Ograda Zoo

Started by sicamin, September 14, 2007, 12:00:01 AM

Previous topic - Next topic

doina

Doamnelor , va rog sa nu va mai luati de d-nul dr. veterinar. Catelul meu cred ca ar vrea sa-i multumeasca pentru ca  eu  nu mai sunt ' mama vitrega' ;D . Asta era 'diminutivul' meu , nu voiam sa-i dau  animalutului meu nimic in afara de 'bobite'. Dupa ce am citit topicul despre animalute , am realizat ca eram chiar o mama vitrega, catelul meu nu manca decat bobite , aceleasi , mereu , la aceleasi  ore :P (Cah) >:(  Acum am reviziut problema. :D :D :D

cara

si io vreau sa-i zic lu domnu' doctor sa-mi dea un tratament pentru nesimtire la motan  :D

azi a furat pestele vecinei  :D
si dupa ce ca-i hot mai face si pe grozavul, plimbandu-se prin fata cainelui.

bre, are in el o indolenta nemaivazuta!
stie ca nici Sara nici Carol nu pot trece de tarc sa-l haleasca, si-si plimba coada la 10 cm de gardul lor! evident, cainii is in stare sa muste pamantu sa-l prinda, da' lui i se rupe.
n-am vazut atata neobrazare in viata mea, pe bune!  >:(

doina

Cara, cred ca nu ezixta tratament care-l vrei pentru motan , parol, motanii este fara tratament de buna crestere.Noi credem ca i-am ' imblanzit' dar ei crede ce vrea ! ( adica facem noi ce vor ei   8) , cand vor ei  ;D

lala

motanul meu,gica, manca bobocii vecinilor si pui si tot ce era galben si misca ;Dne-am distrat un pic  :D :Dpana a inceput sa-i manance si pe ai mei :'( :'(
venea cu ei sub leagan si ii devora in liniste........ :Pam avut circ cu vecinii, pana la urma gica a fost dus la oras acu e boier de bloc :D :D :D

cara

io cre' ca-i trec aerele de macho daca-l amenint ca-i scot bilele!

o sa miaune ca o soprana!  >:(

penelopa

Deşi eu am fost prima care i-a  propus lui Schnuppe să fie veterinarul nostru ( :D :D)...... tocmai eu am scăpat "show-ul"  pe tema animalelor  >:(

Schnuppe,  mie îmi place  stilul tău de exprimare (ţi l-am admirat şi la ... grădini  ;)), aşa că poţi să-mi zici cum vrei, dar numa" să-mi zici:
Nu înţeleg ceva în comportamentul micii mele căţeluşe,  corcitură de caniche+şorecar+pekinez (să nu mă întrebi şi tu ca alţii ......  cum a reuşit  mă-sa o aşa performaţă sexuală  ), care, de vre-un an , cum mă prinde, mă linge ...... insistent, cm2 cu cm2, pe mâini, pe picioare ..... etc.
Oare îi lipseşte ceva din alimentaţie ? ..... sau e o deprindere nesănătoasă ???

Am 3 câini: o corcitură d-aia "teribilistă" cum îi zici tu, de Husky cu lup alsacian (nu am nicio contribuţie la asta: am luat căţeluşa de la 2 luni fiindcă nu aveau cui s-o dea), un  maidanez băştinaş pe care l-am găsit pui în curtea în care tocmai mă mutasem şi, de 3 ani, pe  micuţa Pufica,  primită la insistenţele unei colege care-mi zicea că numai mie vrea să mi-o dea fiindcă ştie că eu iubesc şi îngrijesc animalele.
Pentru câinii mei gătesc, special, odată/săptămână, mâcare cu zarzavat, orez şi carne de pui sau vită.
Dimineaţa le dau mâcare gătită în care adug şi o ceaşcă de lapte iar seara le dau hrană uscată (Darling) amestecată cu puţin pate de ficat.
Am pentru toţi carnete de sănătate, îi vaccinez odată/an şi-i deparazitez intern de 2 ori/an.
Fiecare are povestea lui dar eu îi tratez pe toţi 3 la fel. Nu-l neglijez pe Zozo numai fiindcă este maidanez şi la el .....  merge orice, n-o favorizez pe Pufica fiindcă doarme cu noi în pat şi nici pe Tara, căreia îi datorez mutarea noastră  la ţară (nu mai suportam s-o văd suferind la bloc, câte 10 ore închisă în casă).
Ţi-am scris toate astea în ideea că te-ar putea ajuta la un .... diagnostic pt. Pufica  ;)

penelopa

 :D
Cu plăcere, Costi!
Te invit la regimul câinilor mari care, au ţarcul lor de 100 mp,  căsuţa lor construită în toată regula (fundaţie de beton, pereţi din bolţari izolaţi pe interior cu polistiren  şi  pal  melaminat, duşumea din lemn, saltea umplută cu rumeguş, uşă prevăzută cu intrare/ieşire specială, Căsuţa are geam şi e acoperită cu onduline.
În curtea lor au şi un chioşc de vară (cuşcă mare din lemn), 2 corcoduşi - deci, umbră suficientă.
Seara, au program de voie: le dau drumul în spate, pe câmp ... până la pădure.

Codruta

Din pacate sunt atat de multe suflete care au intr-adevar "viata de caine" si prea putini oameni care au un suflet ca al Penelopei.

vernil

Ah, nu mai vorbiti asa, eu l-am pierdut pe Peticel, in august facea 3 ani, a disparut intr-una din zile, l-am cautat peste tot si nu l-am gasit.... Nu  manca niciodata pana nu il mangaiam eu ... Avea ochii asemeni cu ai acestui caine, migdalati si conturati cu negru ...  Cand era micut, de cateva luni, un vecin l-a udat, insa era iarna si el era afara.  L-am gasit in dreptul geamului, apa inghetase pe blanita lui. Atunci m-am hotarat sa am grija de el. De la pneumonie i s-au tras multe belele, dar cu ajutorul lui Dumnezeu l-am scos din toate. Apoi, a fost otravit de doua ori, l-a lovit o masina ... a avut viata sa traiasca.
Ii placea atat de mult sa se plimbe alaturi de mine si Nero (labradorul meu batran), era foarte ascultator. Ii facusem cusca mare in gradina din spatele blocului ... Acum e goala si ma apuca uneori plansul ... Era un caine atat de bland si frumos, atat de ascultator  >:(

ELA

cel mai nou membru al familiei:

cara

ptiu, ptiu, sa nu-l deochi!
sa creasca mare, pufosenia!  :-*

doina

E foarte frumusel , ca o minge de puf. Are limba mov ? Sau mi se pare mie ca e chow-chow ? :-*

ELA

da, e chow-chow(alegerea fetelor mele); mie,una,imi plac toti cainii!

penelopa

la 1 1/2 lună, băieţeii:

penelopa

şi fetiţele:

ozimandias

Pene, ai incurcat-o... i-a vazut si Ana Maria....Sau am incurcat-o eu? ::)

penelopa

Ozi, cred că tu ai încurcat-o  ;D
În afară de fetiţa cea mai mică, restul îşi aşteaptă  stăpâni.
Sâmbătă le fac primul vaccin şi carnetele de sănătate.

ozimandias

Pene, si asa copilul trebuie sa traiasca in natura, ca sa invete una alta... nu vrei sa ti-o trimit? Pachet. Sau ma rog, fiind copilul meu, fac un efort si ti-o aduc eu.  ;D

Codruta

"Cafelutele cu lapte" sunt tare frumosi si dragalasi. Sa traiasca, sa fie sanatosi si sa aiba niste stapani care sa-i iubeasca si ingrijeasca.
Tare imi doresc sa aiba si cateaua mea pui dar imi este greu sa gasesc pe aici un baietel care s-ar potrivi cu ea.

penelopa

Cafeluţele astea cu lapte  îmi mănâncă serile (că atunci ajung acasă) şi nopţile  :(
S-au mărit, aleargă prin toată casa, fac peste tot, îmi  ciufulesc plantele puse pe podea, scurmă pământul în ghivece (ba, îl şi mănâncă), rod tot ce le iese în cale iar, noaptea, fiindcă Pufica îi înţearcă, îi apucă o chiţăială care încetează numai după ce măduc la ei şi-i mângâi până adorm. Chestia asta o fac cam de 2-3 ori/noapte  >:(

Aş vrea să opresc doar  o cafeluţă, dar dacă nu le găsesc stăpâni adevăraţi care să-i iubească, îngrijească şi neapărat, să-i ţină în casă, probabil voi avea ... 5 căţeluşi în casă  ;D

doina

Doamne ce frumusei sunt  :o. Mi-e dor sa am si eu catelusi in casapentru ca sunt foarte nazdravani . Catelusa mea nu face pui  :P pentru ca am sterilizat-o. Sunt atati catei pe toate drumurile , ma refer la cei  fara stapani incat uneori este greu sa gasesti stapani pentru puisori. :-[

Codruta

Quote from: penelopa on November 07, 2008, 12:01:19 PM
Cafeluţele astea cu lapte  îmi mănâncă serile (că atunci ajung acasă) şi nopţile  :(

Stiu prin ce treci ca am avut 4 serii de pui de la doua catele. Primele doua saptamani sunt mai usoare ca doar mananca si dorm si mama lor e acolo cu ei. Dupa aceea incepi sa simti ca esti si tu mama, cu responsabilitati. Cu cat cresc cu atat sunt mai dragalasi dar si mai distrugatori si trebuie sa fi mereu cu ochii pe ei.
In ultima serie am avut un pui care nu stia sa manace singur si am fost nevoita sa-l hranesc eu. Zi si noapte trebuia sa-l hranesc din doua in doua ore. Aveau un tarc in camera si o perioada mi-am pus o saltea pe jos si dormeam langa ei.
E greu dar sper ca le vei gasi stapani adevarati care sa-i iubeasca si sa le ofere tot ce au nevoie.

penelopa

Ai perfecta dreptate, Codruta. Si eu dorm pe o canapea langa ei.
Tocmai m-am intors  cu ei de la cabinet (le-am facut primul vaccin) si, medicul mi-a zis ca, la asa catei superbi, sa am grija cui ii dau. Si ar cam trebui sa-i dau dupa primul vaccin fiindca (tot veterinarul mi-a zis) trebuie sa-i responsabilizez si pe viitorii stapani. Ca daca ii iau gata mari, scapati de griji, nu vor realiza  "ce" inseamna si "cat" inseamna sa cresti un catel de mic. Si-apoi, acum e perioada cand catelusii se ataseaza de stapani.

Myky, ti-l ofer pe Sonny, baietelul mai mic cu privirea de smecheras. Ii zic asa fiindca e  ... chiar e soni  :D
Face numai ce vrea el: cand toti dorm, el se joaca, cand nu are chef sa-l tii in brate se zbate si zvarcoleste sa-l lasi jos. E independent, mananca orice (de mic ii ziceam  "ma foamea") si cu multa personalitate. Cand i-am gasit dimineata (3 buc.) calare pe un ghiveci, i-am certat cu un "bat educativ" (un sul facut din ziar) la funduletele alea grase si Sonny, revoltat, s-a intors la mana mea maraind.
Ce zici?

myky

aoleu pai io am numai 'personalitati" in casa.
acum lasand gluma la o parte, daca esti sigura ca ramane pitic ( adica ii cunosti tatal) il iau.
nu stiu cum o sa ma descurc, da vad io.

penelopa

Stai linistita, Myky! Tat-su e  de talie mica, corcitura de pekinez (cel mai frumos maron-roscat pe care l-am vazut vreodata),  crescut la curte (deci, taran cu gene  puternice) si rau.  Cand l-am gasit la noi inn curte cu Pufica, am vrut sa-l prind sa ma joc putin cu el. Crezi c-am reusit? :D S-a repezit la mana mea si  m-a fugarit vreo 5 ture de curte pana a plecat la el acasa  :D
Vb. la tel.