Kohleria sp. - Flash

Started by diana, June 12, 2007, 06:26:17 PM

Previous topic - Next topic

doina

Multumesc , este meritul ei .                                                                                                                                                                Kohleria mea este plantata in Florasol , simplu fara perlit fara nimic altceva , are ghiveci mic de 12 cm .
Cum am spus , in primavara , pe la jumatatea lui martie am taiat-o pentru ca era un singur fir si floricelele erau pe terminate , i-am lasat 15-20 cm din lastar . Dupa ce am taiat-o am amplasat-o suspendat in balcon inchis , cu orientare estica , nu am nimic la geamuri , perdele , jaluzele etc .
Ingrasamant ( am Vitaflora 5 ) ii pun cand imi aduc aminte , nu mai des de 2 -3 saptamani , rar imi amintesc sa-i pun saptamanal .
De udat , o ud atunci cand e pamantul uscat , uneori e nevoie sa-i pun apa dimineata si seara pentru ca are ghiveci mic .

martipan

Multumim mult pt detalii,Doina ! :-*

Ella


doina

Cu mult drag   :-*
Sper sa aveti si voi kohlerii infloricioase ca a mea  :-*

getama

e superba,bravo Doina pentru felul cum e formata ,am si eu o mica colectie din aceasta minunata floare ,sunt superbe ,cel putin pe mine ma fascineaza  ::)

doina

Multumesc Getama , acum nu mai arata deloc bine , i-au trecut florile si am tuns-o , poate voi mai vedea o serie de flori la ea pana la toamna  ::)

getama

oricum e splendida sa iti traiasca   :)


Codruta

Frumoasa culoare are kohleria Jester. Sa-ti traiasca si sa o ajunga din urma pe cea a Doinei ;)

getama

iata si micuta mea kohlerie Jester

ozimandias



rox94ana

Chiar este superba! sa te bucuri de ea!

getama


martipan

Moaaama,ce frumuseti,sa va traiasca !
Si pe mine m-a asteptat Bibby (sau cum s-o scrie  ;D ) inflorita,si are o multime de bobocei si stoloni noi,o frumusete !!!



Marmoset

DanaT, gabi_gabriella, sunt senzationale kohleriile voastre!  :o :o :o

martipan

Vaaai,ce de splendori !!!
A mea , Bibbi parca o cheama,de la Fleur,s-a facut foarte stufoasa,cu zeci de boboci,dar nu a deschis simultan niciodata decat ...2  >:( .... ceilalti stau cam pleostiti si nu stiu ce asteapta ... de ce  ;D ?

Ella

Marti stai linistit, sunt unii mai nefericiti ca tine. Eu am 18 kohlerii, a inflorit una singura si a facut o singura floare     

martipan

Oooo,frumusica foc !!!
Amu la tine au scuze,ca sunt de-ale cu nume exotice si fite in cap  ;D :D :D :D !

Ella

N-au scuze, ca le-am "suflat" peste tot, au noroc  ;)  am unele cu frunze mai deosebite ca de altfel le faceam vant de mult.

Codruta

Voi le ciupiti des de sunt asa "scurte"si pline de flori? Ale mele au inflorit toate dar majoritatea au cel putin 50cm lungime si fac flori mai mult in varful lor. Cam asa au aratat ale mele  http://codruta.sunphoto.ro/kohleria/JTBEZCVOCOHQRSGKPLG Cum de la voi nu se lungesc asa?

DanaT

Ale mele sunt tunse drastic in primavara, cand le-am mutat pe balcon, ca nu le tin la culcare iarna si din casa vin cu niste tije lungi, subtiri si de-a dreptul caraghioase. Dupa 'frizura' de primavara nu le-am mai ciupit, rupt.

gabi_gabriella

Si eu le-am tinut iarna in casa si le-am tuns ca lumea cand le-am scos afara .