hobby goblen

Started by larisa, May 04, 2007, 07:48:11 PM

Previous topic - Next topic

larisa

Absolut superb,spor la lucru incontinuare.

anasstasia

Mutumesc Larisa. Mult spor si tie la goblenul in lucru.

gabriela jalba

Ai miini fermecate !!! Ti-am mai zis : Superbe !!!! Ce inseamna: prelucrare proprie ?
Nu ma dau in vint dupa iarna,dar alea cu peisaje de iarna imi plac foarte mult.
Spor,fetelor !!!!! ca sinteti tinere !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Multumesc D-na Gabriela.
In mod obisnuit kiturile de goblen atunci cind le cumperi contin: pinza, ate, ac si diagrama (adica niste foi pe care apar inscrise simbolurile dupa care cosi). Eu nu am cusut pe pinza imprimata, doar dupa modele care contin diagrama.
De ceva timp am un program care imi face singur prelucrarea si nu mai sint nevoita sa cumpar kiturile din comert care oricum ma nemultumeau. Adica in acel program introduc o pictura pe care vreau sa o lucrez, setez niste parametrii precum numarul de culori, dimensiunea viitorului model si luminozitate/contrast. Intr-un final, dupa ce sint multumita de rezultat, printez foile care contin simbolurile ce ma vor ajuta sa cos viitorul model si apoi ma inarmez cu rabdare pina termin modelul. Eu nu mai cumpar kituri din comert, cumpar pinza separat, comand atele de care am nevoie la firmele specializate in urma codurilor furnizate de program si cam asta e.
Asa este mult mai avantajos pentru mine pentru ca lucrez picturile pe care eu le doresc, nu mai sint nevoita sa stau la mina firmelor care produc goblenurile tot din acelasi program insa la dimensiuni care nu ma multumesc si cu putine culori, rezultind ceva de mai proasta calitate. Un goblen reusit este un goblen ce are dimensiuni mari si un numar cit mai mare de culori. Kiturile din comert merg pina la maxim 45 de culori, insa media se situeaza intre 20-30 de culori. Implicit reultatul este unul nesatisfacator. Un goblen cu adevarat bun are peste 100 de culori.
Actualul model pe care il lucrez are 70 de culori si iese superb.

De ex. pinza arata asa:


Atele:


Si diagramele:

larisa

wow,un asemenea program m-ar interesa si pe mine.De mult imi doresc sa lucrez .La revedere; dar nu se gaseste decit imprimat la Timisoara,si nu-mi place deloc sa lucrez pe pinza imprimata.Am incercat si la Focsani dar m-au refuzat foarte politicos,

anasstasia

Trimite-mi pictura si o prelucrez eu.

gabi_gabriella

Anas, foarte frumos ce faci tu !!! ai multaindemanare si ai cusut multe de tot !! Felicitari !!
Si eu cos, dar mult mai incet , dar imi place si pana la urma nu ma grabeste nimeni :)

larisa

Quote from: anasstasia on December 30, 2012, 10:27:56 AM
Trimite-mi pictura si o prelucrez eu.
Multumesc ,am sa caut fotografia ,zilele astea.Bunicii mei aveau acest tablou si mie imi revoca amintiri placute,dar nu l-am gasit nicaieri ,decit imprimat

claude

 +hypno  Pfoai, Anas, 70 de culori? Pai iti sar capacele si ochii din orbite cu atatea nuante  +hypno  Imi dau seama ca ce iese trebuie sa fie cu adevarat o opera de arta, dar, pentru ca si eu cos goblen inteleg si ce inseamna acel numar mare de culori. Eu am intrerupt cusutul acum 3 ani, planuisem ca in iarna asta sa reiau, am un goblen neterminat si inca cateva cumparate, poate reusesc sa ma reapuc.

Cu toata jena, trebuie sa te intreb daca ai fi dispusa sa-mi faci si mie diagramele pentru o imagine...si sa-mi spui unde si cum comand panza si atele. Asta daca mai regasesc imaginea, am gasit la un moment dat niste imagini cu fractali absolut minunate si mi-as fi dorit sa pot coase unul
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Sigur Claude, cu drag.  Imi place mult sa fac prelucrari. Am nevoie de o poza clara si sa fie mai mare.

claude

Multumesc mult...o sa caut imaginea si ti-o trimit  +hug
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Fantastic !!!! Esti regina goblenurilor,din cite stiu eu !!!! Copila,sa-ti dea Dzeu sanatate ca miini de aur ti-a dat !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Din ianuarie si pina acum am cusut ,Splendoare florala,de la Focsani ,acum sunt la fond care e negru ,asa ca il las pe la iarna  ;D-Am inceput un goblen cu motiv hibernal  cit inca mai am lumina zilei ,ca e mult alb.Cind vin acasa va arat ce am lucrat in acesti ani,ce mi-a mai ramas ,ca o parte am vindut ,neiinramate.
spor la lucru tuturor

gabi_gabriella

Si eu cos, dar vara nu am timp deloc.Cum se face frig, sper sa reincep. Am unul inceput Madona cu COPILUL (Michelangelo)

larisa

Crezi ca eu acasa as avea vara timp de cusut? dar aici nu am mai nimic de facut ,asa ca-mi umplu timpul cu goblenul.