Conopida

Started by coriducu, June 11, 2013, 03:46:36 PM

Previous topic - Next topic

coriducu

Buna ziua omenire   :-bd
Am tot incercat sa gasesc ceva legat de cultivarea acestei legume extraordinare,dar nu am gasit,asa ca imi incerc norocul deschizand un topic nou.Daca cumva am gresit si m-a lovit cumva orbul gainilor  +hypno , rog moderatorii sa mute postul in locul cuvenit , cu scuzele de rigoare  +rsp.
Am incercat sa citesc pe net cate ceva despre plantare si crestere,dar ori sunt eu redus,ori ce am gasit nu ma satisface  :-\.Pe aici prin sat cam toti cei interogati sunt sceptici la cultivarea conopidei,zicandu-mi ca n-are rost ro-mi pierd timpul,ca au incercat si ei si ca nu s-ar face  :(.Totusi as incerca  :yrk,si as dori sa aflu si parerile voastre , mai ales ca am inteles din lecturile mele cum ca ar fi perioada inca propice de pus seminte,pt. soiul tarziu de toamna   8) .Tot odata daca este adevarat ca mai pot cultiva,as dori sa cumpar seminte de la cineva cu experienta,macar am si suport online tot odata  +dns.Sa nu va inchipuiti ca vreau sa fac avere din conopida,doar pt. uzul nostru  ;;)
Multumesc anticipat  +hug

cristinaf

Eu am cultivat an de an conopida si tot secretul e sa cumperi seminte profesionale si nu pliculete cu  5 ron bucata.
Sunt intr-adevar foarte scumpe si adeseori germineaza intr-un procent care ma scoate din sarite >:( , dar n-am gasit alta solutie.
Seminte nu am produs niciodata, nu stiu cum sa pastrez conopida pana anul urmator fara sa putrezeasca ??? si in plus toti sunt hibrizi.
Demult, demult ::) , acum vreo 15ani in urma, si soiurile erau bune, produceau capatani albe, mari si frumoase, dar intre timp nu mai sunt, cel putin la mine nu mai au niciun randament.
Depinde cat de lunga e toamna la tine, in principiu e tarziu acum sa mai sameni pentru a produce rasad, in iunie deja se scoate rasadul in camp.

coriducu

Citind mai atent un material despre conopida,am vazut abia acum ca intradevar acum s-ar pune defapt rasadurile in camp,asa ca ai dreptate  :(
Totusi am sa caut rasaduri,macar 10-15 buc. cat sa-mi fac mana.
Da-mi ceva sfaturi te rog,ca din cea ce am citit,pare un pic mai pretentioasa la cultivare  +hypno

Edit:
Chiar acum am vorbit cu doamna de unde am cumparat 90% din rasaduri,si-mi zicea femeia ca rasaduri de conopida va avea peste 2-3 sapt. si ca nu e nici o problema ca se vor pune asa tarziu(adevarul ca aici in Banat toamna e mai lunga).

larisa

Un secret este ca atunci cind incepe sa lege capatina ,frunzele laterale sa fie adunate la un loc ,ca sa acopere capatina,astfel nu se dezvolta capatina ,lucru verificat de mine ,nu spun numai din auzite

coriducu

Quote from: larisa on June 11, 2013, 07:04:34 PM
Un secret este ca atunci cind incepe sa lege capatina ,frunzele laterale sa fie adunate la un loc ,ca sa acopere capatina,astfel nu se dezvolta capatina ,lucru verificat de mine ,nu spun numai din auzite

m-ai bagat in ceata  +hypno
pai nu tocmai de capatana avem nevoie la recoltare  :-\ ?
citisem si eu lucrul asta,dar se explica cum ca aceasta masura se foloseste pt. a proteja planta de prea multa lumina,nefiind o mare iubitoare de  caldura , in schimb bea multa,multa apa  :o
daca stii mai multe , te rog dezvolta  :-bd

cristinaf

Nu e pretentioasa, ti-am spus, totul depinde de ce fel de soi ai.
Adunatul frunzelor e pentru a feri capatana de razele soarelui, astfel ramane alba.  Noii hibrizi sunt cu autoinvelire, nu sta nimeni sa adune frunzele de pe suprafete mari. Au fost ani in care am avut pana la 1/4 de ha, la altii am vazut si mai mult de atat, cine sa stea sa adune frunzele?!
Acum vreo doi ani, de amorul artei si incapatanarea mea, ca poate or fi bune si semintele alea ieftine, ieftine, am pus o bucata, care a ajuns pana la urma cosita, ca mancare pentru vaca mamei. Prima a fost pusa, si nici pana am terminat-o pe ultima, din soiurile olandeze, n-a catadicsit sa lege nimic, in schimb avea niste frumuseti de frunze...
Cu udatul sta treaba cam asa: cat e mica o uzi mai des, iar dupa ce acopera frunzele pamantul, o uzi ceva mai rar, dar cu apa din belsug.
Daca n-ai avut pana acum plantat pe bucata respectiva varza sau conopida, va fi mult mai bine la capitolul boli, va trebui sa ai grija doar la pureci, paduchi si buha verzei.
Oricum, sfatul meu e ca pentru la anul, daca vei mai avea chef de asa ceva, sa cumperi un plic cu 1000 seminte profesionale, sa-ti faci singur rasadul, si vei avea si conopida apoi.
Bafta la experimentari si asteptam sa vedem rezultatele.


coriducu

Multumesc  +rsp
Chiar cu cateva minute inainte,am luat legatura pe forumul auto unde activez,cu un baiat din Cypru(am citit ca planta provine de acolo) care era tare incantat sa ma ajute cu achizitionarea unor seminte chiar de la sursa. :-bdSe pare ca si parintii lui sunt tot agricultori si cam stie baiatul cu ce se mananca problema  +apl.Ce parere ai ? I-am specificat ca-mi doresc un soi cu recoltare tarzie si omul avea habar despre ce vorbeam  +dns.
Acum astept sa vad ce-mi spune despre soi,pret si modul de ambalare  :P
Oricum sa stii ca fie ca imi aduc din Cypru,fie ca-mi iau rasaduri de la acea femeie,am sa te plictisesc cu intrebari  +ham
Multumesc pt. sfaturi  +rsp

claude

Eu am cumparat seminte de 5 lei, ca pentru 10 conopide nu cred ca merita sa dau cine stie cat pe 1000 de seminte profesionale. De rasarit n-au fost probleme, si anul asta la fel am luat seminte si cred ca au germinat dublul conopidelor semanate, atat de multe erau, de am impartit la toata ulita, ca mi-era mila sa le arunc  :D
Au si legat dar pana la urma am paucat sa culeg doar una, celelalte le-a copt soarele, s-au ingalbenit, nu s-au mai dezvoltat. E drept ca au primit si apa putina, saracele.
De faza cu invelitul capatanii n-am stiut, anul asta daca se face o sa aplic metoda
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Da, ai dreptate, dar s-ar putea sa se gaseasca pe la raioanele de gradinarit din supermarket-uri si seminte microambalate, de calitate mai buna. De exemplu Amazing e destul de buna pentru asa ceva, are si perioada scurta de vegetatie, n-are un pret exagerat, si cred ca se gaseste in cantitate mai mica.
Eu despre Snowball ziceam... si s-ar putea spune ca a legat si la mine, dar ceva de marimea unuei monede, sau unui ou, sau in cel mai fericit caz de marimea unui pumn mic, dar galbena si urata, si nu de la soare, ca frunze care sa o acopere avea.
Ca si la conopida asta pot sa zici ca e cam ca la trandafiri, toti sunt, dar n-ai sa poti scoate niciodata dintr-un miniatur ditamai namila de Ghislaine oricata apa i-ai turna la radacina. :D

larisa

Fratele meu se ocupa cu gradinaritul ,isi face singur rasadurile ,etc .Din surplus primeam si eu ,dupa ce intr-un am am refuzat conopida spunind ca la mine nu se face ,aveam numai oua ,sau cit pumnul,el m-a intrebat daca i-am adunat frunzele .Cind i-am spus ca nu ,mi-a recomandat sa fac acest lucru cind incepe sa lege capatina.am facut ,am avut conopida pentru muraturi ,am facut cu gogosari si am dat si la rude .Nu stiu ce soi avea el ,dar el facea rasaduri cam pentru tot satul.,si nu i-am aplicat nici un tratament diferentiat in acel an ,pentru simplu motiv ca ,gradina era la 30 km de mine .

larisa

Coriducu ,tu fiind pe loc ,ai putea sa experimentezi ,ca o parte sa le aduni frunzele si la altele nu,sa vezi ce va iesi .

doinabacau

 Am cultivat-o si eu,insa n-am stiut nimic de ...frunze,acum aflu...
Uneori am avut sa pun la murat,alteori nu a rodit si-am dat-o la pasarile vecinilor...

gabriela jalba

LKega si creste oricum. Ii aduni si legi frunzele ca sa n-a bronzeze soarele, nu-i conditie de dezvoltare adunatul frunzelor. Eu niciodata nu le adun si am facut mereu conopide faine, numai ca ce prinde soarele mai mult ,capata culoarea untului.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Azi am descoperit prima conopida formata, e cat o moneda de 3 lei de pe vremuri  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Ma deprimi!!!Tine Doamne toamna lungaaa !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=