Cactusi

Started by mamaruta, June 12, 2007, 08:51:56 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Agavele se fac de 2m in vreo 20-30 de ani
Eu am una de vreo 7-8 si e o pispirica si unele bicolore care au 3 ani si sunt niste prizarituri

gabriela jalba

asa-i! tot micutele am si eu( doar doua... :'( :'(). Sa vedem ce are Geodezia!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Quote from: vikcelmic on January 07, 2011, 05:40:26 PM
In noiembrie 2009 am primit de la nasa fiului meu un lighean de cactusi cu ce a cazut de la ai ei in urma mutarilor.
..............................Va rog, poate stie cineva, ce sunt exemplarele din pozele 1 si 5? La primul s-au zbarcit anumite portiuni, n-as vrea sa-mi moara ca are crestere rapida si se face frumos.

In poza 5 este Austrocylindropuntia. In 1 cred ca e tot o Opuntia dar nu stiu care. Nici nu reusesc sa vad poza mare.

vikcelmic

Quote from: myosotis on January 09, 2011, 01:31:42 AM
In poza 5 este Austrocylindropuntia. In 1 cred ca e tot o Opuntia dar nu stiu care.
Multumesc, Myo. +hug

gabriela jalba

Recordul meu in materie de cactus inflorit a fost anul trecut cu :     http://home-and-garden.webshots.com/video/3084361800091567945EuIdES?vhost=home-and-garden A mai facut muulte si dupa aia.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vikcelmic

Gabi, recunosc, eu nu am experienta in cactusi, dar din ce-am rasfoit pe net nu am vazut asa ceva  +hypno Fabulos! +apl +apl +rsp
Si zici ca secretul este sa-i tin in frig? Afara cu ei  :D

gabriela jalba

Mai,..nu chiar afara...Cactusul asta are si ceva anisori. El infloreste de multi ani,dar niciodata nu a facut atitea flori. Anul trecut cred ca a avut mai mult de 100 de flori. E o singura planta mama,dar are 11 guguloaie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Gabi, e mortal echinopsisul tau  +rsp Cam cati ani are ?
Vik, pe 3,4,5 pana-n 10 grd si fara apa se simt bine cactusii iarna.

Claudiu

Doamnelor si domnilor bine v-am gasit si in anul acesta.

Imi cer scuze ca nu prea semnez condica pe forum dar o sa cam lipsesc o vreme cu intrari mai mult sau mai putin scurte. Apoi o sa am o perioada mai lunga de absenta dar membri mai vechi ai forumului stiu ca asta e o meteahna a mea.  :D

Oricum nu m-am putut abtine sa nu intru sa spun ca Echinopsisul prezentat de Gabi e absolut delicios. Gabi ai toate felicitarile mele si multumesc pentru oferta generoasa ce ai facut-o cam acum o jumatate de an si imi cer scuze ca nu m-am folosit de ea. Dar .... nu am mai prins momentul.

Hai sa nu fiti curioase, oferta se referea la niste poze cu flori de Echinopsis.  ;D

Vad ca creste interesul pentru aceste minunate bijuterii.

Quote from: BoboROM on January 07, 2011, 10:23:25 AM
.....
Stie cineva vreo firma care vinde cactusi cu nume verificat?



Sigur ca stiu. Fiind clujean de fel ar fi imposibil sa nu stiu cea mai tare firma din sud-estul, centrul si estul Europei si nu numai. Firma care poate concura cu brio cu orice firma de pe mapamond. Sigur puteti sa ma acuzati de mandrie clujeana. Provocarea mea e: incercati-o si veti vedea.

Problema e ca trebuie putina informare prealabila a ce plante cumparati si ce sa faceti cu ele pentru ca in general cactusii se trimit cu radacina goala iar unii sunt foarte pretentiosi la solul in care il transplantati. Plus anumite pretentii la udare si temperaturi in special de iernare altfel nu aveti flori.
Plus ca trebuie sa aveti rabdare cu ei, cu cactusii adica, cred ca stiti ca in general nu sunt plante care sa se grabeasca.
Dar spuneti-mi care planta nu are mofturile ei?
Totusi sunt multi care nu au pretentii mari iar splendoarea florilor lor e la fel de magnifica ca a celor pretentiosi. Dovada echinopsisul lui Gabi.
Firma de care va spun e specializata in plante de colectie crescute dupa o metoda anume total diferita de plantele olandeze crescute pe turba si dopate cu "steroizi" anume pentru vanzare ce fac ca planta sa reziste cam o vara doua si apoi va zic pa.Metoda lor nu e un secret si cei d ela firma v-o impartasesc cu placere. E o metoda naturala ce nu indoapa plantele ca sa arate ca niste purcelusi dolofani numai buni de vanzare. (Ca s afiu sincer existaposibilitatea de a salva un cacus din turba in care a fost crescut dar .... )  Metoda anume sustinuta de aceasta firma garanteaza pe langa o viata lunga pentru planta, singur in conditiile in care se respecta anumite cerinte specifice speciei in cauza. Plantele lor sunt cu nume. Garantat. Mai mult gasiti diferite varietati ce sunt catalogate dupa un numar ce reprezinta locatia din care provine planta - adica de unde provin semintele de origine caci plantele oferite sunt din cultura proprie asociatii avand oroare de importul de plante jefuite din natura. ( O planta care care pe langa numele botanic are si numarul care idica locatia e o planta de lux pentru colectii.) Unul din scopurile lor fiind salvgardarea plantelor rare prin obtinerea acestora din semanaturi si sustinerea unei oferte alternativa pentru colectionarii impatimiti. Sigur nu va recomand sa incepeti cu plante rare caci le veti ucide. Raritatea fiind insotita frecvent de dificultatea culturii.
Mai mult firma ofera un numar ridicat de alte suculente destinate colectionarilor.
Numai colectionarilor? Sigur ca nu. Cercetatil-e catalogul si preturile! va garantez ca veti face ochii asa  :o in cazul in care cunoasteti ofertele altor firme.
Cred ca trebuie sa apara catalogul pe 2011 si in curand va incepe sezonul de expeditii, adica dupa trecerea pericolului de inghet. Daca v-ati hotarat comandati din timp. Aveti timp inca sa cercetati ce v-ar place. In catalog gasiti poze cu plantele micute oferite spre vanzare. Pentru a vedea cum arata mare si inforita va trebui sa cercetati netul sau intreba direct la firma. Eventual ati putea sa le descrieti conditiile pe care le aveti pentru plante si cam ce doriti si cere sfatul ce sa luati. Pe langa amabilitate va garantez ca sunt corecti. Altfel nu i-as numi clujeni. Poate daca doriti m-as putea face luntre si punte si sa va aduc unul din proprietari pe forum ca sa raspunda din cand in cand la intrebari. Sigur nu ar putea trece constant ca .... firma mare cere multe ore suplimentare in multe parti. Dar asa din cand in cand. Dar nu pot promite ca si reusesc decat ca incerc sa va aduc unul. Oricum intai sa vad ca e cerere sa fie adus ca poate, daca n-am entuziasmat pe nimeni dintre voi, ma dezumflu si eu de mandria mea clujeana.  :D
Oricum e o firma locala. De sa dati valuta altora cand puteti cumpara si calitativ si divers la preturi mai mici?
Oricum insa atentie la dimensiunea specificata a plantelor. Plantele mari sunt scumpe. Cand cumparati o planta solocitai si informatii cum ar fi cea de genul pe la ce varsta trebuie sa inceapa sa infloresca. Asta desigur in cazul in care putei sa asigurati conditiile necesare. In special iernarea poate fi dificila din cauza cerintelor de temperatura si lumina.

Cam asta e. Ma bucur si va multumesc ca mi-ati dat prilejul sa ma infoi in pene ca sunt clujean.

A ... era sa uit adresa firmei:

http://www.adariagarden.ro/index.php?page=products_list&cat=1

Vedeti ca-s multe pagini. Ca sa schimbati litera cu care incepe numele unei specii selectati litera de sus apoi in cadrul literei vedeti ca sunt mai multe pagini care pot fi selectate dupa numar. Astfel la litera E aveti vreo 10 pagini:

http://www.adariagarden.ro/index.php?page=products_list&cat=1&page_nr=1&letter=E

PS Ma! (Ma adresez doamnelor evident) Aveti grija ce faceti daca reusesc sa aduc unul pe forum, ca sunt barbati care pe langa ca sunt oarecum de tinerei (comparativ cu mine) sunt si frumusei (sigur nu comparativ cu mine caci eu nu sufar comparatie). Deh cum sa va spun ca sunt ... ca ardelenii, adica modesti. Deci rugamintea mea e sa nu-mi faceti vreun pocinog daca vi-l aduc ca-s oameni asezati la casele lor.   :D

penelopa

Claudiu, tu adu-l  +dns . Promit să mă ocup şi eu de el. ;)

BoboROM

Quote from: gabriela jalba on January 07, 2011, 06:16:32 PM
Bobo,cactusii sint nepretentiosi,dar cind mor,de cele mai multe ori nu-ti dai seama decit atunci cind nu mai poti face nimic. Iti spun asta,ca daca te indragostesti de ei,te doare rau cind descoperi ca-s dusi. Eu am pierdut citiva si-i am si acum in suflet.
 Azi am udat prima data cactusii de cind i-am culcat. Intre o lingurita siun polonic de apa,functie de marimea ghiveciului si a plantei.
 Cu cei cumparati,trebuie sa fii foarte atenta,sa stai cu ochii pe ei,ca adeseori aduc cu ei paduchi lanosi.
Iti doresc succes si flori multe de la ei.

Buna Gabriela,

Sunt Bobo-man si nu Bobo-woman. Citesc de o saptamana tot ce gasesc despre cactusi si nu cred ca sa am probleme cu cresterea lor. Nu stiu daca am conditii suficiente de soare, dar poate rezolv cumva.

Am vazut poza cu echinopsis-ul tau. L-ai luat ca Echinopsis eyriesii? Miroase foarte frumos? Cel pe care l-am luat de la matusa mea se zice ca miroase foarte frumos de la cativa metri. Cel pe care l-am primit are 15 cm, il tin deocamdata in balcon la 20 grade (nu am mai jos de atat), dar oricum intr-o saptamana vreau sa incep sa-l inradacinez. Cu putin noroc poate infloreste totusi anul asta (a stat vreo 2 luni la 10 grade), daca nu astept pana la anul.


BoboROM

Quote from: Claudiu on January 10, 2011, 05:50:13 AM
A ... era sa uit adresa firmei:

http://www.adariagarden.ro/index.php?page=products_list&cat=1

Dupa indicatiile primite de la Rux am vizitat si pagina celor de la adaria. Stii cumva daca au si cactusi mai mari de 2-3 cm la vanzare?

BoboROM


Are cineva:


Echinocereus reichenbachii var. baileyi
Echinocereus viereckii ssp. morricalii
Echinocereus papillosus var. angusticeps
Astrophytum capricorne var. senile Viesca
Thelocactus schwarzii
Notocactus rutilans
Echinopsis hertrichiana
Lobivia haematantha var. kuehnrichii
Sulcorebutia canigueralii
Mammillaria luethyi
Mammillaria theresae
Parodia mutabilis
Lobivia zecheri
Gymnocalycium baldianum
Echinopsis aurea


Stie cineva care au si miros frumos?

Sau alti cactusi care miros frumos din experienta proprie...

geodezia

intr-adevar cu agavele e mai greu  s mai ales primi 5 ani ti se pare ca nu misca deloc  planta . vedeti in geodezia sunphoto diferenta intre agavele din primavara si aceleasi  agave dar toamna  mutate in vase mari . ale mele au stat chinuite vreo 5 ani in vase foarte mici de 1 kil sau 2 kile - sincer nu le-am cinatrit asa la ochiometru - dar cind le-am mutat in casele mari au explodat pur si simplu . si nu a fost de ajuns ca aveau in primavara 10 puiuiti acum cind le-am bagat in casa s-au umplut iar de pui singurul secret la agave este apa . nu se pune apa in exces ca se mureaza . mai bine sa le uitati fara apa si le puneti cind va amintiti decit  sa le puneti des  eu am pierdut multe udindu-le cred ca vreo 4 daca nu 5 . asa ca m-am invatat minte . acum ale mele au cam 70 cm dar stiu ca planta mare ajunge dupa 10 ani .oricum ar fi sa stiti ca este si un aspect neplacut la ele ca au tepusa aia in virful frunzei si te poate strapunge . eu si fetele am cam patit-o de citeva ori cind ne-am aplecat peste ele si am uitat .ne-a facut atente imediat . tot asa si cu cactusi aia infloriciosi si eu i-am tinut la temperatura mai joasa si anul asta au fost numai floare zeci de flori de murise matusa . ca ea are unul mare baban de 20 de ani si nu infloreste deloc  acu eu ce sa ii fac . ai mei sunt si chinuiti prin niste tavi de coco cola ca nu mai au pamint deloc si au stat numai infloriti toata vara de se crucea unchiu  ca ete asta ( asta fiind eu) nu ii mai bibiliceste cum il bibilicesti tu pe ala si uite cite flori are la ei . va dati seama ca floarea dura doar o zi dar parca innebunisera . poze la anu ca i-am pozat toti cu telefoanele de acu nu mai avem nici o poza . si eu i-am pus in camara cu scule unde este mai racoare . acum s-au inmultit cred ca am citeva sute . si de frumos ce infloresc nu imi vine sa ii arunc .Ca cumnata-mea cind ii vede zice hai 1 , 2 ,3 da tu ai cu sutele aci la ce iti trebuie . pur si simplu imi e mila cum sa ii arunc daca ei vor sa traiasca

penelopa

Totuşi... puii de cactus puşi proaspăt la prins, n-ar trebui ţinuţi în vegetaţie la caldură ?

BoboROM

Quote from: penelopa on January 11, 2011, 09:25:03 AM
Totuşi... puii de cactus puşi proaspăt la prins, n-ar trebui ţinuţi în vegetaţie la caldură ?

Din ce am citit se recomanda prinderea cactusilor incepand cu aprilie si pana in august.

Acum eu nu am de ales, cu toate ca unii spun sa ii pui pur si simplu pe nisip (chiar uscat) si sa astepti pana la primavara.

Dar cum vreau sa experimentez, eu ii pun deja la inradacinat. Primul care era cat o nuca avea deja o radacina lunga de 2 degete. L-am pus intr-un pahar cu 1 mm de apa in el (nu citisem inca despre inmultirea cactusilor). Cu toate astea, nu a patit nimic, iar radacina s-a lungit in 2 saptamani cu 1 cm si i-au dat si 3 secundare de 3-4 mm. Sambata am facut un amestec de pamant pentru cactusi si l-am plantat. O sa-l ud putin o data pe saptamana. Oricum in balcon  am 20 de grade si am si lumina artificiala.


penelopa

Întrebarea era şi pentru mine.  :) Am şi eu 3 pui de cactus (diferiţi) care nu s-au prins bine astă vară şi acum i-am pus din nou la prins direct în pământ de cactuşi.

geodezia

apoi Pene cum iti e norocu . Uite Bobo le ia sistematic ca la carte nu se incurca , nu vrea sa aiba pierderi vegetative . acu daca tu vezi ca nu ii prinzi si vrei alti strigi la mine ca iti trimite madam Geo citi vrei din aia de fac flori trompeta ca spusei doar ca am citeva sute

penelopa

Eee, mă Geo, ăştia de care mă plâng eu sunt unii mai cu moţ iar unul dintre ei e şi "cu hârtii în cap" de la Myo. ;D
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/17336396

gabriela jalba

Quote from: myosotis on January 10, 2011, 02:10:01 AM
Gabi, e mortal echinopsisul tau  +rsp Cam cati ani are ?
..........................................................
Nu mai stiu,dar la revolutie il aveam.

Quote from: Claudiu on January 10, 2011, 05:50:13 AM
......................................................................
Oricum nu m-am putut abtine sa nu intru sa spun ca Echinopsisul prezentat de Gabi e absolut delicios. Gabi ai toate felicitarile mele si multumesc pentru oferta generoasa ce ai facut-o cam acum o jumatate de an si imi cer scuze ca nu m-am folosit de ea. Dar .... nu am mai prins momentul.
................................................................................

Claudiu,poate ca acum a hotarit Doamne-Doamnemne ca acum i-a sosit ceasul sa iasa in lume;nici eu nu am fost pe la topicul asta de f.mult timp.

Bobo-man :Am vazut poza cu echinopsis-ul tau. L-ai luat ca Echinopsis eyriesii? Miroase foarte frumos?
Pe vremea cind am capatat puiul,se numea simplu:cactusMiroase suav,usor,parca dimineata.Incepe sa infloreasca pe inserat,dimineata in jur de 9 - 10 e la max,iar seara...s-a dus!!!
   De cind m-am hotarit la cele 11 ramificatii,an de an il curat de pui.
Din ce am citit se recomanda prinderea cactusilor incepand cu aprilie si pana in august.

..poate unii fitosi....In casa,ii prinzi si iarna.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

Draga Pene l-am vazut  pe Adaria pe motatul tau  foarte ciufos seamana cu desenele animate . ai dreptate ar fi pacat de el sa il dam la pierderi vegetale . adevarul ca si mie mi-au pierit citiva si cactusi cactusi da mi-a fost necaz ca au decedat .

BoboROM

Quote from: gabriela jalba on January 11, 2011, 06:13:10 PM
Pe vremea cind am capatat puiul,se numea simplu:cactusMiroase suav,usor,parca dimineata.Incepe sa infloreasca pe inserat,dimineata in jur de 9 - 10 e la max,iar seara...s-a dus!!!

Ce suav?!? Sper ca cel de la matusa este un hibrid diferit si miroase dupa cum mi-a zis adica puternic. Nu stiu daca ma mai ambalam pentru doar suav ;D ;D ;D

gentiana

Quote from: penelopa on January 11, 2011, 11:03:26 AM
Întrebarea era şi pentru mine.  :) Am şi eu 3 pui de cactus (diferiţi) care nu s-au prins bine astă vară şi acum i-am pus din nou la prins direct în pământ de cactuşi.
Eu pui ii pun in nisip de constructii cu foarte putin pamant de flori
Pamantul de cactusi cumparat nu stiu ce are,dar la mine lu le place cactusilor de el
(in plus mi-e mai usor asa)

penelopa

Atunci, am să le pun un strat de nisip deasupra, în ghivece.

BoboROM

Pentru prindere "the old boys" recomanda numai nisip grosier, eventual umezit.

Dupa prindere recomanda transplantare in substrat de cactus dar fara TURBA (adica pamant de telina si nisip mai grosier, eventual pietris si alte ingrediente variabile de la specie la specie).

In comert toate substraturile de cactusi au turba in componenta!

Acum oricum matusa mea nu stia de "ingrediente" si il tine din 1966 pe pamant de frunze din padure. Dar am inteles ca Echinopsis-ul este mai putin pretentios.