Macesul cu frunze mirositoare

Started by zamfira, November 09, 2013, 10:25:14 AM

Previous topic - Next topic

zamfira

Am ajuns, in sfarsit, la caietul cu notitele despre care spuneam mai sus. Aici scrie clar Rosa pendulina. Dar, in afara de faptul ca gasesc pe HMF ca aceasta ar fi sinonima cu Rosa cinnamomea (Rosa majalis) - desi nu mi se par ca ar semana si nu se spune daca floarea sau frunzele miros a scortisoara- mi se pare o specie pe care cu greu as fi trecut-o cu vederea, cu florile acelea mari asemanatoare cu cele de gallica. Nu-mi amintesc asa ceva, sunt si mai confuzata. Vad totusi ca Rosa pendulina este data si de Flora lui Beldie si ar corespunde ca areal. Macese asa alungite si pendente nu-mi amintesc insa sa fi vazut.

doinabacau

Eu am intalnit macese mari,rotunjite sau prelung ovalizate,dar si mai mici,unele chiar micute,dar niciodata nu mi-am inchipuit ca frunzele pot fi parfumate...

einsteinitza

Sunt tot felul de specii si varietati interesante despre care stim foarte putine, la nivelul nostru amatoristic. De exemplu cele mai valoroase macese sunt cele de la pendulina. Asta fiindca la Rosa canina continutul in vit C este pana in 1,2 % pe cand la Rosa pendulina continutul in vit C este de pana la 10% !

Dar pendulina face macese putine, e specie de altitudine, deci mai greu de obtinut cantitati. Asa ca, avem o alta varianta, Rosa vosagiaca, adica glauca, similara cu canina insa mai arcuita, ale caror macese au intre 1 si 5%
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

La modul cinstit: nu cred in vit C din maciesele prelucrate. Imi place pasta, si am sa mai fac si in alti ani, dar nu pt aportul de vit.C . Eu is full de vit C :in ficare zi , o lamiie. O dua cu blenderul cu putin ceai,de sa face ..praf!! Apoi intr-o sticla de 2l,si completez cu ceai. Asta-i portia mea de lichid si vitC pe zi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zamfira

Draga Es, ti-am trimis pe mail un conspect facut zilele acestea...sunt destul de aproape de determinarea speciei (si subspeciei) macesului cu frunze mirositoare. Amintirea mea se pare mult mai aproape de speciile descrise ca avand miros răşinos şi nu miros de mere. Specia identificată este Rosa tomentosa ssp. scabriuscula, nicidecum R. pendulina, asa cum aveam eu scris in caiet.
Din păcate nu pot sa postez aici cele trei pagini de conspect, cu ramificaţiile respective. Te rog să trimiţi pe e-amil cu fwd. celor care (eventual) solicita acel conspect.

einsteinitza

Multumesc, am sa ma uit la el. Totusi, cum ai facut selectia parametrilor? Amintirile pot sa nu fie mereu sigure. Inteleg ca ai si notite? Ai facut si poze? Eu sunt mai curioasa sa aflu efectiv povestea care a dus la determinare, sunt multe de invatat din ea. Eu am sa iti trimit in weekend o fisa cu datele necesare pentru determinare la trandafiri, fise intocmite de cei de la Rose Rustlers. Nu sunt acasa suntem la munte, nu le am aici dar luni le trimit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Am mai gasit o specie cu frunze mirositoare:
http://rosesforenglishgardens.blogspot.ro/2010/05/rosa-primula-incense-rose.html

In privinta speciei despre care am vorbit in postarile de mai sus si despre care credeam la un moment dat ca ar fi Rosa micrantha, am folosit cheia binara de determinare din Flora lui Al. Beldie (Beldie, Al: Flora României. Determinator ilustrat al plantelor vasculare, Editura Academiei RSR, 1977, pp 248-252 . Conform acesteia, specia ar putea fi descrisa astfel:
•   Stile libere
•   Cu sepale mai mult sau mai putin fidate sau lobate
•   Cu petale lungi de 8-25 (30) mm
•   Cu foliole evident paroase sau glanduloase
•   Foliolele nu sunt coriacei (nu au aspect pielos)
•   Foliolele, pe dos, mai mult sau mai putin viscid glanduloase (care secreta clei)
•   Foliolele, pe dos, tomentoase, zdrobite lasa miros rasinos
•   Sepalele, dupa inflorire, mai mult sau mai putin patente sau relecte: R tomentosa
•   Foliolele aspre, rugoase, de obicei mai dispers tomentoase sau pubescente. Stile dens viloase sau lanate: ssp.scabriuscula

Am consultat dictionarul latin: "scabriuscula" se refera la frunzele sale aspre si nu tomentoase (adica nu au pe dos peri moi, albiciosi si catifelati).



einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

In lista de specii al cărei link a fost deja postat pe pagina anterioara a acestui topic, se găsesc fotografiile pe care autorul respectiv le consideră a fi ale speciei Rosa tomentosa. Acolo se spune că frunzele miros a terebentină. (?)
http://www.floraofromania.transsilvanica.net/flora%20of%20romania/ac%20VII%20601-700/Copy%20%2850%29%20of%20species.htm

einsteinitza

Deci anul asta pe dealuri cu noi, cu ochii cascati!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

  :) Cu ochii cât cepele, cu ochelarii cât lupele, cu nările fremătânde, cu determinatoarele sub braţ şi cu alte simţuri la purtător...numai picioarele să ne ţină ca altădată. Unele dintre aceste specii sunt foarte rare, nu ai cum să dai de ele decât dacă ai mult noroc sau dacă primeşti date preţioase de la localnici - posibile în acest caz datorită componentei olfactive a identificării.

claude

Quote from: zamfira on February 09, 2014, 04:59:34 PM
dacă primeşti date preţioase de la localnici - posibile în acest caz datorită componentei olfactive a identificării.

Ha, crezi tu ca baba Leana umbla pe dealuri cu nasu-n macesi?  ;D :D   Pentru cei de la tara macesul e o buruiana, ma indoiesc ca cineva ii baga in seama  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Baba Leana, încă de pe când era o copiliţă şi umbla cu vacile, ştie foarte bine locurile. Iţi spun asta pentru că am început să întreb şi am deja câteva locuri indicate. Mirosul este atât de puternic încât nu trebuia să umbli cu nasul prin tufe, îl găseai oricum.

claude

Atunci e bine, abia astept sa vad daca il gasesti. Sa te tii dup-aia sapaturi, ca sunt sigura ca stiu pe-aici ceva persoane care o sa vrea  =)) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

No bine, vorba lui Geo, vine vremea babelor: baba Leana cu baba Zamfira prin paduri dupa măceşi! Te-aş invita şi pe tine, dar nu te încadrezi la vârstă.  =))

claude

Da' ma incadrez la starea caroseriei, care e de baba ruginita rau  ;D =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Claude, atunci gata! Eşti în club!  +hug
Mă gândesc, totuşi, că mirosul de tămâie al frunzelor lui Rose incense (v. mai sus http://rosesforenglishgardens.blogspot.ro/2010/05/rosa-primula-incense-rose.html), cel răşinos şi cel de terebentină sunt înrudite cât de cât. Ce spuneţi?

einsteinitza

Pana nu le mirosi....nu prea ai cums a stii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Quote from: claude on February 09, 2014, 07:05:24 PM
Atunci e bine, abia astept sa vad daca il gasesti. Sa te tii dup-aia sapaturi, ca sunt sigura ca stiu pe-aici ceva persoane care o sa vrea  =)) 
+hug +hug +hug
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

Ce vedeta a devenit macesul asta cu frunze mirositoare! ;D

einsteinitza

Lipsa activitatii in gradina isi spune cuvantul! Dar eu tot vreau maces din asta am intrat in balarii!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Am gasit macesul Rosa tomentosa scabriuscula. A fost un drum greu, asa ca, probabil, abia maine o sa pun celalalte fotografii (daca intereseaza pe cineva).

zamfira

Revin cu fotografiile promise.

einsteinitza

Cum sa nu, pe mine ma intereseaza! Ai impresii noi despre miros? Cat de mare era tufa? Umbra sau semiumbra? Ai luat butasi pentru prins? ;D
Hai ca ai fost tenace!
Vad ca nu sunt multe informatii usor accesibile despre el, din ce inteleg ar fi un rosa canina cu tomentosa?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Am mers impreuna cu o femeie de 60 de ani, care stia si ea locul inca de pe vremea cand era o fetita. Intre timp, aspectul padurii s-a schimbat mult, asa ca am gasit tufa cea batrana si mirositoare cu mare greutate. Fosta poteca s-a inchis cu rugi de mure, pentru ca, acum, copiii sunt ocupati cu tableta, nu ca altadata, sa bata padurile, cu vacile. Da, am pus butasi in pamant, mai am cativa in solutie de inradacinat. Daca doresti, iti trimit, dar ma ingrijoreaza ca dureaza atata transportul prin posta.
Cat timp am facut pozele de detaliu, mi s-au parfumat palmele.