temperatura impiedica polenizarea

Started by Toluta, August 02, 2013, 04:05:45 PM

Previous topic - Next topic

Toluta

Paorele Toluta vine la dv cu citva intrebari
Postez un filmulet al paradaicior de pe balcon dupa care pun intrebarea de intrebare
Adresa http://vimeo.com/71562309

Intrebarea mea este: temperatura impiedica polenizarea.Pun aceasta trebare ptentru ca am in fata rosii care
sint polenizate si au fructe si altele care pina acum nu au facut nici un fruct.Sa fie ceva legat de temperatura?
Cunoaste  cineva raspuns pentru intrebarea paorelui? +hug

anknic

daca sunt pe balconprobabil ca nu ai albine si atunci e necesar sa le scuturi un picut ca sa se polenizeze. se poate sa nu fructifice si din cauza ca nu au pamant suficient sau suficient de gras.

bunicutz32

Polenizarea la tomate depinde de foarte multe lucruri. In afara de factorii generali referitori la aprovizionarea suficienta cu apa si nutrienti si la starea de sanatate, cea mai importanta este temperatura, mai ales cea nocturna, care este ideal sa nu scada sub 15oC. Depinde foarte mult si de soi, unele soiuri fiind mai sensibile si avorteaza foarte multe flori. Prezenta polenizatorilor este si ea importanta, mai ales in conditii de stress. Desi tomatele sunt autopolenizatoare, adica nu au nevoie de polen de la alta planta ca sa fructifice, albinele (si/sau bondarii) sunt folositoare prin aceea ca "vibreaza" din aripi cand se aseaza pe floare si scutura polenul pe stilul florii. Asa ca eu suplinesc munca "vibratoarelor" naturale cu o periuta de dinti electrica cu care ating foarte usor codita florii, atunci cand consider ca nu sunt cele mai bune conditii pentru polenizare pe cale naturala.

Toluta


DL anknic,albinele joaca rol de intretinut atmosfera pentru ca  rosiile sunt plante autopolenizante, in sensul ca fiecare floare are deopotriva organe feminine  si masculine .
Intrebarea era ''temperatura impiedica polenizarea?"

Toluta



Dl bunicutz32,puteti sa dati  titlul lucrari in care se apune ca "ea mai importanta este temperatura, mai ales cea nocturna, care este ideal sa nu scada sub 15 gradeC.
Titlul topicului este " Re: temperatura impiedica polenizarea" in sensul ca temperatura mare impiedica polenizarea.

rodi

Atat  temperatura mica, sub 15, cat si cea mare, peste 35-40 grade afecteaza cresterea si fructificarea plantei.

Toluta


Din cite am citit pe ternet temperatura optima de producere a polenizarii este intre 13 si 25ºC. Rosiile  plante care rezista la temperaturi situate in afara acestui interval, numai ca, mai ales atunci cand situatia dureaza mai multe zile in sir, ele isi pierd 'interesul' pentru polenizare si se 'concentreaza' mai mult inspre problemele de supravietuire. La temperaturi de peste 35ºC, polenul devine chiar steril.

Perioada din zi favorabila polenizarii este intre orele 10 si 16.
Repet  cele pe care le scriu au fost culese de pe ternet. Stiti altele despre subiect?
Multumesc pentru ajutor.  :-bd

anknic

Quote from: Toluta on August 03, 2013, 08:46:46 PM

DL anknic,albinele joaca rol de intretinut atmosfera pentru ca  rosiile sunt plante autopolenizante, in sensul ca fiecare floare are deopotriva organe feminine  si masculine .
Intrebarea era ''temperatura impiedica polenizarea?"

pai realizeaza ca eu cresc rosii de suficient timp sa stiu ca se polenizeaza singure, dar asa cum ti-a explicat si bunicutz, albinele au rolul de vibrator. ti-am sugerat sa incerci sa scuturi planta pt.a ajuta polenul sa cada pe pistil.

temperatura (prea mare sau prea mica) poate impiedica polenizarea la diverse soiuri de rosii. nu ai indicat soiul asa ca noi am incercat intai sa te ajutam sa elimini oaresce cauze probabile ca si pot fi eliminate...in caz ca tot nu leaga fructe inseamna ca e de vina temperatura la soiul crescut de tine.

Toluta


"pai realizeaza"..."ca eu cresc rosii de suficient timp sa stiu ca se polenizeaza singure"
 
 Din postura dv ,sincer mi-nu imi pot da seama de cind dv cresteti rosii,Sincer nu mi-am putut da seama.
 Ca sa realizam ne puteti spune cum "temperatura (prea mare sau prea mica) poate impiedica polenizarea la diverse soiuri de rosii"
 
 Spuneti care sint tipurile de rosii care impiedica polenizarea,Spuneti care rosiile.As dori nu un raspuns evaziv.
 Un raspuns fara "pai" :-bd
 Cele spuse de subsemnatul au o gresala,O cunoasteti?(Postarea 6)

geodezia

d-l Toluta  deci in conditiile de temperatura ridicata ca acum nu se produc fructe 
deci raspunsul la intrebarea dvs este da temperaturile impiedica polenizarea( fie ea -temperatura -ridicata fie scazuta )
daca nu au apucat sa polenizeze pina acum vor poleniza cind scad temperaturile pina atunci admiram florile ( si alea daca nu pica ,nu se innegresc coditele adica sunt avortate )

Ionela

Quote from: Toluta on August 02, 2013, 04:05:45 PM

Intrebarea mea este: temperatura impiedica polenizarea.Pun aceasta trebare ptentru ca am in fata rosii care
sint polenizate si au fructe si altele care pina acum nu au facut nici un fruct.Sa fie ceva legat de temperatura?
Cunoaste  cineva raspuns pentru intrebarea paorelui? +hug
Raspuns: temperatura influenteaza orice proces fiziologic, deci si polenizarea. Exista o temperatura minima, una maxima si una optima la care un anumit proces (sa zicem polenizarea) se poate desfasura. Sub si peste aceste limite, rien ne va plus. Aceste temperaturi sunt caracteristice fiecarei specii in parte - putem extrapola si pentru soiuri.
Pe de alta parte, nu doar temperatura conteaza. Toti ceilalti factori de mediu = variabile au cate ceva de spus in aceasta ecuatie.
Daca rosiile dumneavoastra beneficaza de aceleasi variabile (ma refer la temperatura + umiditate, grad de iluminare, ph al solului, nutrienti, grad de parazitare etc.), ramane varianta soiuri diferite cu preferinte diferite fata de respectivii factori.  
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

bunicutz32

Quote from: Toluta on August 04, 2013, 11:56:41 PM

 Cele spuse de subsemnatul au o gresala,O cunoasteti?(Postarea 6)
Eu ma declar nestiutor si vreau sa invat de la stiutori : care este greseala ? In postul (6), care apartine d-nei "rodi".

einsteinitza

Eu nu stiu, am tot incercat sa gasesc! +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Asta e buna, mai Toluta, ne lasi in ceata?  +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Toluta


Incerc sa arat ca daca nu sint chiar erudit incerc sa devin.Intru pe tipic sa vad ceva interesant si pentru a ma ridica la nivelul dorit voi incepe sa definesc cenusa:CENUSA  INGRASAMINT MINERAL DESAVIRSIT MINUNATIE A NATURII,nascuta din jale si trup de lemne praf de mintuire pentru tarina obidita,aduce binefacere si primeneala in orice ograda cu respect de pamint.Aceasta definire poetica a cenusii ma indeamna sa spun ca definita nu este a subsemnatului ca sa nu avem vorbe la proces.Cenusa asa frumos definita are cred ca are 74 de elemente. Voi incepe cu potasiu si fosfor sub forma buna de asimilat de pamiturile acide,cenusa mai are calciu magneziu,fier,sulf.Din citite stiu ca mai are si citeva microelemente folositoare legumelor bor mangan,cupru,zinc,molibden.
Urmeaza propritatile cenusei. +apl

einsteinitza

Atentie, cenusa e puternic alcalina, schimba ph-ul. Merge la rosii, dar nu stiu la altele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Scurt... la obiect... foarte bun articolul.
http://www.marcoser.ro/consultanta/articole-profesionale-probleme-si-solutii/caderea-florilor-la-tomate-polenizare-stimulare/
Am ramas si eu uimita cand am citit despre stimulare, sau mai corect spus ce se intampla dupa. Pana acum credeam ca anumite rosii din comert nu au seminte dezvoltate din cauza ca nu au fost lasate sa se coaca natural. Dar din ce-am citit, asta se datoreaza tocmai stimularii.
A nu se intelege ca promovez asa ceva (stimularea) doar ca sunt acolo (in articol) multe alte informatii utile si la subiect, cum s-ar spune. ;)