Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

Loredana06

Sa stii ca nu prea am dupa ce sa plang. :D Si oricum - cand vine chestia de umplut - daca e cu ce, sa vezi cum dau jos scaunele din spate si se transforma matizul in portbagaj de logan! ;D

gabriela jalba

Har Dlui !!!! ....ca multi trazniti ne-am adunat pe forumul asta.....!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Lore la planta ta ma refeream.se vede treaba ca daca unu a gresit denumirea ,merge  ca la telefonul fara fir

gabriela jalba

ISUSE!!!!!! vorbim incrucisat de nu se mai intelege om cu persoana!!! Eu zic , ca ar fi mai bine, daca ne-am incepe mesajul cu numele celui caruia ii raspundem ; nu si in cazul unei observatii cu caracter general....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

D-na Gabi ,Scuze ! am sarit un buton .Dar e valabila observatia cu trasnitii


Loredana06


cara

gabi, văz că eşti on line, zi-mi te rog cum se cheamă planta asta a mea?

[attachment deleted by admin]

larisa

Cara,plantuta ta se numeste kohlera ,cercelus australian, popular

cara

multumesc, larisa!  :-*
gabi a parasit ringul fara sa vada mesajul meu!  ;D era singura on line aseara la ora la care intrebam.  ;D

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

mulţumesc frumos!  ;D eu încă nu ştiu cum va arăta a mea, că e prima datăa când înfloreşte...

penelopa

Imi pare rau pentru voi si site-urile voastre dar planta Carei se numeste  EPISCIA.  Este tot o specie de kohleria doar ca are clopotei.. rosii,  simpli... fara picatele.


gabriela jalba

Punem pariu ca am dreptae??!!! ai sa vezi cind infloreste!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

diana

Pot spune ca pana mai inainte eram ferm convinsa ca si planta mea este Kohleria! Am intrat intr-o ceata totala ;D Din cate mi-a spus vanzatoarea, si a mea are flori rosii simple momentan in stadiul de mugurasi! Trebuie sa ma convingeti ca e o Episcia ;D ;D :D

[attachment deleted by admin]

myky

stiti faza aia din goe:
nu se spunne mariner se spune marinel"
cam asa suntem si noi

cara

 8) 8) mamă, ce-mi place, ce-mi place! o sa stau în suspans până în ultima clipă!  ;D
deci nu se stie totuşi, sigur, ce planta am!  :D :D :D

larisa

Cara ,sigur e Kohleria,dar majoritatea ii spun episcia .Episcia are frunzulitele mai mici, de aceeasi forma si textura insa cu floricele mici.Floricelele episciei nu au forma de trompetica ci seamana mai mult cu toporasii

myky

mai bine puneti voi poze sa exemplificati

larisa

Miki ,as pune eu cu draga inima dar nu am instrument adecvat .vezi pe www.gesneriads.com acolo te lamureste

penelopa

Larisa,  cunosc planta asta de cel putin 6 ani,  inainte de a afla de kohleria.
Cu denumirea de "episcia" am regasit-o in toate materialele de specialitate. Cel mai mult m-au convins imaginile si articolele din revsituta  "Practic in gradina".
Este tot o kohleria dar,   spre a fi putin diferentiata de  restul speciei (singura cu clopotei simpli,  fara picatele),  probabil i  s-a spus...... episcia.
Eu am si episcia si kohleria (grena cu picatele). Am sa le fac poze  si-am sa vi le arat.
Gresesti cand spui ca episcia are flori  asemanatoare cu cele ale toporasilor.
Florile sunt exact  trompetele,  aproape la fel de mari  ca ale kohleriei,  poate mai catifelate (atat florile cat si frunzele). Frunzele sunt intr-adevar mai mici si de un verde mai inchis (uitati-va la poza Carei).
Diana,  dupa frunze,  cred ca tu ai totusi....... kohleria. Kohleria are frunzele mai mari, de un verde mai deschis.

larisa

Penelopa ,se prea poate .Dar eu nu sunt botanista ,ci doar un gradinar amator.Ceea ce vreau sa spun e ca am si eu 3 tipuri de kohleria sau episcia  ,toate deosebite prin frunze.
pentru mine nu conteaza ca e una sau e ailalta ,sa infloreasca!
La cea care-i spun eu episcia,se afla pe prima pagina ,a 3 din rind,numita episcia blue nil
vezi pe google  - episcia

larisa

kohleriile mele arata asa

[attachment deleted by admin]

larisa

la cea care-i spun episcia arata asa doar ca are florile mai albastre

[attachment deleted by admin]