Havuz - iaz artificial in gradini

Started by Codruta, August 20, 2007, 01:10:18 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Tu nu ai cum sa te plictiseşti niciodata! :-bd

einsteinitza

Mihai, cred ca acum, de cand esti la casa, nici tu nu ai cum sa te plictisesti!
Deja totul se petrece atat de repede si totul e asa de frumos, ca nu stii de ce sa te bucuri mai intai.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai



Rux


einsteinitza

Lacul se trezeste incet la viata, desi iarna prelungita l-a intarziat mult. Azi am observat ca au aparut si tritonii, desi vegetatia e inca foarte adormita. Imi pare rau ca poza nu e gorzava dar lucea apa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Si balta mea s-a trezit la viata .Am curatit-o .Nufarul a trecut cu bine iarna si are frunzulite noi .Si pestii sunt bine


einsteinitza

Da, am si eu galbioara din aia, infloreste cam acum, e si ea prima din gradina de apa. Am uitat cum o cheama, nu-i asa ca-ti place de ea?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


DanaT

Daca nu ma insel eu galbioara aia e calcea calului (Caltha palustris).


einsteinitza

In sfarsit incepe sa se miste si lacul, vegetatia, incet de tot dupa primavara rece, dar papura si trestia au nevoie doar de putin ca sa inceapa.... Si pestii au iesit din amorteala.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai


anasstasia

Es, lacul este facut de voi sau trece prin curte un riu?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Waw, atit de mare?!? Mai este necesar sa-l curatati, sau se autointretine? Nu as fi crezut, am fost sigura ca este natural.

einsteinitza

Cam odata la cinci ani il golim primavara-am facut-o anul trecut- fiindca se mai formeaza mal. Cad frunze de la copacii din jur, de la vegetatia de pe mal si formeaza mal. Il golim, scoatem malul cu o pompa speciala de ape uzate si apoi il umplem din nou.
Noi l-am facut fiindca aveam acolo un sant, vechiul sant de moara, fiindca in capatul terenului era o moara. Majoritatea plantelor le-am adus de prin alte lacuri, doar nuferii sunt cumparati.
De atunci am mai facut patru lacuri, doua moderne si doua rustice, deci daca vrei am destula experienta sa te ajut pas cu pas sa-ti faci un lacusor la tine, cand vei vrea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Chiar nu am loc. Multumesc frumos. Le voi admira pe ale voastre.

einsteinitza

Ultimul pe care l-am facut, de fapt doua unul din altul, sunt pe un teren de 100mp. Adica atat are curtea. Am castigat spatiu facand aleea de intrare peste unul din ele, e foarte frumos. Mic mic dar modern si dichisit. Nu are decat nuferi in primul, trei nuferi, iar celalalt este gol, are doar o treapta lunga cu lemn deasupra, la jumatatea adancimii, unde se poae sta vara pe caldura la un pahar de limonada rece.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Incepe in sfarsit sa nu mai arate golas, creste totul. Ieri s-a inaugurat si sezonul la bai =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ce te invidiez, cand vad luciul apei deja imi vine sa plonjez  :D  Iar eu ma uit la balta neingrijita din fata casei si ma mananca o ciuda ca nu pot sa fac o baie in ea...mai ales cu caldurile astea  >:(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Nu, ca daca era a mea nu arata in halul in care arata  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Mi-a trecut prin cap da' e prea complicat,m-am interesat putin si am aflat ca cel care o gestioneaza are o parte cumparata, o parte e inca a primariei si au ceva proces ca nu si-a platit datoriile de concesiune...o parte e inca a unor oameni...deci e un balamuc total...Ca ma batea gandul s-o iau ca sa o fac balta de pescuit amenajata asa cum trebuie, ar fi adus un venit bun si ar fi fost fain...dar asta e, din pacate :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot