Mimosa pudica...din seminte!!

Started by diana, June 12, 2007, 10:19:42 AM

Previous topic - Next topic

diana

Dupa cateva luni de incercari am reusit sa am 2 plantute de Mimosa pudica din semninte! In prezent sunt foarte mici dar indraznesc sa sper ca vor rezista...mai ales ca "reactioneaza" cand le ating ;D
Initial am plantat semintele direct in pamant insa am asteptat cateva saptamani si din vreo 10 seminte (am avut 20 in total!) a rasarit intr-un tarziu o plantuta. Vazand aceasta am incercat o alta metoda si cred cea mai corecta: am pus semintele in apa clocotita si au ramas in ea cca  24 de ore. N-am apucat sa plantez decat 1 din patru (din neatentia cuiva au ajuns in canalizare :'(doar una s-a oprit pe marginea chiuvetei). In cateva zile samanta a germinat si va voi arata rezultatul in poze ;D

diana

Incerc din nou sa atasez pozele..

[attachment deleted by admin]

diana

Iata:

[attachment deleted by admin]

diana

..si ultima..de azi!

[attachment deleted by admin]

penelopa

Astea-s  mimoze oparite,  mai Diana. 

gabriela jalba

esti tare,Diana!!!! De ce n-ai trecut-o la experiente reusite???!!!!! ar fi facut pereche buna cu avocado-ul meu care a inceput sa incoltesca in fruct in frigider. Te-ai gindit,ca daca o cere de nevasta!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

diana

Quote from: gabriela jalba on June 12, 2007, 05:06:32 PM
esti tare,Diana!!!! De ce n-ai trecut-o la experiente reusite???!!!!! ar fi facut pereche buna cu avocado-ul meu care a inceput sa incoltesca in fruct in frigider. Te-ai gindit,ca daca o cere de nevasta!!!

Inca nu o consider "experienta reusita" ;D ;D Pana nu vada ca scapa de "opareala" nu ma pronunt :D :D :D

gabriela jalba

Stai linistita!! de-acum creste vertiginos;ce-i greu a trecut. Eu nu am stiut faza cu oparitul si am pus si eu de 2 ori citeva seminte si nu a iesit nimic.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

diana

Dupa cateva luni, asa arata cea mai viguroasa plantuta de Mimosa:

[attachment deleted by admin]

martipan

Bravo , esti o fericita pt ca ai reusit!
Mimoza e o planta deosebita!
Am vazut de doua ori in viata,aratau superb,dar nu am reusit sa sterpelesc.... ::) adica sa cer :P :D .
Bafta  multa cvu sensibilele tale  ;)!
Marian

diana

Ehe, Marian..de-ai sti prin cate am trecut pana am reusit!!...Cea mai eficienta metoda este cea cu tinutul semintelor in apa clocotita cel putin 24 de ore! Ieri am vazut o mimoza uriasa la Gradina Botanica si nu ca sunt pesimista dar..mimoza mea mai are de asteptat ;D

martipan

O intamplare haioasa cu o mimoza :D :aveam niscaiva treaba pe la primarie,si ,dupa ce m-am fatait prin 4-5 birouri,ajung la o tanti cu o privire scarbita,care ma intreaba pe un ton sictirit ce doresc.Bineinteles ca ma mai trimite si inapoi pt ca nu stiu ce stamplia imi mai trebuia,iar cand ma intorc,se uita scarbita pe acte,imi trage si ea o semnatura si se intoarce la iaurtul ei degresat...pe birou,sta frumos o mimoza,era singura planta de acolo,insa era situatia ca scoasa dintr-o piesa de Caragiale-femeia asta se potrivea perfect vorbei din batrani cu femeie ca o mimoza.
O zi frumoasa,u plantute frumoase si ferita de functionarii-mimoza :D!

gabriela jalba

m-am straduit si eu sa prind o mimoza din seminte,dar n-a incoltit....nu stiam chestia cu 24 de ore in apa clocotita...Ia explica tu Diana mai bine,cum e chestia???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


diana

Quote from: gabriela jalba on October 12, 2007, 10:25:25 PM
m-am straduit si eu sa prind o mimoza din seminte,dar n-a incoltit....nu stiam chestia cu 24 de ore in apa clocotita...Ia explica tu Diana mai bine,cum e chestia???
La mine a mers si prea usor ca sa pot spune ca a fost minune! ;D Am fiert putina apa si asa clocotita am turnat-o peste semintele de Mimosa! Le-am lasat astfel mai bine de 24 de ore si apoi le-am "infipt" superficial in pamant umed. Au germinat foarte repede! Pe parcurs, din nestiinta, am pierdut 3 plantute si in prezent mai am una care se pregateste de inflorit :D Sper ca iarna nu ii va strica planurile ::)

einsteinitza

Foarte frumos experiment si mai ales reusita.
Ai grija sa nu o atingi decat rar,se poate deshidrata usor din cauza strangerilor dese.Procesul implica eliberarea unei mici cantitati de seva de la baza frunzulitelor.
Nu ii place soarele puternic direct si nic nu-i plac curentii reci,e cam sensibila la ger.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

opiadc

      multumesc de informatii!
     sper sa fie reusit pana la capat;deocamdata sunt doar bebe, de-abia si-au scos capsoarele din pamant... :)

ionut


mimosa ramane verde si peste iarna,deci nu i cad frunzele

martipan

Bafta multa Opi cu ele,sa speram ca sunt sanatoase !

Codruta

Diana, Opiadc mai aveti mimosele?
Ma tenteaza si pe mine sa incerc sa am mimose dar sunt derutata de informatiile de pe net. Una spune asa: Se obtine usor din seminte semanate primavara devreme. In sera rezista mai multi ani. In apartament creste ca planta anuala. Vara infloreste si fructifica daca are lumina suficienta, aer curat, insecte polenizatoare (fructifica bine afara in gradina). Iar alta: Mimosa pudica este o planta anuala, vesnic verde. Vesnic verde inseamna cateva luni? ??? :o Dar tot acolo mai scrie Se uda bine in perioada de dezvoltare si mai rar iarna. Pai atunci cum e anuala??? Sau anual inseamna la ei de primavara pana in primavara urmatoare? :D
Si inca o intrebare... Voi le-ati tinut in casa sau afara?