Castraveti

Started by atila, June 05, 2007, 08:38:55 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Mosule, nu numai batranii nu au somn, ci si gradinarii intra in aceeasi situatie. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Quote from: Mosu Tuti on April 21, 2010, 07:57:14 AM
.... ieri, am luat niste pastile de turba si am pus cateva seminte la incoltit. Ma gandeam daca apuca sa incolteasca pana ma voi duce la piata din Suceava (cam 2 saptamani).

In pastile de turba am pus in urma cu 6 zile, intr-o minisera  (merg si intr-o tavita acoperita cu pet sau  folie) si azi au 2-3 mm. Nu am inmuiat semintele. Deci in doua saptamani, tinute la lumina si caldura (15-20grd) ajung la cativa cm. Semintele sunt de Cornichon.

einsteinitza

Myo, apoi ii plantezi cu sticla-n cap?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Nu. Cand ies radacinile prin pastila, ii trec cu totul in pahare cu mranita. Apoi ii pun in gradina cu pamantul respectiv. La prima prasila (nu stiu daca asa se zice la castraveti, oricum cand dai cu sapa intai) trebuie musuroiti. Altfel, de la ploi si udare li se dezgolesc radacinile si nu le mai merge bine.

einsteinitza

Multumesc, azi pun si eu sa vad cum ma descurc asa.Am incercat direct in gradina dar sunt cam intarziati cand ii pun asa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Direct in gradina merg bine daca ai conditii. Sa fie pamantul bun sau imbunatatit si climat. La mine climatul (temperatura) ar fi bun, dar pamantul e beton. Am bagat niste nisip, gunoi de grajd, dar mai trebuie adaugat, an de an. 

einsteinitza

Nici pamant nici climat ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Mosu Tuti, ce veste de la castraveti?

myosotis

Ai mei in pastile au cam 1cm, cei care au rasarit.

sicamin

Ai mei au deja flori dar inca in pahare de unica folosinta. :D :D  nu am apucat sa-i pun in gradina. :'(

myosotis

Mai bine. Va pica bruma si e frig rau noaptea.

geodezia

pus catraveti si in si in adica pe cei din paharele i-am pus in sera mea ciudata si crescut 2 frunze intrat cocos unchi si jucat .facut praf cocos . cei din gradina pusi direct au tot 2 frunzulite da sunt in cimp nu ajunge cocos sansa mare de reusita .Asta inseamna telegrafie si acum detalii
Anul trecut o gestionara de-a mea m-a auzit ca ma vait ca nu imi rasarisara castravetii pe la 1 iulie si ma dadeam de ceasul fiarei ca ce ma fac de castraveti cu tot ca pusesem saminta selectionata in pamint chiar vreo 3 feluri si nu au vrut sa rasara de nici un fel .Si m-am pomenit cu fata ca a venit la mine asa cu 2 plase pline ochi de rasad de castraveti erau vreo 200 de rasaduri ca vreo 70 am luat eu si mi s-au prins rata 75% si restul i-am impartit la membri comisiei de inventariere care au fost foarte multumiti .CAstravetii cu pricina erau din aia care cresc la metru adica lungi de 1m .SI nu va spun ca dupa ce mi s-au prins rasadurile au binevoit sa imi rasara si ai mei Asa ca iar am ajuns la recolta record ca asa pat eu intr-un an am de dau la tot satul si pe urma 10 ani nu am nimic pe batatura . Asa ca anul asta facut izperienta cu paharul reusita deplina decedat pacientul a se citi cocosul unchiului

Ionela

Prin urmare afurisitul de cocos ti-a facut praf rasadurile de castraveti?? :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

si pe cele de rosii .si il avertizasem pe unchi ca ii decapitez cocosul

penelopa

Mai bine de mine că, nici n-am apucat să pregătesc pământul pentru castraveţi  :) . şi nici pentru alte răsaduri!!! :(

Ionela

Tata a patit-o frecvent cu orataniile personale si cu ale vecinilor. Sa fi vazut ce furios era... :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

PEne sunt la intrecere cu matusa ca am si eu gradina si sera are si matusa gradina si sera si care are cele mai bune recolte de aici sabotajul cocosului .Ca eu am cumparat niste seminte de pe internet de am, dat 50 ron pe 20 plante si cresteau adevarul curat dubllu fata de alea nemtesti  .Adica puse in acelasi timp mutate in acelasi timp in sera si crescut mai rapid decit ale nemtesti facute duble in aceleasi conditii de caldura umiditate bibiliceala etc si afurisitul de cocos a intrat pe unde a intrat si drept la alea ale mai mari s-a dus glont da si eu tot glont harst de i-am sucit capul cu aracu . acum vaitaturi de o parte si de alta a gardului eu rosiile unchiul cocosul .He he he ce super a fost Aha mi-am scos pirleala pe vreo 10 ani cu cocosul ca in fiecare an imi face la fel cum cresc rosiile mele in sera de-o palma cum sare ceva si mi le calca in picioare asa ca strig tarerrrre SSSSSSSSabotaj la onoarea mea de agricultor sa obtina matusa avantaj asupra recoltei mele de 2 kile(asa scria in reclama ca are o rosie la maturitate ) ALe mele sunt bine mersi rasarite in gradina dar sunt mai mici si stiti ce am observat din experienta anilor trecuti ca cele puse in pamint direct in gradina ceresc mai repede decit rasadurile de la piata si mai viguroase .Da mi-au iesit iar inmiite sa vad pe cine mai pacalesc anul asta sa le dau ca anul trecut am dat la toate rudele si toti prieteni sa scap de ele asa multe am avut
Anul asta am si intr-un lighean de tabla cred ca vreo 200 de buc .... asa ca nasol cu taietura meeeee

Ionela

Valeu, Geodezia, daca isi face si matusa cont pe TM, nu stiu pe unde ne mai scoatem .. cocosul!! :D :D :D :D Daca afla ea ce expersti sunt p-acilea si iar vrea sa te intreaca?? :o :o :o  Pana la urma cine a facut racitura sau borsul din sabotor??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Matusa  a facut borsul din sabotor Da a stat bosumflata asa vreo citeva ore .Si da stie ca ma conversez cu voi ca a incercat securista sa ma toarne la d-l Costi zis Pipi adica sotul meu iubit de 70 kile .Cu florile primite .la mine face patrula matusa prin curte sa vada ce flori am mai primit si sa mai ia si ea o ramurica acolo daca se poate sa nu o vad ca stiti ca cele mai bine se prind cele agatate asa in treacata.Bine e si satisfactia mai mare genul he las ca sa vada si ea ca am acu si eu .Da eu o las ca e batrina are 70 ani si a fost si ea ca mine arsa da ea e rau pe fata i-a ramas urme urit de tot de  nu mai iese din curte saraca si imi e mila de ea .Da omul nostra al draq m-a turnat la Pipi care a tunat el o vreme pe batatura da l-am prins la inghesuiala cind cu aratu in gradina cind s-a laudat ca ii plac florile si i-am servit-o la loc comanda ca imi vin florile din Germania .Haaaa a muscat-o rau de tot .A inceput cu evidente 2 la primarie 2 la scoala 2 la trebenal da tot nu i-a esit socotelul .Asa ca pina la urma d-l Pipi s-a lasat pagubas si a mai apucat si el urma .Asta de  ce sa-i facem i-am tras explicatiunea ca daca vrea sa ma vada cu zgarda de 2 kile de aur la git ca cumnata scumpa (de-adevaratele are 2 kile de aur pe ea) sau vrea floraret pe batatura .Si a ales varianta meee

Ionela

Sa-ti traiasca floraretul!!  Acum chiar nu mi te inchipuiam cu zgarda de 2 kile de aur la gat :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

nu mi-a placut niciodata aurul si nici fetelor mele .mare pacat ca pe la noi se intrec muiereturile care ce isi pun pe ele in materie de aurologie .cu cit sunt mai proaste cu atit aur atirna mai mult pe ele Cumnata v-am spus nu avea decit un hibi da vad ca a schimbat optica a cumparat si ea niste petunii de le-a pus la streasina bucatariei Cum o fi renuntat ea la o pereche de cercei pentru 10 vase de petunii ( a sa nu credeti ca puse si ingrijite de ea nu cumparate gata inflorite cu vase de se atirna ) ca doar nu este cumnatu degeaga ce e.....

Ionela

Fiecare cu preferintele ei :D :D  Aurul nu tine de foame. Stiti ca este o poveste celebra a unui rege - Midas, obsedat de aur. Pana la urma tot ce atingea se transforma in aur... chiar si copiii lui si mancarea.... si el insusi!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Adevarat grait-ai

einsteinitza

Geodezia, m-ai inveselit cu povestirea ta, vesela si foarte expresiva, parca te vedem sarind la cocos :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Buna ziua musuroi .M-am intors .Nu m-au acceptat la operatie pacientul intors sanatos tun .MAi putin bosogii nu ii am buni ca nu am trecut testul cu besica .Da sunt ai mei ii am in posesie de 46 de ani si altii nu imi pun astia .Da Es afurisitul de cocos mi-a facut ravagii in sera mea improvizata .Si am avut 1000 de draci ca l-am atentionat pe unchi si pe matusa da de asta e omul .Acu au ramas fara cocosul sabotor