Cactusi

Started by mamaruta, June 12, 2007, 08:51:56 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Eiiiii!!!! spune-le ca-s rai si ca vin la ei si-i bat!!!
Iarna asta tine-i la 5 grade,si la anul in iunie-iulie vor inflori.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ELA

arata-le cactusul meu inflorit, poate li se face rusine.. ;D

rox94ana

Este foarte frumusele. Micut si deja face floare...ai mei sunt destul de marisori si nu vor sa infloreasca.

myky

gabi, nu mai stiu exact daca sunt olandezi, dar imi place magazinul foarte mult, singurul inconvenient este programul, deschid la 10.00, iar eu trec pe acolo cel tarziu la ora 8.00( norocul sotului ca altfel era un stres pentru el, il caram saptamanal , ca la hornbach), acum am fost in timpul serviciului, dupa luuuungi negocieri.

martipan

Maaaaaamma,ce frumuseti,si la preturi asa de mici,3 la 9 lei,super avantajos!
Gabi,ce ai pierdut tu era un pleiospilos,nu e un cactus,ci o suculenta.De la prea multa apa,moare,iar in fiecare iarna vachile frunze mor ,hranind o noua pereche de frunze proaspete.
Eu am o uda apropiata,pleione,l-am luat in iarna de la Brico,si in loc d o singura pereche de frunze noi,au rasarit gemeni...sunt foarte frumosi,imi plac la nebunie http://marean.sunphoto.ro/Cactusi_si_Suculente_2008/pagina5

Nicol Caloian

Quote from: myky on August 04, 2008, 01:19:03 PM
gabi, nu mai stiu exact daca sunt olandezi, ................
Ikeea este de origine din Suedia. Initiatorul lantului de magazine se numeste (sau se numea, ca se pare ca se odihnesteee....) Ingvar.

sicamin

Va rog spuneti-mi si mie cum sa procedez cu "grasuneii" mei. Am inteles ca pe cel care se dezbraca ,nu mai trebuie sa-l ud.Dar ce fac cu cei de langa el? Ii mut in alta parte ,sau nu?
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P8050085.jpg

martipan

Daca ii ti la lumina puternica si caldura,ii poti uda putin si rar (la vreo 4 zile) .
Eu am avut aceeasi problema in primavara,pt ca il aveam la camin,nde era groaznic de cald,insa daca nu-l udam,cei noi incepeau sa se stafideasca-dupa asta te si poti ghida,daca suprafata e tare si lina,e bine,daca e moale si usor creata,uda-i.
Iti urez mult noroc,vezi daca reusesti sa-i cresti asa,de nu,poti incerca sa-i desparti,desi eu am vazut ca au niste radacini micute si firave...fiind suculente,poate vor rezista.

stefana

Eu nu i-am mai udat pe ai mei de vreo luna  ;D. La indicatiile primite pe www.cactusi.com . Ei recomanda cateva udari pe tot timpul unui an  :o

martipan

La mine se stafidesc destul de mult daca nu-i ud,asa ca-i ud ca si pe cactusi,cam 1 data la saptamana.

gabriela jalba

Eu ud cactusii vara: Au ghivecele f mici,stau toata ziua in arsita,si am gasit un "neglijat" cu inceput de "stafidita" ( Dna dr. Cara, asa-i zice la boala aia de i se-ncreteste tenul unui tepos? )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

rox94ana

Mie mi s-a intamplat asta la Opuntia si dupa ce l-am udat si-a revenit.

martipan

Se incretesc si se inmoaie in cazul in care nu sunt udati o perioada mai mare de timp,insa isi revin rapid dupa ce sunt udati , nu e mare chestie,mai bine asa,decat baltind in apa !

rox94ana

La mine, pe Echinopsis, aproape de varf a aparut o chestie mica, gri si paroasa. Poate sa fie un boboc sau este un pui?

stefana

Asa pe neve, eu zic ca e boboooc! Dar ai de asteptat  ::)

martipan

Cred ca e boboc,gri si parosi sunt bobocii,nu puii !
Felicitari,sa fi pe faza,floarea se deschide seara si dureaza o zi,de obicei !

rox94ana

Deci in sfarsit o sa infloreasca. o sa stau cu ochii pe el cand o mai creste putin ca sa nu pierd momentul in care infloreste (am asteptat ata) si sa-i fac si poze. Mai are vreo 3-4 chestiute din astea.  :D

rox94ana

cat dureaza floarea la Echinopsis?

martipan

O singura zi,Roxana ...

rox94ana

 >:( astepti atata si dureaza o singutra zi ???
la mine a facut radacini puiutul de stapelia. :D

liana

In vara asta m-a bucurat cu o multime de flori:

rox94ana

 :o este superb! si au un miros frumos!

vivi23ro

la mine jogodia nu a vrut sa faca nici macar o floare... lasa ca vede el la iarna...


martipan

E foarte frumos,sa te bucuri de floarea si parfumul lui  ;) !