Leandrul

Started by myky, April 04, 2007, 10:32:37 AM

Previous topic - Next topic

Mihaelacph

Infloresc in fiecare vara, dar nu spectaculos.

einsteinitza

Deci cam ca ai mei tinuti la beci...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

Quote from: einsteinitza on January 28, 2013, 12:39:27 PM
Deci cam ca ai mei tinuti la beci...
Cam asa, numai ca eu nu ii car pe scari in brate :). Si sunt multumita de ei vara.

sannamaria

vara trebuiesc udati regulat si le trebuie si ceva ingrasamint  :)
in multe locuri am citit ca leandrul are nevoie de pamint sarac , nisipos si fara ingrasamint ,eu contrazic  ;D eu le pun pamint de gradina amestecat cu mranita si le mai pun si ingrasamint ....la mine asta functioneaza .
am inceput sa colectionez leandrii in vara anului 2010 ,pana atunci aveam un leanru roz batut   de vreo 8 ani ,care avea lastari lungi pe care ii legam de un tutore ,baza lastarilor erau chele si ceva flori in varful lastarilor ....dar e drep ca era udat cam odata la o sapt asta daca nu uitam  ;D
ma rog nu-l mai am ca  prima iarna cand au aparaut si alti leandrii la mine in pivnita ,a murit subit .
dar de atunci am invatat multe ,si daca tot le tin si le colectionez incerc sa scot ce e mai bun ,adica tufe frumoase si multe flori  :)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

un roz batut care nu a fost lasat sa creasca de capul lui  ;D e drept ca si aici e legat de tutore pt ca a avut atat de multe tije florale ca nu s-a descurcat.


pe asta nu-l mai am ,si asa de rau imi pare de el ,dar uite ca nici eu nu le stiu pe toate  :(

einsteinitza

Pacat, era foarte frumos.
Daca doresti, am eu somon simplu, insa nu e asa frumos cu ultimul pe care l-ai pierdut. E somon simplu, adus din Italia.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

mersi Es ,esti o scumpa  +hug dar am somon simplu .

gabriela jalba

de ala din ultima poza nu mai ai ? Eu am sigur,dar ar trebui sa infloreasca ca sa stiu care e.
  Nu conteaza unde ii tine fiecare,chestia e sa fie la rece,udare controlata si corelata cu temperatura.Daca in primavara cel lasat in gradina va iesi,o sa regret ca am dat din ei.
Sanna, frumusetile tale mi-au dat imboldul sa-i tusinez!!! Acum doi ani am taiat un unul,ca avea doi metri ,si florile pe virfurile coronei, si eu cu 1,6, nu vedeam florile.
Al meu cel roz batut e o prelungire a vietii leandrului pe care l-a pus mama cind m-a nascut.
Sanna, ce zici,asta e ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sannamaria

Gabi , asta e  :D se numeste Angiolo Pucci ,e superb  +apl

gabriela jalba

Deci poti sa consideri ca ai. E adevarat ca tre sa infloreasca intii....Daca-l depistez in primavara e ok. Acum citiva ani lipisem o eticheta pe o ramurica,de-o mai fi,iti dau cind il tai.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sannamaria

ok , mersi ! cand o inflorii ,nu-i graba !
pai facem schimb ca si asa am promis ca iti dau Luteum  :)

doinabacau

 Minunate frumuseti,sa va traiasca,leandrul e un arbust de care te indragostesti repede!



adrianam

Eu am scos saptamana trecuta leandrii pe balconul spre sud. Parca era prea cald pe casa scarii.
Eu sper sa nu scada temperaturile mai jos de -5 gr.C.

gabriela jalba

La matale poate nu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Azi am fost in vizita la leadri mei. Numai daca face Dzeu o minune ,eu o sa mai am leandri. Erau uscati toaca. Din toamna nu le-a pus nici un pic de apa. A urmat indicatiile mele,dar eu am crezut ca ea tine camera aia fara caldura ! Ea are dreptate in legea ei,ca la ea in casa-s 23-24,iar in camera aia,15.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sannamaria

Gabi ,imi pare rau pt leandrii  :( macar acum ai udat ? ca poate  scapa ......ca nu mor asa de usor .

gabriela jalba

Azi,da. Dar erau stafidite ramurile,frunzele sfarog.... Acuma, na! fata nu-i vinovata. Fiecare din noi am avut o alta intelegere a notiunii de "fara caldura".  Dupa aia,eu am mai fost pe la ei,cam o data in luna,dar nu m-am interesat de soarta florilor...
De-acuma,asta e !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Si eu sper sa nu fi suferit prea mult

sannamaria

nu-i sigur ca l-ai pierdut , sigur o sa-si piarda frunzele ,dar mai sunt sanse sa-si revina .

gabi_gabriella

Daca ghivecele sunt mai maricele, ai sanse sa supravietuiasca
Iti timen pumnii!!

trandafira

Quote from: gabriela jalba on January 30, 2013, 08:25:32 PM

Al meu cel roz batut e o prelungire a vietii leandrului pe care l-a pus mama cind m-a nascut.

M-a induiosat ce ai povestit. Mi-au dat lacrimile. Sa ai grija de el, Gabi, reprezinta ceva pretios pentru suflet.
Iata si leandrul meu alb crescut ca un copacel ( nu stiu de ce am mania de a creste toate plantele ca pe niste copacei, chiar si catina am facut-o copac!)

gabriela jalba

Trandafira,m-ai atins unde ma doare: la ala imi e gindul si il rog sa traiasca. Macar un fir sa dea din radacina. De ailalti oi mai face io rost,dar de la el,vreau o bucatica cit de mica.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=