Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

cara

o prietena vrea sa identifice planta asta:

ma ajutati s-o ajut?  ;D

[attachment deleted by admin]

myky


gabriela jalba

Myky stieeee!!!!
Lemon Lime Dracena . N-are pui?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

haidii ma, ai vazut ca mai dau si io cu stangu-n dreptu.

Nicol Caloian


cara

multumesc, am informat proprietara despre numele plantei, va multumim amandoua!  :)


mamaruta

Roxana, tu vezi ,clar, macar o frunza din planta asta? cum sa o determinam?


martipan

Cred ca am si eu de la Opia , frunzele sunt foarte mici,planta e o suculenta,creste sub forma de copacel ,iar tulpina se lemnifica usor odata cu varsta,nu ?
Si eu sunt curios ce poate fi  ;D ...

rox94ana

da, este suculenta, are frunzele mici nu stiu cum creste sau daca se lemnifica tulpina.

myky

s-a discutat aici, eu  am zis ca aeonium ( nu arboreum, aici myo a avut dreptate, nu stiu ce a fost in capul meu)
http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,35.480.html

rox94ana

nu mi se pare Aeonium. el are frunzele grupate intr-o rozeta, pe cand ale nostre nu. ???

martipan

Amu mie nu-mi bate a semana cu aceea,nu stiu nici macar daca a mea e ca si a Roxanei -frunzele au un diametru de cativa milimetrii,sub 1/2 de cm,paroase,nu sunt lucioase,iar in varf formeaza o chestie asemanatoare cu un trandafiras verde  ;D !
Stiu ca se preteaza la a fi facut bansai,mai primisem acum un an un butas,insa acela nu a supravietuit,si il primisem ca si bonsai  ;) .

gabriela jalba

Eu stiu ca e o varietate de aeonium,si ca face floricele galbene. Am avut si eu,dar l-am daruit (motive de spatiu....)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

rox94ana

k. deci aeonium este. multumesc pentru identificare.

gabi_gabriella

Am primit niste seminte de la cineva, dar nu stiu de la ce planta provin
Nu le cunoasteti cumva ?
Au puf ca papadia , sunt marisoare ( cam cat un bob de orez, dar plate )
Pun cateva poze  - totul e pe o foaie A4
Privire de ansamblu Semintele in "casuta " lor samanta

Multumesc !

gabi_gabriella

Vio, nici poveste , ochiul boului o cunosc
Si apoi, la ochiul boului semintele nu sunt in acea "casuta"  , care se deschide ca o carte

GetaV

Asa arata semintele de Asclepias  ca niste canari.

anaco

Sunt seminte de Asclepias syriaca, o f frumoasa planta melifera ...parca se numeste popular ceva de gen floarea de ceara de albina. Sa stii ca are un miros placut, si chiar o sa aduca albinutele in gradina :)


gabi_gabriella

Multumesc pt identificare
Acum vin intrebarile
Cum si cand sa o seaman ? Se poate pune in gradina ? Rezista peste iarna afara ?

myosotis

Gabi, si la A. curassavica arata la fel semintele. Nici una, nici cealalta, nu rezista peste iarna afara la noi. Syriaca e de gradina, dar anuala, daca nu cumva gresesc. Curassavica eu am plantat-o in gradina, la soare si a mers foarte bine, cu toate ca e in categoria "terasa si balcon".

gabi_gabriella

Myo, ai semant-o in casa si apoi ai pus-o in gradina sau ai semanat-o direct in gradina ?
Cat dureaza germinarea ?

myosotis

Sincer ? N-am semanat-o ... s-a autoinsamantat, in special in ghivece care aveau pamant bine drenat, asemanator celui de cactusi. Am planta de 3 ani. Adica am cumparat una acum trei ani. De atunci, tot apar, primavara, fie in ghiveciul cu planta mama, fie prin alte ghivece. Unele le las in ghivece, iar altele le pun in gradina la soare. Pe cele in ghivece toamna le-am bagat la racoare, anii trecuti in subsol, relativ bine luminat, cu temperatura ~ 8-10grd toata iarna, de la natura. Nu incalzesc cu nimic acolo.
Acum am seminte de vreo trei feluri de Asclepias pe care am de gand sa le pun intr-un ghiveci cu pamant, ori afara pe undeva pe la adapost, ori unde tin cactusii, ca sa rasara (sper) in primavara. Asta daca o sa am timp si n-o sa uit.