Havuz - iaz artificial in gradini

Started by Codruta, August 20, 2007, 01:10:18 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

E foarte frumos, acum toata ziua o sa te invarti pe la el, stiu cum e.Felicitari. Ai grija peste doi ani sa-l desparti si sa-l ingrasi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hawky

Quote from: einsteinitza on July 22, 2010, 06:34:15 AM
E foarte frumos, acum toata ziua o sa te invarti pe la el, stiu cum e.Felicitari. Ai grija peste doi ani sa-l desparti si sa-l ingrasi.

Cu ce se ingrasa nuferii? Es, stii cumva cum se pastreaza peste iarna zambila de apa?

Rux

Asta am eu in plan pentru anul viitor! Sa-mi organizez  o mica baltoaca (dar mica ) in care  sa am nuferi ! Adica cei de dimensiunea cea mai mica 30 cm ,probabil !
Voi ce aveti nuferi ,va fericesc !


einsteinitza

Exista ingrasamant special pentru plante de iaz.
Nu farul iubeste adancimea si spatiul, chiar si cei pentru iazuri mai mici. De aceea se alee un cos mare, iar la doi ani se desparte, pentru ca se inmulteste rapid, iar florile devin din ce in ce mai mici si mai pricajite. La plantarea lui se pune oblic in cos, nu vertical.
Zambila de paa se pastreaza intr-un acvariu. Eu n-am ,asa ca le arunc cand ingheata, si primavara ma fericesc cu altele. ;D Acelasi lucru fac si cu Lemna trisulaca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Rux, şi la băltoace " ne potrivim"!  ;)
Eu o gândesc şi răzgândesc pe a mea de vreo 4 ani dar, ştiu sigur că o vreau atât cât să-mi pun un nufăr în ea. ;D

einsteinitza

Atunci fa-o de minim 60 cm adancime,sa nu ai surprize.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Sica, e foarte frumos nufarul tau.
Al meu e acum la a treia floare.
Ce tolomaca sunt. Nu m-am gandit sa aduc zambilica si alte plante in acvariu +ham

sicamin

Eu iarna iau nufarul si-l pun intr-o galeata cu putina apa,doar sa acopereradacinile ,si-l pun pe un raft in demisol.Acolo pun si irisul.De doi ani tot plimb nufarul  de colo colo  +ham ,pana reusesc sa-i gasesc loc definitiv. :D

einsteinitza

De ce faci asta? Cat de mare e ghiveciul lui?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,balta mea este facuta intr-o vanita  (de facut baie la bebe  :D ) ,si nu are mai mult de 60 cm inaltime. Nu am lasat iarna balta ,ca repede o instalez in primavara ,si mai schimb si locul ,dar de obicei o pun pe langa fantana ,ca ii pun apa mereu.Pe caldurile astea ,daca nu pun apa proaspata ,cred ca ar fierbe saracii nuferi  :D

einsteinitza

Sica, daca ingropi cadita, atunci apa va ramane mai mult timp mai rece, si se va pastra echilibrul.Faptul ca tu schimbi mereu apa si mai si scoti si pui nufarul, nu ii face prea mare placere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Am mai spus eu ca la olandezi albastru inseamna mov dar nu stiam ca si rozul este tot mov ??? Aceasta, dupa cum ii spune si numele ar fi trebuit sa aiba florile roz  http://codruta.sunphoto.ro/plante_in_havuz/18616152  Bine ca macar a inflorit :)
Si acum si o veste buna...in sfarsit apa din baltuta mea e limpede +dns si asta cu toate ca iar am facut o bocoana si m-am trezit ca e doar jumatate apa in bazin asa ca am fost nevoita sa completez cu apa de la robinet si cu apa de ploiae din butoi.

einsteinitza

Ti-am spus eu sa ai rabdare, sa nu tot cauti ph-uri si alte alea, natura, daca ii dai timp, le rezolva incet incet pe toate. A venit caldura, plantele de mal lucreaza intens, si apa si-a pierdut din nutrienti.Sper ca anul viitor sa stii cum merge treaba, sa ai doar rabdare. Nu vezi ce frumos baltoc ai?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Nuferii
Este planta clasica pentru lac, nimeni nu-si imagineaza un baltoc fara un nufar macar. Florile, in orice culoare, sunt splendide, cateodata chiar si parfumate.
Frunzele nufarului nu trtebuie sa acpere mai mult de o treime din suprafata apei, pentru ca aceasta sa primeasca suficienta lumina.
Problemele care apar sunt datorate in general admancimii mici din iaz, ghiveciului mic, nedespartirii la timp a tufei.
Desi unii nuferi sunt varietati de apa mica, totusi sunt mari mancai si sacul in care sunt pusi trebuie neaparat sa fie mare, pentru a avea hrana suficienta, altfel frunzele se ingalbenesc, se imbolnavesc usor, iar florile se fac din ce in ce mai mici, pricajite. La doi trei ani, de preferat toamna, nuferii se scot, se despart, se inlocuieste o parte din sol, si se planteaza la loc, avand grija sa se plaseze radacina putin oblic. Despartirea se face prin taiere, avand grija sa ramana cate un miez de crestere pe fiecare bucata.
     
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Alisma plantago
O planta intalnita des in Europa pe malul santurilor de pa, pe malul baltilor si a zonelor de pa statatoare. Extrem de rezistenta la frig si cald, face niste flori albe,marunte, pe tije inalte, foarte fine, care ii dau o eleganta aparte.
Are avantajul ca rezista la variatii ale nivelului apei, rezistand si in namol aproape fara apa, precum si in apa de 40 cm ocazional.


Se poate imbolnavi de un fel de arsura a frunzelor, dar prin ruperea lor la timp problema se poate tine in frau.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Juncus-pipirigul
O planta des intalnita in zonele mai umede, chiar fara balta evidenta.
Foarte utila, deoarece se multumeste cu putini nutrienti, deci nu necesita schimbari in ghiveci sau mutari.
Interesant ca numele ei vine din latinesul jungere- a uni, a lega, probabil fiind folosita  in vechime pentru a lega sau a tese.



www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

La noi, Es, la planta asta îi zice "ţipirig"!  :) .... avem şi persoane  cu porecla de " alde ţipirig".  ;D
În balta care străjuia satul în care m-am născut, erau "lanuri" imense de pipirig.

einsteinitza

Bunica mea avea una langa fantana, si ii zicea pipirig +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

ES ,superbi nuferi. Sant in planul meu ,pentru la anul ,pe   primul loc  pe lista   de achizitionari.(asta dupa ce-i gasesc locul potrivit sa le mearga bie  sa le resepct conditiile necesare )
Din cei de 30 cm ai ? (stiu ce este necesar pentru buna crestere  60 cm vasul )

einsteinitza

Nu poti face baltoc cu adancime de 30 cm  e munca si cheltuiala inutila. La 30 cm, apa ingheta bocna.Ce faci, chinui nufarul cu scosul si pusul, cand da gerul? Ce faci cu celelalte plante, le omori anual?
Din ce am observat la mine, chiar daca scrie 60cm, cei pusi mai adanc de atat-adica la 1.60 ;D sunt superbi , plini de flori si uriasi, pe cand cei pusi mai sus nu sunt asda dezvoltati. Am 8 soiuri de nuferi, de adancimi diferite, si cei pusi adanc sunt clar mai fericiti. Iar sacii sunt dimensiune mare.Scrie clar pe ei ca sunt saci pentru nuferi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Pai nu ... eu ziceam sa cumpar unul de 30 , sa fac baltocul de minim 60-70  .... eventual mai mare .. nu altfel
ai inteles gresit . Cum sa fac baltoc de 30 ..nu ..

einsteinitza

Daca faci baltocul de 70 e perfect, toate vietatile vor trai acolo, daca pui si cateva fire de trestie la sac ca sa aiba aerisire iarna.Perfect.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Merge să faci băltoacă de 70 cm şi diametru de 1,5 m ?

Rux

Pai asa gandeam ,ca tot am citit  pe aici pe la voi ...
si asa ma gandeam si eu .. nu altfel .. dar nu ma pot arunca decit la cei de dimensiuni mic ,mici de 30 ... ca si asa o sa fie o surpriza surpriza .. si trebuie sa fie si serioasa treaba daca tot o fac
Mersi !

einsteinitza

De ce nu? poate azi am timp sa va scanez niste exemple, sa furati idei >:D
Ideea e sa poti pune doua trei vase de plante, si sa lasi si un loc unde sa poti sta macar cu piciuarele inauntru, daca nu faci o treapta pe care sa poti sta cu un suc in mana, la racorit. +apl
In primul an de stat la gradina vara, nu era mai nimic pe acolo, taiasem ce am vrut sa tai, au venit niste calduri teribile, era vara aia acum ceva timp cu seceta mare, de scazuse apa in baraje. Ne-am tot copt noi pe afara, cum sa facem sa avem si in curte niste apa.
Pana la urma Alex vine cu ideea salvatoare. Umple doua butoaie de pus prunele, mari de tot, cred ca 1.50m inaltime, le plaseaza mai spre umbra,pune cate un scaun afara si ncate unul de plastic inauntru, si tusti in butoi >:D >:D >:D
Asa stateam ziua cu cate o carte si cu muzica pusa, ore in sir, de nu ne venea sa mai iesim. >:D >:D >:D
Cred ca daca ne vedea cineva se strica de ras.Dar a fost grozav, si acum radem cand ne aducem aminte. :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro