Kohleria sp. - Flash

Started by diana, June 12, 2007, 06:26:17 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Am sa vad de rizomi cand termina de inflorit... sper ca la toamna ;) Un an de zile am asteptat sa-i vad florile asa ca acum nu o deranjez si de e sa raman doar cu una singura. In schimb, cu cele de la tine Nicol, nu mai stiu cate ai trimis (destule oricum :-* ) dar sigur acum e plina casa se kohlerii. Din cate imi amintesc eu erau mai multe culori dar pana acum doar 3 au inflorit (una din ele a doua oara) si toate au aceeasi culoare. Astept sa infloreasca si celelalte.

costieanuconstantin

Quote from: Codruta on February 09, 2009, 03:54:05 PM
Am comandat in primavara trecuta un singur fel de kohlerie de la Dibleys. A meritat sa astept aproape un an de zile.
http://codruta.sunphoto.ro/kohleria/HSHIGIQWMDFFRYWEQED

incearca sa o asezi la soare ,si vezi atunci culoarea adevarata, oricum imi place

Nicol Caloian

Codruta, nu pot fi decat de doua feluri, unele cu floarea rosie si unele cu floare rosie cu picatele galbene. Le poti identifica si fara floare. Cele care au floarea rosie au frunzele de un verde mai inchis iar petiolul si tulpina cu o usoara tenta rosiatica iar cele cu picatele galbene au frunzele verde deschis, ca si tulpinile.

doina

Quote from: Codruta on March 15, 2009, 04:29:38 PM
Doina, la tine nu au aparut plantute mici pe langa planta mare? La mine aproape in fiecare ghiveci sunt sunt 2-3 sau chiar mai multe plantute mici care au rasarit peste iarna. Culmea e ca doar la cea de la Diblyes, care e singura de acel fel, nu a rasarit nici o alta plantuta.

Nu au aparut plantute mici asa cum  ma asteptam si eu . De curand i-am pus pierticele pe pamantul din ghiveci pentru ca planta e prea grea si are tendinta de a rasturna ghiveciul , inspecial cand era pamantul uscat . Aceasta e planta mea , dupa ce infloreste sau inainte de a o da pe balcon o sa o tai .

Codruta

Inseamna ca din cele cu floarea rosie nu au inflorit pana acum. Studiez maine frunzele.

doina

Astazi am umblat in ghiveciul kohleriei mele warscewiezii , pentru ca era prea mic si exista riscul de a se rasturna ,  am gasit 4 rizomi mari pe care bineanteles ca i-am scos din ghiveci  :D . Sper ca nu trebuie sa-i plantez imediat .

rox94ana


Nicol Caloian

Doina, eu ti-as recomanda sa-i plantezi cat mai repede. Ar fi pacat sa-si piarda din puterea de crestere.

doina

Quote from: Nicol Caloian on March 22, 2009, 06:38:57 PM
Doina, eu ti-as recomanda sa-i plantezi cat mai repede. Ar fi pacat sa-si piarda din puterea de crestere.
Multumesc Nicol  :-* O sa-i plantez si daca o sa-i vrea cineva ii trimit gata plantati.

Codruta

Doina, fie ii trimiti gata plantati, fie ii scoti din ghiveci si ii pui in punga cu putin pamant.

doina

Quote from: Codruta on March 22, 2009, 10:42:50 PM
Doina, fie ii trimiti gata plantati, fie ii scoti din ghiveci si ii pui in punga cu putin pamant.
Multumesc  :-*

ELA

Doina, un rizom de 'warscewiezii' cumpar si eu, imi doresc de mult!

miha

Inflorite azi... Desi micute vad ca sunt destul de harnicute...  :D

martipan

Ioooi,ce faine is !
Ultima chiar e fantastica !

Codruta

De acord cu Martipan :) Ultima e splendida.

Johana

Neaparat trebuie sa ajung in Constanta!!!!
Nu se mai poate asa   ;) ;) ;)
Superbe, fiecare in parte!!!

Nicol Caloian

Quote from: Johana on April 04, 2009, 11:06:56 PM
Neaparat trebuie sa ajung in Constanta!!!!
Nu se mai poate asa   ;) ;) ;)
Superbe, fiecare in parte!!!

Pai nu spuneam eu cu eva vreme in urma acelasi lucru? Dupa minunile pe care ni le arata Miha ar trebui sa fie pelerinaj.  :D
Miha, poti sa pui taxa de vizitare!  :D  :D  :D


Codruta

Prima floare de la cele rosii primite de la Nicol  :-*  http://codruta.sunphoto.ro/kohleria/SKXMTGLCUNZSVBHFRAP

Imi spuneti va rog cum trebuie procedat daca doresc sa dau rizomi de kohleria? Trebuie plantati imediat sau se pot "usca" si pastra ca alti bulbi sau rizomi?

rox94ana

a mea are boboci care stau sa infloreasca. o sa-i fac poze sa va arat. ;)

Marmoset

Quote from: Codruta on April 05, 2009, 09:57:59 PM
Prima floare de la cele rosii primite de la Nicol  :-*  http://codruta.sunphoto.ro/kohleria/SKXMTGLCUNZSVBHFRAP

Imi spuneti va rog cum trebuie procedat daca doresc sa dau rizomi de kohleria? Trebuie plantati imediat sau se pot "usca" si pastra ca alti bulbi sau rizomi?


De la stadiul de planta puiut, cam cat timp a trecut pana a aparut floricica? Tot de la amabila Nicol am si eu 3 puiuti de kohlerie, inradacinati de cca 1 luna, si stau cu ochii pe ei ca pe Sfintele moaste, sa-i pandesc cand fac boboci...  ;)

Codruta

Nicol mi-a trimis plantutele prin iunie 2008 (si uite ca nu imi amintesc cum erau 'impachetate" :( ) dar de-abia la inceputul lui iulie au ajuns aici. Cea rosie din ultima postare a inflorit acum prima data dar una cu puncticele a inflorit in 7 august anul trecut  http://codruta.sunphoto.ro/kohleria/RYEYXZDCYFYBRGCZQOR 
Se pare ca cele cu puncticele sunt mai harnice. Am acum 4 (din cele cu puncticele) pline de flori.

Heidi

Miha, felicitari ptr kohlerii. Sper ca in curind sa ma pot mandrii si eu cu flori:

Anul trecut nu a inflorit, dar sper sa recupereze anul acesta. Asa era pe vreemuri ....   ::)

dyadin

Sa te bucure cu multe flori, Heidi. Eu nu am avut noroc pana acum cu aceasta floare. Am pus din nou lastari si i-am pus la umbra. Sper sa se prinda.

Heidi

Dyadin, lastarul tau avea radacina deja? Eu asa stiu ca ii place la soare, cred ca ar fi mai bine sa o muti la soare.