Castraveti

Started by atila, June 05, 2007, 08:38:55 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Bine ai revenit, si ne bucuram sa te avem sanatoasa tun printre noi ;)
Inteleg ca acum sera ta va avea doar zile senine, fara sabotor :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Da iti ndai seama cind am aruncat cu aracul dupa el ca a ramas teapan ,ciorba a scria pe el

Ionela

Bine te-ai intors, geodezia!  :-* :-* :-*  M-am minunat sa te vad asa curand in bara - asa simpla sa fi fost operatia?? Apoi citii ca nu te-au killerit :o

ES, povestea cu cocosul sabotor si rasadurile de castraveti e mic copil pe langa cea cu domnul Pipi de 70 kile si cea cu lantul de aur de 2 kile :D :D :D Nu stiu la ce topicuri sunt, dar merita citite :D :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Le-am citit si pe alea,am ras, dar imaginea Geodeziei sarind la cocosul cu niste fire de patrunjel in cioc a fost cea mai tare :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

M-am intors m-am intors ca nu mi-au aprobat cei de la medicina muncii operatia ca am probleme cu suflatul in besica .Adica nu am trecut testul de plamini Am astm de fapt BPOC nu stiu ce inseamna ca nu mi-a spus nimeni dar io sa caut cred ca un sindrom bronho -pneumo si altceva .Mi-au dat tratament si sa fac niste teste alergogene ca as avea probleme cu substante chimice.Ete ce imi spune ei ce stiu eu de o viata .Da daca nu fu sa fie pa nu ma mai duc imi fac tratamentul si imi vad de viata .Asta e
Cocosul a avut in clont rosiile mele de 3 ron saminta ca pe 20 de saminte am dat 60 roni si de aia l-am altoit cu ciomagul .Ca el nu facea cit rosiile mele ........

einsteinitza

Da, nu facea cat rosiile, da a facut o supa...... :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Au facut au facut da acu s-au invatat minte si au inchis gainetu . ca vad ca rosiile salvate sunt bine mersi si-au dat drumu. bine ca si alea ravasite le-am pus si le-am udat nu le-am pierdut definitiv da se cunosc ca au fost altoite ca nu sunt asa de bine ca alelalte 

einsteinitza

Vad ca nu vorbeste nimeni despre castraveti :D :D
Eu am o nelamurire.Am inteles ca exista unii la care trebuie sa ciupesc varful de crestere dupa patru frunze, ca doar ramurile de gradul doi rodesc. Cum ii deosebesc, scrie ceva pe plic,  sunt soiuri anume? Sau la toti fac asa?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Eu le ciupesc la toti varfurile.

cristinaf

Eu rup varfurile lastarilor, lasand doi, trei ochi, iar coarda principala o las sa creasca.

geodezia

ia sa vad care e mai vrenic decit mine . anunt impotant am facut rasadnita . 4 blane  de 2.5m si astetpt vremea buna sa pun cele necesare . e e buna si zapada da de ce sa nu fac vara sanie si iarna car . asa ca pregatii rasadnita din timp

flordel

Nimeni, Maria Ta, nu-i mai vrednica ca tine in toata imparatia! ;D

einsteinitza

Pai n-avem cum, pe mormanul de zpada.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

asa asa da am dat la o parte zapada ce sa fac sa stau ? ca e bine si la claurica da e bine si sa misti oasele in aer curat , ca acu nu mai sunt noxe praf si alte alea . aer pur la minus 5 grade

einsteinitza

Perfect adevarat, si mie imi place sa fac miscare pe ger, si sa dau zapada. +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai da si daca tot am prins omu am reusit sa fac si pentru clematite ceva am batut 4 stenepi si am pus deasupra alti 2  stacheti parca se zice pergola da asa mai taraneasca nu deasa i-am pus orizontal stachetii . si am facut aceasi lucrare si pentru niste trandafiri pe care anu trecut am reusit si eu sa ii pun aliniati drept nu in zigzag cum le pun eu de obicei de nu iese nimic . asa ca acum le-am facut si lor pe unde sa se insire frumos nu sa am o mie de bete infipte fiecare cu dimensiunea ei . sa vina fetele in vacanta  poate se miruiesc sa imi faca poze . poate o veni ginere-miu  ca saracu  l-am  si pus sa care paie la purcei si s-a aratat entuziasmat . si a pus . fii-mea imi dadea coate ca ce ca baiatu nu stie nici sa sufle in ciorba si tu il pui sa faca treaba pe acasa . da i-a placut ca a zis ca mai vine pe la mine

einsteinitza

Deci, mituieste fetele, ca va fi rai in  gradina cu atatia trandafiri.L-ai convins tu pe ginere ca e bine acolo, niste poze obtii tu sigur.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ba ca cu pozele e mai greu decit cu ginerele . ca ce sa imi pun eu pozele sa le vada lumea ca le deoache . ba fata le zic vezi ca numai romancele cred in vraji mumata nu crede in asa ceva . eu doar aduc ploaia .hi hi hi

einsteinitza

Pai atunci discutam la vara, cu ploaia ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai da pai da ca am mai ris cu Daka in vara asta cind ziceau ca vor fi temperaturi secolului i-am zis eu lui Daka ia sa vezi ce ma distrez cu astia anul asta . hi hi hi asa a fost

penelopa

Quote from: penelopa on June 06, 2007, 09:15:20 AM
Da, Atila. Neaparat trebuiesc "ciupiti". Este foarte important  pentru productie.
Cand plantele au format  4-5 frunze,  li se rupe varful. De la baza plantei vor creste  noi lastari pe care se vor forma  flori femeiesti care vor produce castravetii. Cand si acesti lastari ajung cu 5-6 frunze se ciupesc,  repetand operatia si la lastarii de ordinul 3.
Nu-ti fie teama si nici mila. Eu am aplicat "tehnologia" ciupitului si a fost foarte bine.
Tot important la castraveti este si musuroitul.
Dupa rasarire,  se spune ca e bine sa lasi 2 plante la  cuib (eu las totusi  3-4 plante),  pana ce vrejii  sa acopere pamantul, se fac 2 prasile cu atentie sa nu fie vatamate radacinile si dupa prasila a 2-a ,  se musuroiesc.
Eu ii ridic pe araci si ii musuroiesc dupa primul ciupit.
Se mai spune ca si ingrasarea suplimentara este importanta. Prima se face la 10-15 zile de la rasarire iar a 2-a la 15-20 zile de la prima.
Eu nu i-am ingrasat niciodata. Si-am avut castraveti frumosi. Am ramas fara castraveti (anul trecut) cand,  nu stiu de ce,  plantele se uscau pe araci. Cred ca a fost un atac  puternic de mana.
Vedeti ce serioasa si desteapta eram prin 2007? ;D >:D

penelopa

.... si, daca aveti timp si rabdare, cititi si postarea kilometrica a lui Claudiu de la pag. 3 a acestui topic. :D

vikcelmic

 +hypno Am dat copy-paste la postare, intr-un document word, s-o citesc in pat, in loc de povestea de seara. +apl

vikcelmic

Pene, tu si acum esti serioasa si ne dai sfaturi bune.  +rsp
A propos de castraveti, am auzit multa lume ca li se usucau curpenii, probabil a fost cucumber mosaic virus. Eu nici nu am stropit decat o singura data dupa o perioada de ploi cand nu mai vedeam tulpinile de la fasole de musita si atunci am dat si la castraveti. Dar am avut purici la morcov si cred ca s-au raspandit tot felul de chestii pe acolo. Acum cand scriu, poate pare ceva ingrozitor, dar nu era chiar asa.  ;D

penelopa

Anul trecut nici n-am avut castraveti, dar a fost vina mea ca nu i-am ridicat pe arac, s-au intins pe pamant si i-a napadit buruiana. :( N-am mai facut fata la plivit.