! Care de care mai frumos. Cind tunzi....nu arunci cu lastari?
Eu, am tinut ani de zile leandri in beci,max 5grade, intuneric  bezna si neudati. Atunci cind ii bagam, ii udam;atit. Acum nu mai am beciul bun,mai ingheata.
  Oricum,in primavara termin cu copacii. Ii tai la o palma de la pamint. Ce-o fi,o fi ! Vreau si eu sa fie ca ai tai.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sannamaria

Gabi ,in general ii tund primavara ,mai vorbim  :D,Luteum a fost taiat in primavara trecuta de jos ,si a inflorit chiar inainte sa-l duc la ienat .
poti sa tunzi linistita cam la 25 de cm ,dar e posibil ca anul asta sa nu vezi multe flori la ei ...
dar  poti sa-i tunzi si partial ,adica daca de ex ai un leandru cu 4 lastari lungi de un metru atunci poti taia in primava asta doua din lastari ,si in primavara urmatoare celalte doua si in felul asta nu trebuie sa renunti nici la flori si pana la urma vei avea o tufa frumoasa .
cel mai bine sa fie crescuti ca tufa de mici si atunci nu iti mai doare sufletelul sa-l tunzi  :D

larisa

D-na Gabi cind ii tundeti puneti si mie cite o crenguta la prins in apa ,anul asta vreau sa-i las si la cumnata-miu ceva ,si tot ma bate la cap de multi ani,sa-i dau si lui... Leandru.

gabriela jalba

ok !!!!!!!!!!!
Sana, abia astept primavara, si o sa procedez cum m-ai sfatuit. La unii am mai multe tulpini,dar am si pom. Pe ala o sa-l tai la doua palme - asta daca n-o fi unul din aia care i-am donat....
   Am sa ma duc intr-o zi in vizita la ei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sannamaria

Gabi , am si eu unu pomisor ,il formez de vreo trei ani dar inca nu am obtinut ce mi-am dorit !
o sa incerc sa pun poze si cu taierea lor ,cand va veni momentul  :)

Mihaelacph

Hai sa va spun cum tin eu leandrul peste iarna.
Nu m-a invatat nimeni, nu am citit nicaieri ca se face asa, doar m-am enervat pe ei (ca am doi, alb si roz) si i-am ignorat in prima iarna, apoi tot asa. M-am enervat ca au ghivecele mari si grele .
Si ii tin pe o scara inchisa , care are si doua ferestre inalte si inguste, dar care e si foarte racoroasa.Dar cum i-am pus pe ei: Cum deschid usa de la scara , i-am luat de afara, din dreptul usii pe care "o pazeau" si i-am mutat inauntru in dreptul aceleiasi usi.Adica i-am deplasat cu vreo 50 cm , vara in afara peretelui, iarna in interirul protejat de perete.
Temperatura pe scara este scazuta, am un calorifer dar sus , la primul nivel si caldura nu coboara pana la usa , acolo unde sunt leandrii, iar apa primesc cand si cand,o data, de doua ori pe iarna, fiind frig nu le dauapa,  sa nu inghete.Insa leandrii sunt maturi , nu pui.Puii sunt mai pretentiosi .

Mihaelacph

Asta pentru ca ziceati ca leandrul are de toate si tot nemultumit e.
Ai mei nu au nimic, ii tin in frig si pe seceta-relativ si zic bogdaproste .Merg inainte.Nici nu-l tund.

einsteinitza

Si sunt la fel de bogati ca ai Sannamariei? Si eu am, ii tin iarna la beci, ii ud doar cand ii duc acolo, dar nu sunt asa bogati, sunt modesti. Fac flori, dar sunt cam dezlanati si cam cuutine flori pentru varsta lor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro