Castraveti

Started by atila, June 05, 2007, 08:38:55 PM

Previous topic - Next topic

doinabacau

 Am citit pe sarite topicul si nu stiu daca ati aflat remediul  castravetilor amari. Eu stiu,fara sa fi pus in practica acest lucru,ca semintele se tin o ora,doua in lapte caldut,inlesnind  germinarea si eliminand riscul  amarelii

sicamin

Doina ,nu am stiut asta ,cu tinutul semintelor in lapte ,sa nu mai fie castravetii amari.
Se spune ca si atunci cand nu sant udati suficient ,se amarasc.

geodezia

eu i-am pus doar in apa cam 1 zi si pe urma i-am plantat .dar e valabila chestia cu udatul asta sigur garantat si mai e o treaba cu recoltatul parca seara nu se recolteaza ci numai dimineata .

doinabacau

  Cred ca am citit in "practic",mai de mult!  Aveti dreptate,si,nu stiu daca e doar o vorba,dar si mersul ,printre ei,pe soare,se spune ca ii amaraste.Ai nostri nu se amarasc,se usuca,de cele mai multe ori,dupa primele...calduri!

einsteinitza

Cum adica mersul? Nu inteleg Doina, adica trebuiesa ii dirijez cumva sa nu se amarasca???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Eu zic sa incerci castraveti Levina ca astia nu-s amari, foarte buni pentru murat si nici nu-s prea scumpe semintele.
Din ce-am incercat eu, astia mi-au placut cel mai mult, ca si gust, si nici nu se moaie atat de tare ca alte soiuri cand sunt pusi la murat.
Are dreptate Geodezia ca seara nu-i bine sa fie culesi, dar nu pentru ca ar fi mai amari, ci pentru ca, oricat de mult i-ai uda, tot se mai vestejesc un pic pe parcursul zilei, dar pe timpul noptii isi revin.

einsteinitza

Eu stiam ca toate legumele se recolteaza la primele ore ale diminetii.Chiar sipetalele de trandairi in Valea trandafirilor se culeg doar pana la ora 10 ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Levina zici, Ika ! :o  Am să caut şi eu soiul ăsta. ;) Până acum n-am pus decât Cornishon.

cristinaf

Da, Pene, incearca.  :) Uite, ai aici o descriere corecta, zic eu http://www.morami.ro/produse-seminte-si-rasaduri/castraveti-standard-cu-flori-predominant-femele-c403/levina-mix-f1-p1006.html si nici nu imi pare o suma asa mare, mai ales ca 250 de seminte pot fi impartite in doua si folosite doi ani la rand.

einsteinitza

Si eu, deja caut. Multumesc Ika.
Doinabacau, poate mai intri pe aici si imi explici cum trebie sa fac cu condusul ala.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Es, uneori insistenţele nu duc la situaţii din cele mai fericite. :(
A spus femeia clar că e vorba ... de "o vorbă".  ;)

einsteinitza

Scuze, am inteles ca trebuie sa fac ceva pe soare.Mai Pene, eu caut idei, sa am si eu legume frumoase, am crezut ca e o smecherie.Voiam sa inteleg, ca nu ma prea pricem, am mai spus-o.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

 =)) =)) cum să faci ceva pe soare?? =))
Ştii şi tu că mai există, încă, diverse superstiţii legate de creşterea unor plante. Aşa şi cu castraveţii ăştia.
Eu ştiam că sunt amari fiindcă nu sunt udaţi corespunzător.... restul, nu iau în calcul. ;)

einsteinitza

 :yrk
Asta e, sunt la inceput cu legumele, dar lasa ca vedeti voi :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,sa vezi tu ce legume frumoase vei avea in gradina  +apl .Chiar daca in primul an nu iese asa cum iti doresti ,totusi ai sa ai o satisfactie deosebita ,ca sant din gradina ta ,si mai ales ingrijite de tine. Mult succes! :-bd

einsteinitza

Multumesc Sica.Nu sunt chiar in primul an, dar am avut doar succese la anumite legume.Cu castravetii nu prea, asa ca nu am mai incercat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Es draga pusi la umbra si sa stea agatati si stropiti de mana  . mai sunt unele specii care rezista si pe pamint . eu pun din cei agatati si am destui pentru consumul iernatic . spor

einsteinitza

Deci trebuie sa ma gandesc la un sistem de agatat.Bun, nu i-am agatat niciodata, poate de-asta mergeau asa prost. =))

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

eu in fiecare an construiesc cite ceva anul trecut am pus 6 tevi si am insirat sirma printre tevi si au crescut ca nebuni . acu 2 ani am agatat de halinga de vie si tot asa am avut muma de castraveti  si sa nu ii lasi asa in soare mai la adapost dupa un gard sa nu bata soarele in ei mai ales dupa amiaza . . am avut si in solar da din cauza rosiilor nu mai cautam si cresteau borcanati de nu mai faceam nimic cu ei . da catarati le merge de minune

doinabacau

Quote from: einsteinitza on February 08, 2011, 12:18:43 PM
Cum adica mersul? Nu inteleg Doina, adica trebuiesa ii dirijez cumva sa nu se amarasca???

       Es,spuneam ca nu se merge printre castraveti,pe vreme insorita. Inca din copilarie stiu asta,dar poate ca era doar un motiv,sa nu stricam castravetii, una e o interdictie si alta o perspectiva sumbra!   Mai citisem undeva  despre faptul ca pot fi pusi pe langa gard ,ancorandu-se mai usor asa.  Unii fac rasad in paharute si ii planteaza cu  coletul de pamant,sa nu tanjeasca.Oricum,sunt convinsa ca cine ingrijeste cultura,are si rezultate frumoase.

geodezia

pai si la castaveti ca si la dovleac este mai usor sa ii pui direct in pamint din paharut . nu mai stau sa germineze in pamint . sunt alte conditii adica pina germineaza mai trece o luna asa in luna aia ia avint si nu il mai apuca mana si caldurile ale mari fiind planta mica .

sicamin

Si eu pun castravetii si dovleceii (semintele) in paharute de unica folosinta si apoi le pun in gradina.

penelopa

Ete, că eu nu mă mai complic, na! ;D Pun seminţele direct în pământ şi la castraveţi şi la dovlecei. Germinează destul de repede toate seminţele. +dns


geodezia

Doamna cu matura zi-ne si noua descintecele mata sa facem si noi la fel  ;D

penelopa

Pai, bre, simplu: pun cate 4-5 seminte la un cuib, astup cu paamant, ud si ... gata, astept sa iasa! =)) =))