Clivia

Started by penelopa, August 29, 2007, 04:07:51 PM

Previous topic - Next topic

ELA

mi-am adus aminte de un alt termen inventat de cara,specia"habar n-am lobata" :D

gabriela jalba

ei!!! asta-i ceva ....rar!!! nu gasesti nici pe google!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

radu

 Am inteles de la voi si din carti ca planta tb. sa intre in repos la o temperatura scazuta. Dar in  privinta luminii ? Adica le trebuie lumina la plantele care au nevoie de temperaturi scazute sau le pot tine de exemplu intr-o pivnita intunecoasa ?

Myrela

Racoare si lumina.
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

radu

 Si daca n-am posibilitatea sa le tin la temperaturi scazute sub 15  grade decat intr-o pivnita fara lumina ce fac ? Un sfat !!!

Myrela

Daca esti norocos tot va inflori
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

radu

 Mai pot incerca sa o tin acum la racoare sa o " mint " ca e iarna ? Si daca da , cat tb. sa o tin ?

Myrela

Acuma fara gluma : daca pui clivia in beci si-i faci lumina artificiala, poti rezolva problema, dar e cam tarziu acuma de pus clivia in repaus, parerea mea.
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

gabriela jalba

Dca bo fortezi in repaus acum,iischimbi ciclul de vegetatie. Poti sa o faci,dar va inflori ,cred ,prin mijlocul verii.Asta daca ii daimacar 2 luni de nani!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Asa cum v-am mai spus  si cu alte ocazii,  parerea mea este sa nu hartuim plantele si sa le modificam  ciclul vegetal .
Prin urmare , draga Radu cel Frumos,   lasa clivia in pace sa creasca frumos  cum vrea ea si la toamna-iarna,  trimite-o la nani undeva, intr-un balcon mai rece (trebuie sa ai macar un balcon  :)) si-ai sa vezi ca numai dupa o luna de  nani-fortat poti avea surpriza sa infloreasca. Asa am patit eu cu a mea. Si n-am tinut-o la mare frig.: 12 - 15 *C.

vernil

Trebuie sa-i explicam lui Radu ca repausul, pentru orice planta, inseamna si apa mai putina (pe principul mai bine pamantul mai uscat decat sa putrezeasca radacinile), racoare, se poate si mai putina lumina.
Daca as fi in locul tau, nu as forta clivia acum, las-o asa, in voia ei. S-ar putea sa infloreasca daca nu este o planta batrana, cu rezerve epuizate. In mod sigur o poti hrani cu ingrasaminte, dar numai dupa ce o uzi inainte. Ingrasamaintele se administreaza o data la 2 saptamani.

adrianam

Sunt fericita ca infloreste si clivia mea!  :D

Repausul a constat in tinerea peste iarna pe podea in sufragerie, unde cred ca a avut temperatura intre 18-20 gr.C. De udat a fost intr-adevar cu zgarcenie, pentru ca pur si simplu uitam sa o ud, iar pamantul putin care a mai ramas in ghiveci printre radacini, se usca imediat.
(Mi-a trantit-o vantul vara trecuta si de fiecare data mai pierdea ceva pamant, pe care nu l-am completat pana acum.)

Nici nu-mi dau seama cu ce se hranesc frunzele acelea atat de verzi si de lungi!

martipan

 :) Felicitari Adriana,cred ca esti tare bucuroasa de asa o frumusete de plantuta harnica...cat despre cu ce  se hraneste,trebuie sa fie dragoste  ;) !

larisa

he he he ,aici eu am avut o clivie inflorita ,portocalie ,azi i-am taiat tijele uscate ,avusese 3 ,si drept recompensa pentru operatiune am saltat puiutul,l-am plantat in pamint,dar nu avea nici o radacinuta a lui separat ,oare se va prinde?si s-au rupt si citeva spaghette de radacini ,cu alea pot face ceva sau la bio-tone cu ele?

rox94ana

Are ceva sanse sa se prinda, cat despre radacini pot sa le pui in acelasi ghiveci cu puiutul..poate..poate ::)

larisa

Pai le-am pus deja ,ca ma gindeam eu ,cum nu ajuta ,asa nu strica ,ce-am avut si ce-am pierdut

ioana_ralu

Fetelor ,cand aveti vreun pui in plus de vandut sau la schimb ,aveti mila si de mine,va rog

vernil

Quote from: larisa on August 14, 2008, 07:54:05 PM
he he he ,aici eu am avut o clivie inflorita ,portocalie ,azi i-am taiat tijele uscate ,avusese 3 ,si drept recompensa pentru operatiune am saltat puiutul,l-am plantat in pamint,dar nu avea nici o radacinuta a lui separat ,oare se va prinde?si s-au rupt si citeva spaghette de radacini ,cu alea pot face ceva sau la bio-tone cu ele?

Larisa, nu cred ca s-ar putea prinde puiutul, poate are macar un firicel de radacina ... Insa sa-r putea sa nu stiu eu bine ...

larisa

Cind l-am desprins de bulbul mare ,nu avea nici o radacina a lui ci doar  are ceva ingrosat in partea de jos a bulbului ,ca la ceapa ,puiutul e in 3 frunze ,cam5 cm de inalt ,tare mi-as dori sa se prinda ,dar daca nu o vrea ,inseamna ca nu a fost sa fie ,acum ,ca de lasat tot nu ma las,gasesc eu una pina la urma

georgette

Fetelor,e posibil sa existe si clivia bleu-mov?? ??? am primit o (mai mult ca sa nu refuz..) de la cineva care mi a zis ca asa e floarea, si ca e deosebita!! Acu' io o tot astept de 3-4 ani sa faca si ea ceva..deosebit si nika...chiar am vrut  s-o arunc..dar nu m am indurat inca mai sper... ;)am sa merg la doamna care mi a dat o ca avea muuuulti pui,si de o mai avea ,ai vostrii sunt!! ca vad ca va trebuie tare... ;) :D

larisa

Daca are puiuti te rog pastreaza-mi si mie un pui ca nu stiu de mi se prinde asta,

martipan

Ooo,multumim ,Georgette,multumim mult,insa clivie cu asa flori nu cred sa existe ;D ,cred ca are ori alceva care seamana bine cu clivia la frunze si/sau forma florilor,ori nicim tanti nu a vazut-o inflorita,si a primit-o ca fiind movulie...oricum,suna frumos ce ai tu acolo ;) !
Sa speram ca iti infloreste curand !

ioana_ralu

Noi oricum stam cu sacosa pregatita,indiferent daca e sau nu. ;)

martipan

Vorba ta,Ioana,ca oricum eu n-am de niciun fel ;D !

ioana_ralu

Am "Googalit" un pic si am vazut una sau doua mai spre lila.Asa ca...avem o speranta.
apropos:am vaz Clivia la Brico(50 ron).Mi-a picat fata cand am vaz pretul.