No Servus

Started by Toluta, July 23, 2013, 02:04:54 PM

Previous topic - Next topic

Toluta


  Daca va spun ca lui Toluta ii plac pita, clisa,paradaica si piparca usturoaie o sa stiti ca e ardelean de clasa.Daca mai puneti si faptul ca are prenumele de George adica Taran dar numit si paore.
La virsta sint inca tinar mai am doar 4 ani pina la pensie (daca se va mai da), deci tinar.
De ce m-am inscris pe forum? Sa invat de la alti sa spun ce stiu si altora.

Deci: DOAMNE AJUTA!

sicamin

Toluta  ,Servus si bine ai venit! La varsta asta cred ca ai destula experenta atat cu gradinaritul cat si cu preparatul clisei ,dar pe forumul asta poti invata de toate. Eu sant in pensie cam de mult si tot mai deschid forumul.
Arata-ne si niste poze cu gradina ta ,daca ai.

Rux

No servus, Toluta. Multam de binete .
Sigur ai ce invata de pe aici .

rodi

Bun venit Toluta! Fa-te comod!  Nu cred ca vei pleca degraba!  :)

Toluta


Colegi,Sicamin si Rux tinarul Toluta va multumeste.Pina te obisnuiesti cu noua situatie voi incerca sa vorbesc mai glumet despre subsemnatul.
  Sicamin intelectualul Toluta stie cum sa tina sapa,dar sint sigur ca dv si alti colegi imi vor spune de unde sa fac rost de seminte de "paradaici"soiuri traditionale(inima de bou).....
  Rux sint sigur ca ai dreptate am multe de invatat pe forum.

Toluta


  Rodi  in mod sigur ca nu voi pleca repede.

Rux

Toluta,vezi ca exista un topic numit "Rosii " Poti gasii pe acolo ceva interesant ,inclusiv despre semintele care te intereseza.Pune-te pe citit .Si apoi ..poti intreba cine are sa-ti dea.

Apoi ,sint pe aici ,prieteni care au diverse seminte (unii de vanzare ,altii de dat, asa pur si simplu)care de care mai interesante.Poate gaseste ce vrei .

De asemenea ,anual se organizeza  de catre Es (acum cred ca este in concediu) o actiune de schimb de seminte. Participa cine vrea,fara restrictii ,dar exista ceva reguli .

Hehehe .. ai ceva de citit . Succes.


Toluta


    Acum ca sa termin prezentarea.

  In urma cu un an pe timp de vara cind se maninca "clisa" cu "para daici" a inceput sa ma deranjeze  plotoagele acelea pe care le mincam pe post de "paradaici". Paorele, care nu calca pe gura greblei ca sa nu il loveasca grebla in cap,ca un paore veritabi mi-am propus sa incerc sa strig  seminte de legume si fructe  care se foloseau inaite bataia de joc cu "know-how"-ul care ....
  Nu am avut noroc asa singur si am hotarit sa cunosc ortaci care sa ma ajute.
 
  Am o gradina la 60 de km de resediinta dar am facut una mica pe balcon.
  Dar avdem timp sa ne cunoastem mai bine si cred ca este timp.
  O acuz pe amanta ca mi-a delete blogul dar voi face altul mai trainic pe riu in jos ,mai trainic si mai frumos.
Asa paorele Toluta a ajuns pe forum sa cunoasca oameni care stiu mai mult si il spun si altora.

paraschivvvv

Bun venit si indeplinirea tuturor dorintelor.

gabriela jalba

Bine ai venit sa stii ca la vechimea forumului, daca te pui pe citit chiar gasesti tot ce te intereseaza.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=