Gradina mea

Started by Rodica Stacescu, May 06, 2014, 02:09:39 PM

Previous topic - Next topic

Rodica Stacescu

  Imi imaginez cu cata placere isi lungeau nasurile trecatorii la asemenea delicii olfactive! Irisii cred ca au facut concurenta serioasa trandafirilor cu parfumul lor. La mine nu merg, am avut multe soiuri si eu, dar cred ca ori nu le prieste solul ori eu nu m-am priceput sa-i cultiv, au facut flori putine si, in timp, au ramas doar trei,  patru soiuri. Nu m-am straduit sa vad ce si unde gresesc, pentru ca florile dureaza putin,  abia acum cand vad tufele voastre bogate imi dau seama de ce bucurii m-am privat. Am sa incerc sa-i recuperez pe cei ramasi, probabil ii voi muta in gradina de la tara, pentru care fac mereu planuri, ma asteapta o toamna destul de grea.
   La mine Gloire de Dijon a ramas cam mic, am taiat din el in toamna, cu gandul sa-l inmultesc, pentru ca mi-era teama ca nu va rezista in caz ca va fi o iarna grea. L-am deranjat  cred  si nu a mai lastarit in primavara asta, florile s-au deschis cam urat, unele nu s-au deschis deloc. Nu mi s-au prins nici butasii, mai bine lasam bietul trandafir in pace! Am citit pe undeva, dar dupa ce facusem deja prostia, ca Gloire de Dijon pe radacini proprii nu are o evolutie la fel de buna ca cel obtinut prin altoire, e mai putin rezistent , infloreste mai slab si are viata mai scurta. Cam acelasi lucru mi s-a intamplat si cu Marechal Niel, o splendoare de trandafir, dar nu stiu daca e potrivit  pentru zona noastra climatica, e posibil ca intr-o iarna mai geroasa sa nu reziste.  In rest, toti sunt OK, au crescut, au facut flori mai multe si mai mari, inca mai au boboci, se pare ca le-a priit timpul.
 
   
 

Rodica Stacescu

  Bag seama ca TM a intrat in greva, altfel nu-mi explic cum, in plin sezon al trandafirilor, nimeni nu a postat o zi intreaga nimic!  Ori toata lumea se lupta cu buruienile crescute dupa ploaie?! Pentru ca in apropierea miezului de noapte, la mine in zona a fost furtuna cu grindina (of, doamne!), e posibil ca astea sa fie ultimele mele postari  (inca nu stiu daca a mai ramas ceva din gradinuca mea!) .
  Un cadou pentru voi de Rusalii:












adda2000

sunt extrem de frumosi!

gabi_gabriella

Frumosi trandafirii tai!
Probabil toata lumea e in vacanta  ;D

einsteinitza

foarte frumosi trandafirii tai. niste splendori
Lumea e prinsa cu gradinaritul probabil, printre altele. eu cel putin am mereu senzatia ca timpul fuge si nu apuc sa vad gradina in ordine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Ce frumosi sunt! Felciitari!

Rodica Stacescu

Multumesc, Adda! Si tu ai o multime de plante frumoase, ti-am vazut albumele. O vara inflorita iti doresc!

Rodica Stacescu

 Es, Anas, nu ma indoiesc ca si la voi gradinile sunt de vis in perioada asta, cu toate tufele acelea minunate inflorite!

geodezia

pai da frumosi domnule frumso mincaiar  mama
vezi ca eu facui niste sirp de rose nu mult 2 kile  doamne adevarat sirop fratilor un miros nemaipomenit si cu apa minerala rece e o minune
siropul imi place dar dulceata nu

Rodica Stacescu

Ce trandafiri ai folosit pentru sirop, Geo? M-ai facut tare curioasa.

einsteinitza

Geo, sunt ani ploiosi in care dulceata nu iese foarte parfumata, nu stiu de ce! Siropul iese mereu superb. Si eu lucrez acum la seria intai de anul asta de sirop, dulceata de joi incolo! Dar pentru dulceata nu folosi orice, doar din cei de dulceata!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

nu mai fac dulceata ca am 10 borcane asta e asa de fite cind vine cineva si vrei sa il dai pe spate nu sa maninci sa infuleci olteneste sa te saturi
na am folosit la sirop variegata de bologna si madama pt miros  si simphatie ,madona pt culoare mai intensa  am sa pun poze cu jumatatea de sticla ramasa ca am facut doar 2 kile din care 1 kil am facut cadou la cineva

flordel

Eu nu sunt in greva Rodica, dar la mine nu stiu de ce dar nu prea arata bine gradina anul acesta. Sambata am stat toata ziua cu fundul in sus la jumulit buruieni si plantat rasaduri. Mi-e frica ca rasadurile care le-am pus vor ajunge salata pentru melci. :P
Nu pot scapa de ei, le-am dat si graunte si tot degeaba, iar nu mai am nici o crizantema, plantasem in primavara. :-\

Rux

Nici eu nu sint in greva.
Ai trandafiri minunati. +apl

Rodica Stacescu

  Multam, Rux! Azi a batut gheata, a doua oara in ultimele trei zile, a fost o vijelie cumplita! S-au incalcit ramurile trandafirilor, s-au scuturat din flori, mai sunt ceva boboci, dar poate la urmatorul val vor fi din nou frumosi. Veste buna: A inflorit un butasel din "frumosul" de la tine, culoarea este extraordinara, iar florile cat un banut sunt foarte interesante! Mult ma bucur eu de asta izbanda, inca o data iti multumesc!

Rux

Cu mult drag ,Rodica.
Daca ai stii ce ma bucur. +dns

Rodica Stacescu

Quote from: flordel on June 10, 2014, 11:11:18 AM
Eu nu sunt in greva Rodica, dar la mine nu stiu de ce dar nu prea arata bine gradina anul acesta. Sambata am stat toata ziua cu fundul in sus la jumulit buruieni si plantat rasaduri. Mi-e frica ca rasadurile care le-am pus vor ajunge salata pentru melci. :P
Nu pot scapa de ei, le-am dat si graunte si tot degeaba, iar nu mai am nici o crizantema, plantasem in primavara. :-\

La mine,  sus pe deal e la fel, tot soiul de buruiene, jos, pe langa casa, nu prea le-am lasat! Cat despre melci, eu nu am decat cativa, dar nu ma lasa inima sa-i omor, nu stiu de ce! Ii adun de prin locurile de trecere sa nu calc pe ei, si-i las sa traiasca, banuiesc ca le ajunge vita salbatica si nu se ating de alte plante.
  Cat despre gradina, dupa doua ture de furtuna cu grindina, iti imaginezi cum poate fi!

Rodica Stacescu

 Iata-l, Rux! Butasul nu are mai mult de 10 cm, dar a facut doua floricele!


Rux


flordel

Rodica, eu n-am unu, doi melci, eu am invazie, au inceput sa se suie pe casa! Fara gluma am gasit melci pe solcul casei si pe gard. ???
Acum au trecut la nalbe, au mancat mai mult de jumatate din ele.
Sunt in depresie fiindca  acum si sotul meu s-a pus sa instaleze lumini prin curte si totul este rascolit si calcat partial in picioare.
Nu zic ca nu face bine, dar iti inchipui cum e! ::)

einsteinitza

Imi aduc aminte cand am instalat noi irigatiile! Credeam ca mor de inima, cate santuri au facut!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: flordel on June 11, 2014, 04:45:02 PM
Sunt in depresie fiindca  acum si sotul meu s-a pus sa instaleze lumini prin curte

Da' de ce vrei frate lumini prin curte, n-ai si tu o lanterna, la nevoie?  =))  Si un bec pe fatada casei,bagat intr-o aplica de-aia frumoasa, sa nu cazi in bot pe scari si ai rezolvat problema. Sau jucati golf pe gazon, noaptea?  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rodica Stacescu

  Neplacut, Flordel, daca spui ca ai invazie! Eu am avut acum doi ani un soi limacsi. Cand puneam furtunul si udam seara, la putin timp dupa aceea incepeau sa iasa si sa misune pe pamantul umed. Sunt gretosi! Am mers la un magazin cu fitosanitare si am intrebat ce trebuie sa fac sa scap de ei. Mi-a dat un produs, sub forma de granule, nu-mi mai amintesc ce era, l-am ingropat la cativa cm in pamant in zona de langa ziduri, ca pe acolo misunau. Au disparut in timp. Melci nu am foarte multi, dar e posibil sa se inmulteasca, deocamdata nu am vazut sa aiba apetenta pentru florile mele, cred ca se hranesc cu vita salbatica. Deranjant e ca atunci cand ploua mai ies la plimbare, trebuie sa fiu foarte atenta sa nu-i calc din greseala, am strivit odata unul si mi-a fost rau toata ziua stiind ca l-am omorat - cumplita senzatie!
  Se vor vedea foarte frumos florile tale seara, cand se vor aprinde luminile!

flordel

Am lumina pe terasa Claude, dar deh, sotul vrea ceva mai interesant si nu ma opun atunci cand intreprinde cate ceva.
Pe urma mai stii? Poate nu mai face... :D
Adevarul este ca va arata foarte bine, mi-a pus niste spoturi care lumineaza plantele in curte, deci nu face lumina ca pe stadion.
Si eu am luat Rodica, niste graunte de la Bayer, tot de la o firma de fitosanitare.
Imediat au inceput sa moara dar au iesit altii mici care s-au facut mari. Nu manaca toate plantele, le plac crizantemele, craitele, pufuletii aia albastrii si nalbele.
Anul trecut am facut rasad de craite si pufuleti, m-am chinuit sa-i plantez, sa-i ud si i-au mancat.
Dar cel mai rau imi pare dupa crizanteme, erau preferatele mele. Poate la anul daca n-o mai ploua asa mult sa incerc sa plantez din nou.

Rodica Stacescu

  Trandafirii englezesti in imagini comaparative;