Cactusi

Started by mamaruta, June 12, 2007, 08:51:56 PM

Previous topic - Next topic

doina

Am revenit cu poza

Ella

Quote from: doina on April 12, 2009, 08:41:44 AM
Am revenit cu poza

Merci!  :-* :-* :-*
(al tau arata bine, eu nu-i mai fac poza la al meu, ca-l fac...sau ma fac...de ras >:(  )

doina

A stat toata iarna pe balconul neizolat termic , se pare ca i-a priit.

Ella

Da, asta a fost greseala la mine, nu am avut o camera mai racoroasa pt. ei, globularii au rezistat bine, dar ceilalti au suferit.

opiadc


          Asa arata si al meu, am facut sapaturi dupa Chamaecereus  ::) Al meu e cu floarea rosie;am vazut ca sunt si cu floare galbena, dar asa nu am :'(
          Graptopetalum am cu siguranta 2 feluri si s-ar putea ca inca unul sa fie tot G.dar nu l-am identificat cu certitudine;oricum, pot sa-ti dau din toti din care am; ii pun acum la inmultit, sa creasca pana la vara :D :D :D
         Unul e amethystinum , al doilea cred ca e mendozae;sau pachyphyllum;mie mi se par foarte asemanatori multi dintre ei :)
         Si o sa ma mai uit cand apar in piata, ca stiu ca era o batranica ce mereu avea primavara mai multe feluri, doar ca pe mine nu m-au prea interesat. :)

IULIA


gabriela jalba

si ei mei au floricele
     
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

si mammillaria mea e imbobocita, dar nu se deschid florile din cauza frigului, cred.

cara

am scos cactusii afara de vreo 2 saptamani si azi am vazut ca echinopsisul meu are boboci. oare il afecteaza frigul din ultimele zile? au fost si 4 grade noaptea... ::)

stefana

La Bucuresti e foarte frig. Cred ca la munte in noaptea asta vor fi spre 0 grade :(

Aici sunt niste cactusi de la GetaV


Marmoset

Quote from: stefana on April 25, 2009, 08:16:44 PM
La Bucuresti e foarte frig. Cred ca la munte in noaptea asta vor fi spre 0 grade :(

Aici sunt niste cactusi de la GetaV



Superbi! Ca de altfel, tot ce-am vazut pe la mosie! Sa pui poze cu tot ce-ai fotografiat pe acolo, ca totul a fost exceptional de frumos! :-*

P.S. Pe mine m-a toropit statul la aer de motzai in fund ca bobocul!  :D

martipan

Ce minunatii,felicitari !!!
Pe mine ma dispera prolifera mea care a inflorit in absenta mea ... de 2 ori ! >:(
Sper sa reusesc sa o prind inflorita !

myky

Quote from: cara on April 25, 2009, 06:35:54 PM
am scos cactusii afara de vreo 2 saptamani si azi am vazut ca echinopsisul meu are boboci. oare il afecteaza frigul din ultimele zile? au fost si 4 grade noaptea... ::)
eu stiam ca rezista pana la aprox. -5grade

gabriela jalba

Cara,s-ar putea sa nu mai prea infloreasca. Asa am facut eu anul trecut,si in final bobociii nu au ajuns la maturitate,si s-au uscat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

oare sa-l bag in casa?

nu-l afecteaza schimbarile astea bruste de temperatura? de la 2-3 grade brusc la 23?  ::)

myky

Quote from: cara on April 25, 2009, 11:02:04 PM
oare sa-l bag in casa?

nu-l afecteaza schimbarile astea bruste de temperatura? de la 2-3 grade brusc la 23?  ::)
in garaj?

cara

da, in garaj sunt vreo 15, ai dreptate. ma duc sa-l bag in garaj!  :-*

myky

ce nu fac eu pt tine :D

gabriela jalba

Buna dimineata!!!! La ora 6 echi alb mi-a facut o surpriza!!! Chiar nu ma asteptam.
      Mai are cel putin 10 boboci de diferite marimi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

wow Gabi !!! ce le faci de au atatia boboci si flori ???

myky

Quote from: gabriela jalba on April 28, 2009, 07:55:14 AM
Buna dimineata!!!! La ora 6 echi alb mi-a facut o surpriza!!! Chiar nu ma asteptam.
      Mai are cel putin 10 boboci de diferite marimi.

baai, esti tare!

CLAUDIA

E superb. Nu am mai vazut inflorit primavara... Al meu,de regula, are flori pe la mijlocul lui iunie. adica cel mai des o floare pt ca il tin in balcon,nu la aer.
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

ozimandias

Gabi... n-a vazut asa ceva in viata mea!

Superb!

dorinas

Superb Gabi, da-ne mai multe detalii despre ingrijire, iernare, temperaturi, udare etc. ca si eu am 2 puturosi din specia asta si n-au inflorit niciodata si ii am de vreo 10 ani, cred. Tocmai le-am facut morala poate cine stie...

stefana

La un cactus din asta au aparut 3 muguri de floare (nu stiu cum sa le zic, ca boboci nu se pot numi ;D). In cat timp o sa se deschida, Gabi? Trebuie sa fiu pe faza, ca florile alea tin mai putin decat cele de hibi (si nu e in balconul meu), dupa ce astepti o gramada sa infloreasca.