Streptocarpus & Streptocarpella

Started by vernil, September 08, 2007, 12:59:39 PM

Previous topic - Next topic

larisa

Pai tot sunt de-un neam ,si au cam aceleasi preferinte la udat

opiadc

            Nu stiu ce se intampla cu frunzele de la doi strepto, ca au niste pete galbui pe ele, care se extind, arata de parca ar fi arse...nu-mi dau seama ce poate fi...initial am crezut ca poate le-am stropit pe frunze si s-au facut asa din cauza caldurii, dar nici vorba, ca m-am uitat mai atent si arata asa urat tot frunzele cele mai mari care sunt la exterior si pe care nu am cum sa le ud... :'( :'( :'( :'(
        Ce sa le fac?

Fleurf

 Si eu am asa la Megan. Eu am zis ca e de la soare sau de la faptul ca i-am mai pulverizat din cand in cand pe caldurile alea mari. La mine nu se intind si nici el nu pare sa sufere. Eu ii pulverizez si pe ei mai superficial cu insecticid si fungicid odata cu celelalte.

Erwin

Mi-am cumparat 3 strepto :)
In curand poze.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

sa .ti bucure inima ,si sa ni le arati si noua

vivi23ro


Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara


vivi23ro


Erwin

Nu arata extra megalo fantastaci, dar nah... o sa am grija de ei!





Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

cel albastru/bleu imi place cel mai mult.  (nu-mi da frunza, ca nu am nervi s-o inmultesc!  :D )


larisa

Chiar ca aerul e prielnic la Brasov,ca le merge bine la toate

ELA

arata super streptosii tai,erwin! sa ai bafta de ei ca ai mei s-au dus unul cate unul(ori prea multa caldura ori apa in exces ::)0

rox94ana

sunt superbi! de ce zici ca nu arata bine? mie imi plac mult. sa-ti traiasca!

vernil

Concluzia mea, dupa 2 ani de "streptocarpita": imi plac foarte mult, insa nu rezista temperaturilor de la campie. Credeti-ma, i-am tinut la aer conditionat ca sa reziste ... insa de ce sa ne chinuim reciproc  ::), mai bine cresc alte flori ...

rox94ana


vernil

Mai am 2, care sunt ceva mai rezistenti. Dupa cum am zis, ne chinuim reciproc. Sunt mult mai rezistente violetele, mai adaptabile. Strepto la 30 de grade C. este aproape mort ... Daca nu-i pui apa la timp, iar face pe mortul ...

ELA

vernil,ai perfecta dreptate, la aceeasi concluzie am ajuns si eu .....totusi am comandat iar 2 streptosi(boala curata!)

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

Erwin, mai mult ca sigur a comandat de la Dibleys', au oferta de vara, ceea ce inseamna reduceri.

Fleurf

 Foarte draguti Erwin si cred ca sunt mai putin pretentiosi decat cei de la dibleys si cu mult mai mari :o Sunt avantajosi cei din Germania ca primesti mai mult la 5 plante cam la acelasi pret , ceva mai mici e adevarat, dar cresc si-ti si scoti investitia ;) 

ELA

a,nu..., nu e comanda externa! de la noi.........

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Acum 1 sapt avea o floare, azi are 5 :)



Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro