Muraturi

Started by atila, June 28, 2007, 01:07:29 PM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Quote from: floare mica on September 29, 2009, 07:43:19 PM
Ardei iuti


Or fi buni ardeii iuti, dar eu oricum nu pot sa-i mananc insa ce e alaturi de ei... ::)

Ella

 :D :D :D si eu am admirat tot violetele  ;)

Nicol Caloian



liana

Gabi_Gabriela, cum ai pus ardeii, cu ce i-ai umplut?

gabi_gabriella

Ardeii sunt umpluti cu varza .
Varza o tai marunt si mai adaug morcov ras , o framant cu putina sare , sa se moaie si o indes in ardei .Ardeii se pureaza cu sare pe interior dupa ce se scot semintele ( sa se moaie )
Zeama e doar apa cu sare si o torn rece in borcane .Leg borcanele si le  pun in beci .
Condimente : piper boabe, boabe de mustar, foie de dafin , cimbru , marar si cateva frunze de telina

liana

multumesc, arata tare bine. Cred ca am sa incerc sa fac si eu, am mai vazut la altii dar nu am indraznit sa fac .

gabi_gabriella

DE aratat arata ..dar ce buni sunt !!!!!!!   :D
Succes !! sunt usor de facut !!!

ELA

si eu pun in fiecare an ardei umpluti cu varza la murat; in umplutura adaug,pe langa varza si morcov, telina rasa , merge si putina radacina de patrunjel precum si frunze de telina taiate marunt -pt. 'impresia artistica'- si iese o bunatate...mai ales cui ii place telina murata!

ozimandias

Ha!
Iar v-am luat:
;D

opiadc


                     Se vede ca ai de invatat, Ozi, dupa sporul cu care pui muraturi! :D :D
                    Arata foarte bine! ;)       

ozimandias

Quote from: opiadc on October 01, 2009, 08:05:30 PM

                     Se vede ca ai de invatat, Ozi, dupa sporul cu care pui muraturi! :D :D
                       
Ti se pare cunoscut, nu?  :D

Ma gandesc serios sa pun si ardei cu varza,ca ai Gabrielei  :D Macar am ce manca la iarna  :D

opiadc

                M-ar interesa si pe mine reteta aceea de dulceata de ardei iuti! ;D Periodic trebuie sa mananc picant!

               Da, Ozi, mi se pare f cunoscut! ;D sa vezi ce de conserve puneam eu cand aveam de invatat! :D

Mosu Tuti

Buna seara. Eu prefer alte topicuri. De cand ma uit la produsele dumneavoastra, ma cam cert cu sotia. Eu sunt Mort dupa alde- dastea. Numai cand le vad in fotografie ma inbolnavesc de pofta. Eu sunt un pofticios si un gurmand. Va felicit dar nu mai vin pe aici. Felicitari ! Mosu Tuti.

ozimandias

Draga Mos Tuti, orice lucru are un inceput. Acestea sunt primele muraturi puse de mine  :D Asa ca... nu-i timpul pierdut.

Daca am cum (si sper ca am), iti trimit la intalnire un borcanel de muraturi.

gabi_gabriella

Quote from: opiadc on October 01, 2009, 08:11:18 PM
                M-ar interesa si pe mine reteta aceea de dulceata de ardei iuti! ;D Periodic trebuie sa mananc picant!

               Da, Ozi, mi se pare f cunoscut! ;D sa vezi ce de conserve puneam eu cand aveam de invatat! :D

Quote from: gabriela jalba on April 30, 2009, 10:00:39 PM
DULCEATA DE ARDEI IUTI !!!!
    (reteta am luat-o cu copy/paste din email fiica-mea)

Ai auzit de asa ceva?
Eu am facut dulceata de ardei iuti si este fff buna.
Cantitatile sunt: 0,5 kg zahar, 0,5 kg ardei iute, 0,5 l otet. Faci un sirop ca pentru dulceata in care pui ardeii iuti care au fost spalati, curatati de seminte si taiati marunt.
ATENTIE! ardeii ii tai numai cu manusi, ca altfel iei foc.
Cand este gata o pui in borcane ca pe dulceata.
Este f. buna la ciorba, mancaruri grase, chiar si la friptura
Succes,
   Suna asa de tentant pt mine,ca parca nu mai am rabdare pina s-or face ardeii mei.

Spor la lucru !!! :)

opiadc


            Multumesc! :-* Eu nu citeam rubrica asta, ca de cand nu mai am examene nu mai pun nici muraturi, dar asta suna foarte bine! :D :D
     

gabi_gabriella

Si eu am facut-o , pt ca mi-au facut pofta pozele puse de Cara si e si usor de facut

ozimandias

Gabi-gabriela, m-am hotarat sa fac si eu ardei cu varza.
Dar am niste intrebari, daca ai vreme, te rog, ti-as fi recunoscatoare:
1. cu ce fel de sare freci varza? tot cu sare de muraturi?
2. nu trebuie pitrociti? stiu ca varza asta vrea...
3. ardeii raman tari?
4. care e compozitia saramurii?

Iti multumesc tare mult.
(dar mai mult iti va multumi Stefan  :D, ca lui ii plac ardeii asa)
:-*


simonaelena

Quote from: gabi_gabriella on October 01, 2009, 08:54:43 PM
Si eu am facut-o , pt ca mi-au facut pofta pozele puse de Cara si e si usor de facut

Sa inteleg ca asta e o trasatura comuna multora dintre noi?
Cand eram in sesiune faceam o gramada de prajituri. Si acum mai intreaba fiica-mea: mami, nu mai ai nici un examen?

ozimandias

Quote from: simonaelena on October 02, 2009, 08:29:32 AM
Sa inteleg ca asta e o trasatura comuna multora dintre noi?
Cand eram in sesiune faceam o gramada de prajituri. Si acum mai intreaba fiica-mea: mami, nu mai ai nici un examen?
:D Inseamna ca la anu' va fi fericita fiica ta!
:D :D :D

simonaelena

Mie-mi spui!  :D
O sa puna o tona pe ea, la cat am de invatat!

myky

Quote from: ozimandias on October 01, 2009, 07:32:19 PM
Ha!
Iar v-am luat:
;D
doamna, tu nu ai altceva de facut zilele astea? :-\

ozimandias

 :-[
Ba da, dar alterman utilul cu placutul.

Si, pentru ca anunta astia ca se strica vremea si pentru ca mi-era teama sa nu raman fara ardei cu varza, m-am dus si am cumparat ingredientele si am prestat...
Dar pentru ca nu mi-a raspuns si mie nimeni la intrebari... am facut de capul meu si tare mi-e teama ca am facut traznai.
In 42 de ardei mi-a intrat cam 15-16 kg de varza  :o. De trei ori am fost la piata sa cumpar varza....
Am ras-o (cu razatoarea minune), am sarat-o si am stors-o definitiv. A mai curs zeama si cand am indesat-o in ardei...
S-o mai mura varza aia atat de indesata  ???

Poze nu mai fac acum ca-s franta si ca am bateriile descarcate...  ;D

PS: iar saramura am facut-o cu o lingura de sare la 1 l de apa... O fi bine... o fi rau....  ::)

gabi_gabriella

Ozi, scuze  ca nu ti-am raspuns in timp util dar numai acum am putut intra pe forum si aici am venit prima data :) ..presimtire  ;)
Ai procedat corect .Eu nu storc varza chiar asa tare, dar asta nu cred ca va di o problema
Ar fi bine sa ii pui pt inceput borcanele intr-un vas mai mare , ca ai incep sa fiarba si sa nu iti curga zeama pe jos.
Daca sunt borcane cu capac , nu stiu cum se comporta, dar ale mele sunt cu celofan si curge un pic de zeama , pana se aseaza
Sigur vor iesi excelenti !!! :)