Gradina mea

Started by Rodica Stacescu, May 06, 2014, 02:09:39 PM

Previous topic - Next topic

Rodica Stacescu

  Nu stiu despre ce bujori vorbesti, Es, am doar unul si acela mic si chinuit, nu i-am facut nici o poza, pentru ca nu are decat trei bobocei micuti.

Rodica Stacescu

  Multumesc tare mult, Geo, e prea mult spus, dar tu esti o draguta!

einsteinitza

Pfui, ce chiara sunt, am fost convinsa ca rodo aia sunt bujori! Oricum, foarte frumosi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

   Pentru ca si la mine au mai inflorit din trandafiri, incerc sa postez si eu cateva imagini din gradina mea:






















Rodica Stacescu


Rodica Stacescu

  Si inca vreo cateva...


















Rux

Rodica ,ai  o gradina care te lasa fara cuvinte.    Frumusetea roselor alese,modul in care sint puse in valoare chiar prin insasi cadrul natural in care traiesc (vezi pozele cu stancile sau cele cu iedera)te fac sa crezi ca esti la o expozitie .
+rsp :yrk +apl
S-a dovedit inca o data aca a avea teren in panta  poate fi un avantaj.Tu l-ai folosit la maxim .Super.

paraschivvvv

Am ramas masca;felicitari sincere.


claude

Eu am ramas fara cuvinte  +hypno +hypno +hypno
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Mi-as dori sa stiu numele acestor minunatii! Toata admiratia!

Rodica Stacescu

  Va multumesc tuturor pentru aprecieri. Stiu ca nu tuturor le place o gradina ca a mea, in care plantele sunt atat de inghesuite, unde trandafirii nu au suficient loc sa se dezvolte ca lumea, o gradina lipsita de stil, de planificare riguroasa, de aceea aprecierile voastre  poate sunt mult prea binevoitoare, dar ma bucura mult! Va doresc o vara minunata!

Rodica Stacescu

  Zamfira draga, mi-ar lua cam mult timp sa scriu numele fiecarui trandafir, daca te intereseaza unii in mod special, spune-mi care si iti raspund ce este.

zamfira

Poate...pe viitor, cred ca ar fi suficient, in numele de salvare a imaginii, macar o sugestie, o prescurtare, asa cum ati procedat la un moment dat. Multumim pentru atatea frumuseti!

paunita

Rodica , e mare lucru sa cresti trandafiri pe pereti de stanca si sa arate atat de bine . Te felicit si te admir din tot sufletul si ai dovedit ca daca exista dorinta se poate . +rsp

Rodica Stacescu

  Multumesc, Paunita, pentru aprecieri si incurajari. Stiu ca gradinuca mea nu va putea niciodata sta alaturi de altele bine organizate,  nici nu siu daca as putea s-o incadrez in vreun stil de gradina, mai ales unul cu pretentii si reguli stricte, la mine e un stil eclectic, dar asta e. Plantele sunt ingramadite, dar deocamdata par foarte fericite, au crescut bine, au inflorit frumos, sunt tinere inca, om vedea mai incolo cum va fi. Cand le pui foarte apropiate isi impletesc ramurile si nu se mai stie care ale cui flori sunt. Nu o iau in tragic, atata vreme cat vad ca tufele au frunzisul sanatos si florile normale. Unde apar probleme sunt pregatita sa fac permutari: Leveson Goer si Souvenir de la Malmaison fac balling, desi sunt pline de boboci, le voi gasi alte locuri.
   Si tu ai foarte multi trandafiri splendizi, primesc notificari cand postezi pe SP, si admir mereu frumusetile din gradina ta! O vara inflorita si parfumata iti doresc!

Rodica Stacescu


Rodica Stacescu

  Poate ma ajutati cu un sfat, o idee, va rog!
  Cu exceptia primei terase de sus, care e zidita cu piatra, celelalte ziduri la terase arata jalnic! Chiar daca pun plante curgatoare, tot nu acopera urateniile alea tencuite. Uneori fac poze si ce-mi atrage mie privirea nu sunt florile ci nenorocirile  de ziduri tencuite! Ce as putea face sa schimb aspectul acela dezagreabil?

flordel

Sa pui iedera la baza lor sa se urce?

Rodica Stacescu

 Cu plante agatatoare nu cred sa mearga, ocupa loc si nu mai am pe unde trece, terasele nu sunt foarte largi si plantele pot scapa de sub control, urcandu-se pe trandafiri.

zamfira

Doamna Rodica,
Va multumesc pentru efortul de a salva imaginile cu numele trandafirilor. Pe mine ma ajuta sa ii invat mai usor, va sunt recunoascatoare.

Rodica Stacescu

1. Va rog pe toti membrii forumului sa renuntati la apelativul "doamna" si sa-mi spuneti pe nume, Rodica, ma simt mai confortabil.
2. Zamfira, eu pun poze si pe SunPhoto, unde am deschis cate un album pentru fiecare trandafir, asa ca  nu mai este nevoie sa scriu numele fiecaruia. Acolo am facut si cate o succinta descriere la unii dintre ei, mai mult observatii legate de felul in care se comporta la mine in gradina trandafirii. Fiind oarecum incepatoare, e posibil ca ceea ce spun eu pe acolo sa nu fie pe placul unor persoane ultra-avizate in domeniu, voi aici sunteti mult mai experimentati si nu vreau sa poluez/sa denaturez informatia cu "parerile" mele. Acolo, cand nu am timp sa postez in albumul dedicat, pun toate pozele la gramada intr-un album ( ex. Trandafiri 2014)  dar nu mai scriu numele fiecaruia decat ocazional.

claude

Quote from: Rodica Stacescu on June 06, 2014, 01:24:51 PM
  Stiu ca gradinuca mea nu va putea niciodata sta alaturi de altele bine organizate,  nici nu siu daca as putea s-o incadrez in vreun stil de gradina, mai ales unul cu pretentii si reguli stricte, la mine e un stil eclectic, dar asta e.

Rodica, mie-mi place mult gradina ta eclectica, neorganizata  si fara stil  :D  Acuma, serios, in afara de niste snobi idioti, pe cine crezi tu ca intereseaza stilul unei gradini? Pe mine personal, nu! Si nu o spun ca sa trag spuza pe turta mea dat fiin faptul ca si gradina mea e la fel, dar nu asa frumoasa ca a ta  =))  Eu cred ca rostul unei gradini este sa aduca placerea si multumirea in ochii gradinarului care o ingrijeste, cei care intra...pot sa o aprecieze sau nu, e mai putin important. Sigur, fiecaruia dintre noi ii face placere daca vizitatorul are aceeasi senzatie de bine in gradina, dar pana la urma conteaza doar bucuria celui care traieste in acea gradina si prin ea!  +hug

PS. Mai, ma faci geloasa cu Cornelia ta, eu ori n-am avut timp s-o studiez cu atentie zilele astea ori a ta chiar are florile mai frumoase...parca au un colorit mai intens... a mea o fi mai spalacita pentru ca e mai la umbra?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rodica Stacescu

   Claude draga, cuvintele tale imi dau mult curaj, desi as fi ipocrita daca as spune ca mie nu-mi place la mine in gradina. Curaj imi trebuie sa arat si altora ce-mi place mie, tocmai pentru ca in lumea asta s-a facut din gradinarit o arta, o stiinta chiar, iar eu sunt foarte departe de a avea o gradina model.
   Claude, sa stii ca si Cornelia mea este mai toata ziua la umbra, e un trandafir tolerant la lipsa de soare. Sunt mai multi trandafiri cu numele Cornelia, al meu este obtinut de Pemberton, e Hybrid de Mosc. Mai am unul, Cornelie aka Belle Vichysoise, inca nu a inflorit, tot de la Petrovic , acela e un Noisette, tot cu floare mica si tot climber (asta a fost foarte mic si nu l-am vazut inca inflorit, poate anul asta). Si tot cu flori micute il am pe Paul's Hymalayan Musk, un rambler pe care l-am combinat cu Dortmund. Si mie imi plac  trandafirii vechi, am vazut ca tu ai multi, cred ca e un parfum acum in gradina ta!

claude

O fi gradinaritul o arta dar eu n-am suflet de artist, am suflet doar de gradinar  :D   Si problema e ca si arta are, de multe ori, tendinte, ca si moda. Nu zic ca e rau sa faci o aarta din gradinarit si, pana la urma, toti facem asta, nu? Unii ca Salvador Dali, altii ca Rembrandt, altii, ca mine, ca unii artisti necunoscuti si ce vor ramane pe veci necunoscuti  =))

Si Cornelia mea e tot cea a lui Pemberton, dar la a ta am remarcat unele tuse mai intense decat la a mea. Cred ca vremea e de vina, eu am observat unii trandafiri care reactioneaza, de exemplu Gloire de Dijon a fost la inceputul infloririi un galbui spalacit, florile ce se deschid acum sunt mai rozalii.
Am si eu Paul's Hymalaian si ma bucur ca a inceput sa creasca bine, are deja 3 lastari de 2 m, daca o tine tot asa anul viitor voi avea o tufa frumusica.
Da, am o curte si o gradina extrem de parfumate, am si multi irisi, majoritatea varietati parfumate si vreo 2 saptamani s-au suprapus cu inflorirea trandafirilor, la mine in curte mirosea ca-n parfumerie, toci cei care treceau pe drumeag isi lungeau nasurile   :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot