Clivia

Started by penelopa, August 29, 2007, 04:07:51 PM

Previous topic - Next topic

martipan

Nu e tanti ? In fine,de o ora sunt calare pe albumul ala,am ajuns la pg 20 doar la hippe ...ufff,ce mi-ai facut,Ella !
Marmo,tin sa-ti spun ca violetele mai merg cum mai merg,dar hippeastrumii sunt rau de pt ficatul meu  ;D :D :D :D !

ati

Eu mainainte ia-m facut un dus la a mea ca an fiecare saptamana are  o zi cand al ud si fac dus

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

georgette

Quote from: martipan on November 01, 2009, 11:41:46 PM
:o :o :o Vaaaai,dar asta fuse o lovitura sub centura !!!
Am intrat linistit,crezand ca nu s-a inventat o clivie chiar atat de supercalifragilistica incat sa ma dea pe spate si,literalmente,am facut ochiii mari si am infipt fata in ecranul calculatorului  ;D :D :D :D :D :D ::) !
Bueeey,sunt superbi,mergi pe slabiciunile mele aprige ,nu-i frumos !!!  :P :P ::)
Nene Marti...pe mine m-a traznit altceva!(nu hippei-i ,caci deja nu cred ca se mai poate inventa ceva care sa ma zdruncine in materie de hippe,in schimb metoda nene ,de inmultire ("nasterea sub apa" din seminte -asta m-a dat gata).Iti dai seama ce economie de timp???? :o si ce productivitate? Un termostat care sa ti tina apa la temp constanta, minerale necesare si puiutii sint gata in cateva zile..hidrocultaura ce mai ! ;)

ati

Iar am scos la udat putin ca deja era plin cu praf
Si acum am observat ca ai ancep sa se coloreze capetele an rosu adica la fructul lui sau  ce are
Ia uitati numai .

[URL=http://gs159.photobucket.com/groups/t157/NYD218SIDC/?action=view&current=Clivia4.jpg]

Cu flori mai ancolo dar a crescut ca abia anchepe an giveci
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

vernil

Ati, a tinut ghiveciul afara s-au le-ai ajutat la inmultire ? Foarte bine dezvoltata este clivia ta, inmulteste-o !

geodezia

Quote from: Vernil on March 17, 2010, 12:59:01 PM
Ati, a tinut ghiveciul afara s-au le-ai ajutat la inmultire ? Foarte bine dezvoltata este clivia ta, inmulteste-o !
Salut .am si eu o clivia si are 3 ani cred ca nu ii mai tin minte .cind am luat-o era un puiut si acum are cred vreo 10 pui .da abia acum dupa 3 ani face flori
E normal .asa greu infloreste ?

ati

Da geodezia de obicei trebuie sa fie mai stransa antrun ghiveci numai atunci anfloreste
Cand desfaci  iar pierde 1-2 ani pana ce anfloreste
Dar nu te necaji sunt plante care numi dupa multi ani anfloresc numai
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

geodezia

Quote from: ati on March 17, 2010, 02:45:16 PM
Da geodezia de obicei trebuie sa fie mai stransa antrun ghiveci numai atunci anfloreste
Cand desfaci  iar pierde 1-2 ani pana ce anfloreste
Dar nu te necaji sunt plante care numi dupa multi ani anfloresc numai

Multam frumos ,ca aveam de gind sa le desfac lastarii  .Numa ca acum dupa cite imi zisesi Ati e mai bine sa ii las inghesuiti ca infloresc mai des .Ah ce m-am bucurat cind am vazut ca inflorit asa bogata si cu multe floricele .A mea e portocalie si acum cind a trecut pe margini la floricele a aparut asa un sirag alb .E super frumoasa .A merite asteptarea

penelopa

Măcar tu ai avut noroc cu clivia de 3 ani că îţi înfloreşte. A mea e  tot un pui de 3 ani şi tocmai îmi făcusem planuri că anul acesta va înflori. Dar,în loc de tijă florală, i s-au pătat frunzele în mijloc şi a trebuit să le rup. :( Oare aşa.......... chelită, mai are vreo şansă să-şi revină ... la realitate ? :-\

vernil

Pene, trebuie sa dai mai multe amanunte referitor la acele frunze din mijloc. Erau moi sau doar patate ? Daca frunzele din mijloc s-au inmuiat, ar putea fi afectata intreaga planta. Numai sa vezi daca continua procesul de patare ... daca da, neaparat o scoti din ghiveci si vezi cat sunt de zdravene radacinile. Iti zic de acum ca radacinile cliviei sunt tare urate, seamana cu taiteii , ca sa nu zic ca mie imi parea a fi niste tenii in crestere ... Nu am vazut niciodata pe viu o tenie, doar in carti  ;D

penelopa

O ştiu bine pe Clivie, Vernil. Am dat una mare şi am rămas cu puiul ăsta mic adus din Germania de la o verişoară a soţului. Avea multe clivii de toate mărimile şi erau pline de lânoşi. Zicea că nu le face nimic fiindcă dispar ei până la urmă (le ţinea pe o terasă deschisă).
Puiul meu l-am curăţat bine şi i-a mers bine  o vară şi 2 ierni. Abia acum, spre primăvară am văzut nişte pete maronii, la frumzele din mijloc. Petele s-au mărit şi vreo 3-4 frunze de la mijloc deveniseră oribile. Atunci le-am rupt. :(  Mi-e teamă că am cam exagerat cu apa peste iarnă. :(

larisa

Si eu am una de 2 ani.nu a inflorit pina acuma .am jumulit-o anul trecut de frunzele de pe margini ca erau ferfenita de la transport.acum s-a intremat si sper sa infloreascacit de curind.Pene ,asa-i cum ai precizat tu,ai exagerat cu apa ,.Vezi daca bulbul e sanatos la mijloc,sa nu te trezesti cu surprize mai tirziu

penelopa

Ciudat e că am pipăit "baza" şi e foarte tare, frate ;D , iar frunzele de la bază, la fel, tari şi zdravene. :o

larisa

cum ,clivia se dezvolta din mijloc ,vezi sa nu fie la mijloc vre-o problema.

penelopa

Păi, acolo  cred că-i "buba". :(
Sigur e o boală. Am s-o stropesc cu ceva şi aştept să-şi refacă "mijlocul". :)
Oricum, altceva mai bun, n-am de făcut. ;D

larisa

Spor la munca ,si doftoreala.daca are zile ...scapi de jele ;D.

geodezia

Stii ce te invat eu .pene.Ia scoate-o tu vezi ce are mijlocul ala si pe urma ciupeste un pic virfu radacinii , pune un strat de pietris si nisip la fundul vasului si pe urma pune pamint .Da sa o ti asa cam jumate de zi chiar si o zi afara din vas fara udatura fara pamint si pe urma zdup a doua zi cu ea in pamint da neaparat pietris pe fundul vasului pentrui drenaj .Ca si eu mai pat asa cu fitoasele mele mai ales cu amarilisii .Ii scot ii tin vreo 4 zile pe afara ,le rup mustatile si pe urma zdup cu ei in pamint .Cred ca a baltit apa asa ca regenereaza mustatile si las-o sa sufere 1 zi de apa .Ia incearca si asa

penelopa

Merci, Geodezia! Am să-i fac această "resuscitare" şoc. ;D
Vorba ta: ori la bal, ori la spital! ( a se citi .. tomberon  ;D).

geodezia

Pai ce sa le mai facem ca suferim noi pentru ele cind le vedem pe duca .Mie uneia mi se rupe sufletul mai rau bocesc dupa o floare decit am bocit-o pe muma si pe bunii . Zau .asa .Nu ca sunt rea de suflet da cind le vad cum cresc de frumos si infloresc si te chinui cu ele ca cu copii mici si pe urma sa moara imi vine sa iau lumea in cap

penelopa

Eu am depăţit "faza" asta. :)
Care vrea să trăiască, bine, care nu, nu! ::)

geodezia


Ionela

Dar ai ceva tzepoase, Geodezia! :o :o :o  Si-ti plac mult exoticele ;) Cum faci cu Agave? Nu tin minte sa fi vazut decat in sera gradinii botanice ???
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

greu  greu  dar ma descurc .le tin iarna intr-o camera nu foarte calduroasa si nu le ud .le tai frunzele si ramine doar mijlocul si de acum incolo le las sa le creasca limbile noi.Sa vezi la toamna ce frumoase sunt .acum am inceput sa le ud abundent ca iarna nu le ud decit 1 data pe luna .Am facut rost de la un mos o avea pe veranda .Eu si cu o prietena hai sa sarim gardu sa luam .si pina sa ne hotarim ne-a vazut mosu ca dam 2 baragladini tircoale si ne-a intyrebat ce vrem .Apoi vrem agava .E luati-o toata ca de cind a murit baba nu stiu sa am grija de ea .Eu am luat un pui si prietena planta mama .Da imi pare rau ca prietena nu a stiut sa o ingrijasca si i-a murit .vrea aum pui de la mine .ii dau ca ce sa fac dar din dar se face rai

sicamin

Sant frumoase si imi plac si mie agavele. am primit si eu anul trecut 2 puiuti si vad ca au rezistat eroic.Acum au inceput sa le dea frunze noi. Le-am scos afara in gradina.

geodezia

Tot secretul este in udare .daca uzi prea mult mor se cioroflocoiesc .eu acum le mai ud si pe urma iar 3-4 saptamini seceta .si tot acum scot puiutii si ii prepun ca sa aiba timp sa faca alti pina la toamna.SIca zi-mi si mie cum ai pus sa apara mereu chestia cu foto in josul pagini ?