Ograda Zoo

Started by sicamin, September 14, 2007, 12:00:01 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ce frumoase sunt toate! Ce fericire pe capul lor. :-bd
Curcanii aia sunt rasa foarte grea, in 12 luni ajung pe la 14-16 kg curatati, daca le faci un amestec bine echilibrat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela61

invata-ma ce inseamna un amestec de genul ala.Deocamdata , de la inceputul lui mai nu le-am mai dat concentrate si le-am facut amestec de porumb spart cu grau. Si le dau cateva mese de verdeata pe zi si mai nou vad ca incepe sa le placa ovazul.Ratustele sunt cele din pozele trecute dar au crescut foarte repede.ele mananca ovaz,paine amestecata cu malai si multa verdeata.

gabriela61

scuze dar cred ca trebuia scris la cresterea pasarilor de curte dar cum eu nu vad bine l-am pus pe fiulo meu sa caute si cum nu are rabdare...cu pozele mele.Te rog Es daca poti sa le muti tu.

claude

Uau ce faine-s ratustele, au niste mutre extaziate  :D

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu stai fara grija, a pus bine, nu mut nimic fiindca acolo sunt ca niste animale de care ti-e drag, nu ne povesteai cum le cresti, e perfect, si sunt foarte simpatice.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

interesanta plaja pentru ratuici .. d-l Nelu gospodar iar d-na Gabi cu ideile .. f frumos  :yrk :x
sa le mincati sanatosi pe varza ratuicile iar curcani sa iti ajunga la 24 de kile asta e maximum maximorum ..  ai mei nu au trecut de 15 kile dar ai matusii intr-un an cind unchiu a vrut sa demonstreze ca a fost asistent veterinar si nu a uitat meseria au ajuns la 22 de kile cu cintaru scos la vedere sa imi arate ...asta cu pene cu tot dupa sacrificare nu in viu .. era big brother ... urias cit roata de la o masina .. de teren ..ai tai Gabi au toate sansele ca dupa cite imi aduc eu aminte i-ai luat in sfirsitul martie -inceputul aprilie ..asa ca punga sa te tina ca halesc ca nebunii si sa nu intri cu rosu la ei si cu sticla fereste ochelarii

claude

Am profitat de faptul ca s-a incalzit putin si mi-am scos flotila la aer...automat s-au aruncat in piscina  :D

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 :D :D :D =)) =)) =)) Ce dragut!
Poate le faci un tarc mai mare ca la gaini ,cu lacusor, o voliera mai mare unde sa- bagi vara, dar cu iarba pe jos!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Mama Claude 4 papagali ? nu te innebunesc de cap ca astia pitigaie si striga de te asurzesc .. ca am vazut ca si Gabriela are si fac o galagie ca sa fie bagati in seama ....

claude

Es, de mult ma gandesc la o voliera pentru vara, inca n-a ajuns la rand dar sper s-o fac pana la urma. Chestia e ca ar trebui s-o fac mare-mare ca sa nu se supere pe mine, pentru ca in casa sunt liberi, au spatiu de zbor cat vor ei, ori e greu sa faci o voliera care sa le permnita aceeasi libertate de miscare  :-\

Geodezia, sunt chiar 5, nu 4  ;)  Si da, sunt niste guralivi dar mie imi place sa-i aud, nu ma deranjeaza nici dimineata daca se apuca de zbierat si ma trezesc, ma intorc pe partea cealalta si imi continui somnul...asta daca nu vin in vizita in pat, la mine, ca mai fac si asta  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

pai da si rideati de mine cu fritzi ... adu-i sa ii haleasca d-l fritzi cu mihai     :yrk

claude

Ba fritzi sa haleasca soareci, i-auzi la ea  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Claude, exista plasa de protectie pentru plante, cu ochiuri mici. E ieftina si cred ca, intinsa bine pe niste arcade de fier-beton, rezolva rapid chestia cu voliera. Numai sa nu se incurce pisoii in ea.  :-\

claude

Radu, ar fi foarte buna solutia daca papagalii n-ar rontai tot ce le pica in cale  ;D  Din moment ce mi-au rontait picioarele la o lada de lemn cum crezi tu ca le-ar rezista plasa aia?  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Mi-am gasit o jucarie noua  :D 

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Es, ce fac iedutii tai?

gabriela61

lla noi problema este ca nu-i poti tine pe toti la un loc.Am 2 roselli care nu merg cu nimfa si perusul si nici impreuna ca el o bate pe ea.Si in colivia lor care este mare ii tinem separati.Si mie mi-ar surade o voliera dar....Eu ii scot pe balcon pe cei 2 roseli si cum dau de caldura cum fac baie.

Radu

Mi-a crescut familia...


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Citi fritzi mici ai acolo  +ham +ham

Radu

Patru bucăţi, lăcomoşi toţi.  :x :D

flordel

Sa-ti traiasca tarcatii! Sunt tare frumosi asa colorati! ;)

Rux


claude

Quote from: gabriela61 on June 12, 2012, 07:35:59 AM
lla noi problema este ca nu-i poti tine pe toti la un loc.Am 2 roselli care nu merg cu nimfa si perusul si nici impreuna ca el o bate pe ea.Si in colivia lor care este mare ii tinem separati.Si mie mi-ar surade o voliera dar....Eu ii scot pe balcon pe cei 2 roseli si cum dau de caldura cum fac baie.

Asa e cam nasol, din fericire nimfele merg impreuna cu perusii, pentru ca perusii sunt asa batosi si hotarati, ei nu se vad cat sunt de mici, la o adica asa se otarasc la nimfe de mori de ras cand ii vezi  :D  Si ai mei asa s-au obisnuit impreuna ca si perusii incep sa tipe dupa nimfe daca le indepartez  ;D  


Mamaaa, Radu, ce de tarcatei simpatici ai acolo  :x
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot