Cactusi

Started by mamaruta, June 12, 2007, 08:51:56 PM

Previous topic - Next topic

GetaV

Sica ,opuntia este ,si nu stiu de ce nu am cerut si eu un pui. Limba soacrei galbena am luat eu de la Herculane acum 2 ani dar inca nu a inflorit , avea florile mari ,de ca o soacra +hypno

sicamin

Geta iti dau cu placere  :-* ,ca si eu am primit. Poate mai ajungi la nunta  ;) anul asta si treci si pe la mine sa o ei personal.
Pene ,nu vrei si tu din limba mea de soacra :D ?

GetaV

Nunta este la Baia de Arama  +hypno

vivi23ro


sicamin

Vivi facem un schimb ? ;)

vivi23ro

doar daca ma duc in muntenegru dupa ei.....
ce dai la schimb? galbenul? ;D ;D :D :D :D

Rux


Rux

Nu s-au atasat pozele . Asta ca sa sporeasca interesul off course

doina


sicamin

Rux ,foarte frumoasa floricica ! Unde tii tu stapeliile? Eu le tin afara in gradina si cum infloreste una ,cum mustele pe ia sa faca oua  :D .Saptamana asta cred ca trebuie sa le cam duc inauntru.

Rux

Eu o tin in casa. Asa cum am mai spus am o camera gen sera ,unde gradele pot ajunge foarte foarte sus pe termometru vara. Pana si ea nu s-a prea simtit bine la o asemenea caldura ... dar i-a trecut. Nu am avut-o afara niciodata. O ud destul de des dat fiind faptul ca vara este foarte cald. Iarna sta tot acolo dar temperatura este pina in 20 de grade sau chiar mai puti,doi pereti fiind din sticla.
Sica tu  ai si alte culori ? La mine a inflorit prima data ,asa ca sint interesata ...

sicamin

Am de vreo 4-5 feluri ,dar numai 2 au inflorit pana acum.Cele variegate nu au inflorit inca.

Marmoset

Doamna Sica, sunt frumoase foc floriciunile astea, dar asa de macabru arata aia cu oua de muste...!  >:( +hypno

Rux

Oare eu nu am "laudat"  cu steaua  serifului ? Ca nul asta a inflorit aproape incontinu.Si acuma are o ultima floare din lorul asta . Spune-mi  ,pentru ca nu se vede prea bine in poza ,ceea de a doua este altfel decit prima ? Ca eu din prima am ..
Si tu le tii afara toata vara ?

Marmoset

Mie imi par 3 flori diferite, de la 3 plante diferite...

sicamin

 :D :D Nu apuca sa se deschida floarea si mustele erau pe ia,dar numai la asta ca e catifelata floarea +hypno. Afara le tin toata vara ,sub niste pomi ,dar au soare dupa masa.
Asa arata ,prima ,a doua e altfel dar nu mai am alta poza.

Rux

M-am lamurit . Nu facem tirgul cu astia . dar ultimul ce este ?

sicamin

Ultima e tot o stapelie .In poza ce o pun ,este cea mare ,din spate de tot ,si face flori catifelate care miros urat de tot (a carne stricata)  si aduna mustele imediat. +ham

Marmoset

Nu-i Stapelia Grandiflora?

sicamin

Marmo , o fi ,ca eu nu le stiu denumirile  +ham

BoboROM


Buna seara!

Poate ma ajutati cu identificarea unui cactus de la matusa mea, care m-a asigurat ca face flori toata vara: mari, albe si frumos mirositoare.

Am primit si eu un pui, originalul fiind primit si ingrijit de matusa mea din 1966 !!!

Atasez mai jos 3 poze pentru identificare (facute cu telefonul de un var):

stefana

Eu zic ca este un Echinopsis. Acu' daca-i oxygona sau nu, habar n-am. Cel cu florile rozalii de la mine nu era parfumat.

gentiana

Ai mei si cei albi si cei roz sunt parfumati si infloresc toata vara

gentiana

Opuntia
http://home-and-garden.webshots.com/album/579444408BJyZqi
Am inca una ,dar n-a inflorit inca
GetaV daca vrei iti dau o bucatica din ea

BoboROM

Quote from: stefana on January 06, 2011, 08:30:24 PM
Eu zic ca este un Echinopsis. Acu' daca-i oxygona sau nu, habar n-am. Cel cu florile rozalii de la mine nu era parfumat.

Studiez intens despre cactusi de vreo 3 zile. Pozele nu sunt prea clare, dar vazand si cactusul fara flori as zice ca este Echinopsis eyriesis (corpul este mai cilindric si coastele mai pronuntate). Poate il mai are cineva sa ne lamureasca.

Stefana, poate ne dai mai multe informatii despre aceasta familie de cactus. La ce varsta infloreste, daca infloreste noaptea si tine si toata ziua, daca nu se uda din noiembrie pana in aprilie, daca se pastreaza la 10 grade sau mai jos pe timp de iarna, ce fel de pamant folosesti, daca infloreste in balcon sau trebuie in aer liber...

In alta ordine de idei dupa studii intense am ales vreo 11 tipuri de cactusi interesanti, in functie de forma si coloritul si mirosul florilor. Am zis ca poate gasesc si in Romania vreo 2-3.

Am fost la Mr. Bricolage ieri si am constatat ca aveau vreo 40 de cactusi dar nu scria tipul la nici unul. Pardon era unul mare, de 190 lei, pe care scria Cereus dar sigur nu era el din ce am vazut pe net.

Stie cineva vreo firma care vinde cactusi cu nume verificat?