Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Stie cineva ce-i frumusetea asta? E extrem de decorativa in grup mare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Euphorbia marginata
Se seamana singura toamna si in urmatorul an trebuie rarita la greu. Nu e nevoie decat de cateva seminte si apoi nu mai scapi de ea.  +ham  Am vazut si in comert plicuri, iar denumirea era de flori de gheata.

einsteinitza

Multumesc. Era pusa intr-un patrat dintr-o alee betonata, probabil ca sa se limiteze singura ;) ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

cum se numeste ?

vivi23ro

zephyrantes.. mai inainte a pus PENE poza cu tufisul ei inflorit(la zephyrantes).. ale mele pauza numai cele roz au inflorit vara pe rind

costieanuconstantin

multumesc,
l-am primit, eu baniuam ca ar fi un crocus intarziat

penelopa

Costică, dacă vrei, îţi trimit eu un snop de zephirantes alb  :) ... ca să nu rămâi cu unul singur  într-o "căldare"! ;D >:D :D

flordel

Recunosc aici ca habar n-am ce planta este aceasta din imagine cu frunzele care au inceput sa devina rosii. Am primit-o si am plantat-o, poate stie si ma ajuta cineva. Pana acum nu a facut nici un fel de flori.

einsteinitza

Am uitat cum se cheama, infloreste primavara cu flori galbene.Se taie imediat dupa inflorit, pentru a inflori in anul urmator.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Yupee!!! Merci, asta trebuie sa fie.
Mai am 2 plante, dar trebuie sa le trag in poza.

einsteinitza

Chiar daca nu infloreste in primavara, la inceputul verii taie la o treime.Asa se formeaza lastari noi care vor inflori in primavara urmatoare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ce cooL!!!!, Mai aveam 2 plante de identificat, si cred 80%, ca una e gata!!!!
Voila, asta cred ca salasuieste in curtea mea (urmeaza positive ID in vara cand infloreste), adica Rosa foetida "persian yellow":
http://www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=21083&tab=1

Serios, sunt aproape sigura ca asta e!!! Cine ar fi crezut? Mi-a adus-o o cunostinta din Moldova si a zis ca-i trandafiras galben....
Mama la aproape toti rosa galbeni....

einsteinitza

Daca e, pune-l undeva mai la distanta, miroase urat. +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Este la distanta, si chestia cu mirositul (se pare ca chiar ai dreptate!) am mai citit-o dar nu am si verificat-o!.... ;D  ;D ;D ;DOricum eu am multe plante frumos mirositoare in gradina, asa ca nu prea simt mare lucru. De mirosit n-am mirosit-o dar arata OK. Eu sunt bucuroasa ca stiu ce e, YUPEEEEE.......!!!!!

Acum serios, eu chiar compensez cu mirosul, plantez o gramada de ajutatoare:
1. Cel mai important.... nr.1 cu felicitari ..... Regina Noptiiiiiiii.
2. Tot cu ONOR, Tuberozeeeee..... Poate singura planta bulboasa care as scoate-o din pamant oricat de obosita as fi (restul mai pot sa inghete  >:D)
3. Levantica, busioc, lonicera, brugmansia..... etc....



einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Stiti cumva cum se numeste aceasta planta?


si asta

gentiana

Cea orange e mixandra si cea galbena o stiu de mierea ursului(ca se aduna albinele la ea)
E o planta floricoasa si care e specifica gradinilor batranest
Si eu ma chinui sa fac rost de una,am ochit unele la vilele din padure de la Snagov


gentiana


cristinaf

Cea galbena cred ca e Oenothera.

penelopa

Eu nu ştiu ce sunt plantele tale, Sica, dar ce frumoase sunt amândouă! :o
Poate ne spui şi altceva despre ele: ce fel de frunze are, cât de înalte sunt, cum le-ai obţinut etc. Numai după flori, percepţia poate fi greşită. :)

gentiana

Aia galbena e inalta de peste 1,5m(ce am vazut io) si la inceput de inflorire arata ca un spic cu clopotei galbeni si cu albine roind in jurul ei
Aia orange e cam pe la 50cm maxim(din ce stiu eu mixandrele)
Cine stie cum sin la sica in gradina
Sunt tare vesele si nepretentioase