Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

cara

planta ta cre' că e un Phyllocactus!  ;D

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

ma duc sa cautinformatii .nu-i asa ca-i frumoasa planta asta?

simona2

Popular nu-i spune si limba soacrei ?!  :D

cara

gabriela, te iubesc!  :D stateam cu ochii pe topicu' ăsta, ca pe butelie, să văd dacă am nimerit numele plantei!  ;D
yes!
buey, recunoaşteţi că am facut progrese încurajatoare, nuuuuu?  :D să mă vedeţi în particular cum le zic la toate verzăciunile pe limba voastră, de se uită lumea la mine ca la o...profesoară!  :D :D :D (iar mă strânge pielea!  ;D)

cara

Quote from: daveco on May 19, 2007, 12:02:37 PM
ma duc sa cautinformatii .nu-i asa ca-i frumoasa planta asta?

spor la căutat informaţii! da' sincer, planta-i urâtă!  :D :D :D

sicamin

O fi planta urata ,dar face niste flori frumoaseeeeee.Si eu am rosie dar am vazut ca este si roz.

daveco

Quote from: cara on May 19, 2007, 01:59:54 PM
Quote from: daveco on May 19, 2007, 12:02:37 PM
ma duc sa cautinformatii .nu-i asa ca-i frumoasa planta asta?

spor la căutat informaţii! da' sincer, planta-i urâtă!  :D :D :D
m-am suparat de pe tine.

cara


daveco

Quote from: cara on May 20, 2007, 10:20:06 AM
Quote from: daveco on May 19, 2007, 06:10:58 PM
m-am suparat de pe tine.

şi tu, Brutus?  :'(
planta de care am intrebat eu am gasit-o sub denumirea de EPYPHILLUM-CACTUSUL ORHIDEE.ai sa te rogi de mine sa-ti dau ca eu ,fata prevazatoare am pus mai multe fire.da' daca nu-ti place.....hai totusi sa-ti arat niste poze.

[attachment deleted by admin]

cara

păi....cum să-ţi zic...cre că...nu e chiar urâtă...ăăăăă....parcă e frumuşicăăăă.....chiar drăguţă.....
minunată chiar!  :D :D :D

daveco

Quote from: cara on May 20, 2007, 10:31:32 PM
păi....cum să-ţi zic...cre că...nu e chiar urâtă...ăăăăă....parcă e frumuşicăăăă.....chiar drăguţă.....
minunată chiar!  :D :D :D
mhm!da'nu esti foarte sigura.sunt extraordinare,draga. eu sunt complet hipnotizata.are soacra-mea o tufa mare,da' oare cat traieste planta asta?desi am auzit ca sunt destul de longevivi cactusii...

sicamin

Cred ca traieste mult cactusul-orchidee. Am si eu rosu si anul trecut l-am tinut la gradina in soare prea mult  si cateva frunze s-au ars si a trebuit sa le tai, dar a dat alti lastari . Nu stiu daca va inflori acum ca lastarii sant mici.

gabriela jalba

Traieste mult si e foarte frumoasa.Am vazut si maaari si avea o sumedenie de flori. Dca mai vb aici de ea,sintem offtopic.Poate ar fi cazul de un topic nou la planta de apartament??!!.....sau poate o fi;nu m-am uitat...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: gabriela jalba on May 21, 2007, 10:24:08 AM
Traieste mult si e foarte frumoasa.Am vazut si maaari si avea o sumedenie de flori. Dca mai vb aici de ea,sintem offtopic.Poate ar fi cazul de un topic nou la planta de apartament??!!.....sau poate o fi;nu m-am uitat...

"ezact", gabi!
daveco, mergi frumos la plante de interior şi deschide un topic unde putem vorbi pe îndelete de palnta asta a ta foaaaaaaaaaaaaaarte frumoasă! :D


penelopa

Beloperone este, Turturica,  planta care ai postat-o ca necunoscuta.
M-am uitat la a mea si seamana. Ba chiar si rasare  :)

penelopa

Simona2,  planta postata de Daveco seamana cu Limba soacrei dar... nu rasare  :D
Limba soacrei este tot o specie de cactus cu lobii (frunze,  cum vrei sa-i zici) mult mai mari  care prezinta si.. spini puternici.
Phillocactusul asta e un fel ..... Schlumbergia. (Or fi.... verisoare  ::))

gabriela jalba

Pene,nu vin a te contrazice,dar sa stii ca la amindoua li se mai zice si "limba soacrei". La noi cind zici limba soacrei,urmatoare intrebare e care? ai ca un cactus cu tepi mari,sau aia gen curgatoare cu flori rosii multe??
    Sa stii ca philocactusul asta cu florii rosii,in tirg la mine il are mai tot omu' (numai eu nu...,ca nu prea-s om? nu??!!)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

floare mica

Chiar ieri am primit si eu asa un cactus! Ma bucur mult ca am aflat cum se numeste si ca am vazut ce flori minunate face.Al meu face flori rosii(asa mi-a spus persoana care mi l-a dat). ;D

Loredana06

S-aveti parte de ele, sa va infloreasca si sa va bucure ochii si sufletul!!!

Loredana06

Am si eu niste dileme:

1. Chestia asta are si o denumire stiintifica? Am inteles ca-i zice urechelnitza, dar...



2. Plantutele astea fac flori galbene, rosii, rozalii, dar florile se deschid doar la umbra. Stiti cumva despre ce este vorba? Nu de alta, da sa nu mor proasta.... :D



3. Astea sunt furaciuni din natura, mi se pare ca aduc a sedum, da nu sunt sigura:


larisa

aia din primul ghiveci nu e urechelnita.se numeste echeveria si este o suculenta
Urechelnita se numeste si sempervivum
In al doilea ghiveci ai mirabilis sau barba - imparatului,creste ca niste copacei

Loredana06

Multumesc Larisa. Mi-am notat.

In poza a doua, plantele cresc sub forma de tufa cca. 50-60 cm inaltime.

cara

am şi eu d-aia ca lore!  ;D (pe-a mea a muşcat-o câinele!  :D)
şi mai am un fel de "suculentă". asta cum se cheamă?  ::)
asta a doua, înfloreşte galben, nişte floricele mici-mici pe o tijă... (oare se cheamă inflorescenţă? )

[attachment deleted by admin]