Cactusi

Started by mamaruta, June 12, 2007, 08:51:56 PM

Previous topic - Next topic

myky

cam 1cm, am aflat de la cactusisti depre procedura.

daveco

este opuntia,intr-adevar.ma duc sa caut scortisoara.l-am taiat de mai multe ori decat credeti dar niciodata nu l-am scos din pamant.mai incerc o data.era asa de mare!

rox94ana


este foarte frumoasa! o sa se bucure Andreea!  ;)

daveco

cactusu meu e mort,mort.mai mort de-atat, nu se poate.oamenilor ,in schimb,ma duc la o rubedenie sa-i duc neste perdele, ca si-a renovat casa.pe casa scarii avea scos un cactus de-am ramas trasnita.cred ca era cel mai valoros lucru din casa ei.avea un pic mai bine de 1 m inaltime si avea forma de copac.era opuntia,cred.deci doua tulpini perfect drepte,neramnificate si sus o coroana din multe,multe "frunze" fragede si frumoase.bai,ma duc sa-l pozez.incerc s-o aburesc sa-i cumpar o perdea noua poate-mi da dihania,ca atunci voi avea si eu un lucru de pret in casa.

cara

da' cu seifu' ala tixit cu bonuri de tezaur si valuta ce-ai facut?  i-ai cheltuit pe toti?   :o
si lada aia de bijuterii cui ai dat-o?
si argintaria aia veche, unde-i?

doamne, cat de inconstienti pot fi unii! ntz-ntz-ntz!

am io o gogoloaie tepoasa la fel de valoroasa, daca nu obtii opuntia aia. 

se cheama echinocactus grusonii, adica un cactus gros, chinuit la maxim!

gabriela jalba

Daca nu te scapa Dave de el,te scap eu de el. De ce chinuit??? Ce i-ai facut? Stiu ca nu iubesti teposii,dar!!! chinuit????!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

draga mea, de fapt nu e chinuit deloc, e chiar sanatos tun, creste voiniceste, dar m-a obligat traducerea sa exagerez!  :D :D :D


uite ce fain ii:

http://cara.sunphoto.ro/plante_2008/NGNKQQQWYMPBCZCQGCV

martipan

Cat de marfa ii bumbilacul,sa-ti traiasca !

daveco

mai viitoarea mea colega de azil.numa poze nud am sa te pun sa-mi faci.ti-ai facut un album super.ieri am vazt ca trebuia sa-ti mai trimit o carte de fotografie. a gasit-o un copil prin atelier,tot ieri.ia sa ma uit eu nitel prin ea poate mi se mai increteste si  mie scoarta macar oleaca.
felicitari pentru album si bogdaproste de cactus.

cara

pentru cei care n-au inteles stilul telegrafic al lui Daveco:

am hotarat noi, in deplinatatea facultatilor mintale ca decat sa ne chinuim copiii (ca soacrele noastre pe noi!  :D ) o sa ne ducem frumusel la azil.
aici la brasov este unul, aproape de mine, super fain, lux. numa' ca-ti trebe o pensie babana sa te primeasca....sper sa mai aiba vreo camera si pentru noi.

..................................

mai Daveco, stand io si cugetand la chestiunea asta amu, ma intreb daca n-ar trebui sa ocupam de pe-acum o camera, ca sa fim sigure.... ::)

gabriela jalba

glumiti,glumiti,dar am auzit ca e la Iasi e unul,la care lumea de pe la 40 de ani se inscrie.Tre' sa ai un noroc chior,la o adica,sa gasesti un loc de nu ai programarea.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

deci afacerea cu aziluri de batrani va fi una de succes.in familia noastra chiar ne-am gandit la asa ceva.cara,leaga doua pungi de gard la brasov,s-avem rand.

daveco

cine imi spune si mie ce cactus a ala mai inalt din fata?

gabriela jalba

   Euphorbia trigona - dar nu sint convinsa. Euforbia trigona arata parca putin altfel...Poate ma duce in gresala de eroare poza
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

E un epiphyllum truncatum decapitat,pare a fi avut un altoi in varf care a zburat catre tari mai calde (eu am vazut asa ceva la vanzare,in magazin,la un pret mare,nejustificabil in absenta parazitului  >:(  ) .

gabriela jalba

bagai pe google "epiphyllum truncatum" si nik-nik de genul asta!!! Marean incerca si tu si vezi. :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Ba asa e Gabi,numai ca la baza,tulpinile se fac in 3 muchii,iar daca planta are parte de papita si apa,se face o grasuna ... popular ii zice craciunel sau catusul Pastelui ...mie cel putin asa mi se pare a fi !

daveco

deci pe asta o ud sau nu?am sa caut si eu pe net un pic.cred ca a avut un altoi ,ceva ca eu l-am salvat de la gunoi ;D

martipan

Oricum  nu se uda !
Stai linistita,oricum e foarte rotofei !
Il ti uscat,la frig si la intuneric complet daca nu ai alt loc disponibil (verificata treaba),iar prin primavara ar trebui sa inceapa sa creasca (nu cred ca va face vreo floare,e mult prea mic,tulpinile lui ajung si la 1m). In primavara,il scoti afara,il uzi din belsug (e un cactus epifit,tropical,am vazut persoane care il tineau in scoarta de conifere,ca si pe orhidee,insa udat din abundenta,mai spunandu-i-se si cactusul orhidee ) si il ti in soare ,muuuult soare !
Mult noroc !

daveco

nici eu n-am gasit.deci ti zici ca-i cactus din ala de-i zice cactus orhidee?pai unu din ala imens am aruncat asta vara ca nu mai aveam unde sa-l pun .a crescut de.....

martipan

Mieasa mi se pare,nu de alta,dar avem si noi unul la bunici,infloreste in fiecare an,se face foarte mare....nu ti se pare cunoscuta forma ? Mai pozeste-l,cine stie ...

gabriela jalba

Quote from: daveco on December 01, 2008, 03:48:45 PM
nici eu n-am gasit.deci ti zici ca-i cactus din ala de-i zice cactus orhidee?pai unu din ala imens am aruncat asta vara ca nu mai aveam unde sa-l pun .a crescut de.....
Inflorea?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

Quote from: gabriela jalba on December 01, 2008, 04:26:37 PM
Quote from: daveco on December 01, 2008, 03:48:45 PM
nici eu n-am gasit.deci ti zici ca-i cactus din ala de-i zice cactus orhidee?pai unu din ala imens am aruncat asta vara ca nu mai aveam unde sa-l pun .a crescut de.....
Inflorea?
nu incepuse sa infloreasca inca.nici n-aveam prea multe cunostinte despre modul de ingrijire.daca as fi stiut ca trebuie tinut la rece poate nu m-as fi debarasat de el.am auzit ca infloresc dupe 2-3 ani si al meu ar fi avut varsta la vara.cred ca l-a adoptat cineva ca l-am pus langa tomberon.

gabriela jalba

Bai,Dave!!!!! ce n-ai intrebat pe forum??? Pacat! Cresti atita timp o floare si...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Băi, Daveco, nu te lua după "supoziţiile" predecesorilor mei! Catusul ăla nu-l găseşti pe Gogol fiindcă nu-i ştii denumirea exactă. Ţi-o spun eu: se cheamă "Măciuca  voinicului "   :D