Ograda Zoo

Started by sicamin, September 14, 2007, 12:00:01 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Pekinezii sunt foarte atasati de stapani, am inteles ca fac parte dintre cainii inteligenti!
Am crescut si eu in gradina blocului un maidanez - Peticel, insa i-au facut de petrecanie niste netrebnici, ca oameni nu le pot spune. Dar voi ingriji un al doilea caine, un ciobanesc mioritic splendid, jucaus si rau. Sa vedem cum se va intelege cu labradorul meu batranel ... Ca amandoi sunt baieti ...

gabriela jalba

Pene,sunt super catelusii!!! Daca nu-i dai repede,ajungi sa-i mininci cu fulgi cu tot pt cite rautati pot face. La 2luni jumatate ,farma tot. Mie mi-au mincat sufletul 4 "dihanii" de astea. Si de talie mare,deci la 2 1/2 luni,puternici!!!! Pina am reusit sa-i dau de la casa,o gramada de ghivece de flori si florile au picat prada jocurilor lor. Au facut praf florarie,gradina...NEBUNEALAAAA!!!!!! Acum am mai ramas cu doi ciini si trei pisici.
  - Lusha !!! care imi place sa cred ca a fost pt ultima data mama.   - Lusha cu motanul Tanu (mare iubire la mine intre ciini si pisici). Toate animalutele mele sint venite la casa,cu o poveste de sanatate urita tare in urma lor,exceptind Lusha care a fost sanatoasa(adusa acasa ,insarcinata,de sotul ei TOTO -disparut;furat cred,acum5 ani.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

adita

Eu sunt tare trista. Ieri seara a murit Bella, frumoasa mea cu ochi albastrii. catelusa husky. Trebuia sa faca pui si nu a reusit. A murit ea si inca 10 sufletele. :'(

doina

Doamne , ce pacat , cat a suferit saraca de ea   :'( , si cat trebuie sa suferiti si voi.  :'( Cred ca pana nu pierzi un animal nu-i  poti intelege pe cei care sufera dupa unul. Adita te inteleg foarte bine  , eu am fost nevoita sa eutanasiez o catelusa care avea fractura de coloana, vazuta pe radiografie , mult timp am plans dupa ea, chiar daca mi-am luat alt pui.

penelopa

Sunt alaturi de tine, Adita. Nici nu stii cat de tare te inteleg si iti impartasesc durerea!!!
Eu am plans si dupa puii care i-am dat dar .....  >:(
La fel a patit o colega a mea cu catelusa ciobanesc german. Era la prima fatare. 
Cred ca sunt mai sensibile catelusele husky.
Am si eu pe Tara de 8 ani dar, biata de ea, n-a apucat sa faca niciun pui. La 9 luni a facut gestatie falsa iar la 1 an si 2 luni a facut piometru (infectie a uterului). A fost la un pas de moarte. Am operat-o si, astfel, a fost salvata.
Acum e  printesa curtii noastre.

ELA

Adita, ce lucru trist! mi-am amintit de dobermanul meu pe care l-am eutanasiat anul trecut dupa cateva luni de suferinta si la amintirea caruia si acum plang..
Ca sa mai inveselim atmosfera, ce-ti mai fac copilasii,Pene?

penelopa

Am ramas cu 2 : primul fatat (cel mai barosan dar si cel mai ... tantalau) si cu mezina cea mai mica si caraghiasa dar  scumpica, rau.
Baietelul cel mai frumos si destept e la Myky. Imi tot face in ciuda cum l-a invata sa-si faca nevoile la ziar si afara.
Nu stiu cum a reusit Myky ca eu, desi am ceva experienta, nu mi-a reusit cu niciunul.
Dupa ce se joaca afara cate o ora unde,  printre alte nazdravenii, imi mai smotocesc si cate o floare, vin in casa si fac pe unde nu te astepti.
Muncesc de-mi sar capacele dupa ei dar, tare-mi mai sunt dragi   

adita

Va multumesc pentru gandurile bune, dar eu simt ca inebunesc. Nu pot sa dorm, nu pot sa mananc, ma simt vinovata ca nu am inteles ca ceva nu merge bine. Medicul mi-a spus ca nu-i cazul sa o vada daca nu are probleme. Abia in ultimele zile era mai suparata si avea burta ciudat de mare pentru o simpla sarcina. Acum stiu ca e tarziu si nu o mai pot aduce inapoi dar, eu cred ca o iau razna de la plans si remuscari.

mamaruta

Vreau sa va rog ceva: sa va rugati ca prietena mea sa isi gaseasca cainele, Max, un extraordinar labrador auriu, prietenul meu drag. Probabil ca i-a fost furat din curte....rugati-va sa il gaseasca, pentru ca plingem nu numai noi, cei care il iubeam, dar si toti copiii din cartierul ei (va inchipuiti ca s-a facut o sedinta la poarta casei de unde a disparut Max, cu toti copiii cartierului si parintii lor?)

gabriela jalba

Mada,imi pare rau sa-ti spun....nu veti mai gasi catelul....Daca te mai linisteste:e pe miini bune si stapinii noi il iubesc.Nu ma intreba de unde stiu!!!!! Dar asa mi-a venit in cap cind am citit.De obicei nu ma insel
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Si eu imi doresc multe,dar asta nu inseamna ca intru in curtea omului sa-l fur ... mi se pare un gest reprobabil,chiar daca persoanele respective au grija de el si il iubesc !

myky

zoo, d ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:
 



Codruta

Daca iubesti cainii nu inteleg cum poti sa-i furi. Nu numai sa stapanul lui sufera dar sufera si bietul catel indiferent cata iubire i-ai oferi. Sunt atatea suflete pe strazi sau in aziluri asa ca si daca nu ai bani sa-ti cumperi caine ai cui sa-i oferi dragostea ta fara a face pe altii sa sufere. Mada, sper ca prietenul tau Max sa fie gasit.

Cat despre pozele lui Myky asta da convietuire intre animale.
E ciudat cum unele pisici se "indragostesc" de pasari dar atentie daca aduceti in casa o pasare noua... s-ar putea sa fie vanata de pisica, omorata si chiar mancata. Asta s-a intamplat la tatal meu. Pisica lui dormea in colivia papagaluli cu pasarea pe spatele ei, se juca cu papagalul, il spala, etc... I-am dat tatalui meu, pentru cateva zile, o colivie cu 2 canari. A gasit colivia facuta praf si prin toata casa doar pene de canar. Asta a fost tot ce a mai ramas din bietele pasari. Cu papagalul a continuat sa fie la fel de afectuoasa ca si inainte de aceasta tragica intamplare.

myky

coco (papagalul) se intelege cel mai bine cu diva( cateaua cea mare)
cu diva, se intelege si toto ( catelul mic)
pusi ( motanul) este putin gelos pe toto, ii mai arde cate o laba, dar nici toto nu se lasa, mai ales cand este cineva cu el, prinde un curaj de numa, numa!

penelopa

Ha,ha... Ce l-ai infofolit asa, mai Myky  :D  Ma intreb daca poate sa-si mai faca nevoile   ;D
Lasa-l sa se caleasca fiindca are si putin "comunitar" in el. Tac-su sta, saracu`, tot  timpul numai afara  >:(
Ai mei (fratii lui Toto) daca la inceput nu le prea placea afara, acum, ziua,  stau mai mult  prin curte. Intra doar sa manance, sa se mai joace inainte de "nani" iar cand se trezesc ........ direct la usa, chitaind sa le dau voie afara.
De maine, insa, merg la munca si vor fi nevoiti sa ramana in casa pana la orele18,00.  Partea proasta e ca Pufi, mama lor, a devenit foarte geloasa si-i cam "repede" cand are ocazia. Cea mai necajita este catelusa cea mica care a ramas jumatate din fratele ei si, biata de ea, si maica-sa si frate-su, mai in joaca, mai in serios, o cam musca.
Am incercat sa le "inoculez" ideea ca "o iau pe coaja" daca nu-mi lasa fetita in pace ........ dar, cand vor fi singuri, stiu eu ce vor face ?!!
 

myky

bai, cand am facut pozele, era un friiig, de-i clantaneau dintii.
si lui ii place afara, foarte mult!
nu-l 'infofolesc" tot timpul
e legat doar in fata, dorsala e libera.

ELA

gomez,recunosti personajul?..seamana cu cel din albumul tau:

cara

eeeeeeeeee, va mai amintiti de putin?  ;D

adormea cum il prindea vremea....  ;D


Solariana

Pentru iubitorii de sufletele blanoase, postez un anunt de adoptie, pe care l-am primit la randul meu. Din pacate, eu am deja 3 catei si nu mai pot adopta inca unul. Cine stie, poate il infiaza cineva. Aici e povestea lui: http://eekafreak.blogspot.com/2008/12/cutzu-cutzu.html

penelopa

Dragă Myky,
Ştiu că nu-mi răspunzi dar  eu tot îţi scriu ....... aşa, ca să te inervez ( ;D).
În primul rând, vreau să-ţi zic că fraţii lu' Toto o duc bine ccea ce vă dorim şi vouă .  :D
Au terminat cu vaccinurile şi de-acum, gata! sunt căţei mari şi-i trecem la "educat".
Pentru a-mi  uşura educaţia, m-am gândit la ceva ... extra pentru ei şi pentru mine.
La primăvară, când se va mai încălzi afară, mi-am propus să le  fac  o cuşcă, jumate afara şi jumate în casă. Adică: voi face o spărtură în peretele casei, voi construi un corp de cuşcă în casă (care va avea şi rol de suport pentru plante sau altceva - în funcţie de câtă limină are) şi un corp afară. La mabele corpuri voi face câte o uşă rabatabilă ( din cauciuc sau mai văd până atunci) astfel încât să nu mă mai fâţâie  ei  toată ziua şi toată noaptea când afară când în casă. Aşa, n-au decât să iasă şi să intre când vor muşchii lor .
Ce zici, merit un brevet de invenţie  ;)

doina

Gand la gand cu bucurie Pene  :D , si eu vreau sa-mi zidesc partea de jos a balconului dar sa las un ochi de geam , ca sa poata sta catelul la vara sa se uite la vecini sau alti caini care trec pe langa bloc , deci mi-ar trebui si mie un brevet  ;D

vernil

Quote from: penelopa on December 23, 2008, 01:53:37 PM
PS: Remarca mea de mai sus nu are nicio legătură cu persoanele de sex masculin cunoscute. Nu intră nici măcar sub incidenţa sintagmei " excepţiile sunt de faţă"  ;D
A fost o ....... glumă ...  >:(
Îmi cer scuze celor pe care i-am deranjat !

Penelopa, nu as putea sa fiu suparata pe tine, numai ca uneori, si datorita conversatiei virtuale, nu pricep nuantele! Nu intelegeam la ce anume te referi ...

Sa stii ca eu am intrat in acea cusca, ca sa o incerc. Bineinteles ca asta a fost distractia vecinilor si a familiei  :D. Am facut cusca special pentru Peticel, acum 2 ani, era o corcitura de lup alsacian si maidanez, avea talia mare. Insa Peticel a fost omorat de un vecin, iar cusca este inutila acum. Alt caine nu as putea sa mai tin in ea, de teama ca l-as condamna la moarte sigura.
Pe Peticel l-am salvat de 3 ori, statea la geamul meu cand era mic si era tare bolnav. Aproape o luna l-am hranit cu pipeta cu lapte, i-am facut injectii ... Niciodata nu manca pana nu il mangaiam. Atat de mult ma iubea. Alta data a fost otravit, bine ca am fost acasa si l-am dus rapid la medic. A treia oara a fost lovit de o masina ... Nu am putut sa-l tin in casa, fiindca am un labrador, tot baiat ... Nu il voi ierta niciodata pe "omul" care l-a omorat pe Peticel, poate doar cand voi aprinde o lumanare pentru el ... Am fost foarte atasata de Peti, poate din cauza asta nu am reusit sa inteleg sensul cuvintelor tale, in mintea mea erau amintirile. Care inca dor.

myky

Quote from: penelopa on December 22, 2008, 02:02:23 PM
Dragă Myky,
Ştiu că nu-mi răspunzi dar  eu tot îţi scriu ....... aşa, ca să te inervez ( ;D).
În primul rând, vreau să-ţi zic că fraţii lu' Toto o duc bine ccea ce vă dorim şi vouă .  :D
Au terminat cu vaccinurile şi de-acum, gata! sunt căţei mari şi-i trecem la "educat".
Pentru a-mi  uşura educaţia, m-am gândit la ceva ... extra pentru ei şi pentru mine.
La primăvară, când se va mai încălzi afară, mi-am propus să le  fac  o cuşcă, jumate afara şi jumate în casă. Adică: voi face o spărtură în peretele casei, voi construi un corp de cuşcă în casă (care va avea şi rol de suport pentru plante sau altceva - în funcţie de câtă limină are) şi un corp afară. La mabele corpuri voi face câte o uşă rabatabilă ( din cauciuc sau mai văd până atunci) astfel încât să nu mă mai fâţâie  ei  toată ziua şi toată noaptea când afară când în casă. Aşa, n-au decât să iasă şi să intre când vor muşchii lor .
Ce zici, merit un brevet de invenţie  ;)

draga pene, nu tu ma ienervezi.
brevetul ti-l dau dupa ce 'esperimentezi' ceva timp, si ii vezi eficacitatea.
eu dispun de mai mult timp, in concluzie, sta cu mine in casa, ca de aia mi-am luat catel mic (sper) :D!

penelopa

 :D :D ...... da` cat a crescut Toto ? :D
La mine, fetita a ramas foarte mica (jumatate din Pufica) iar baiatul  a crescut ...... si creste ... si creste  ;D ... e deja cat ma-sa. :D

gabriela jalba

Ieri s-a inmultit parcul zoo la mine.....Romel a adus doi catei parasiti pe un drum pustiu flaminzi,mici,unul ud...amariti tare. Cred ca acum ( -13grade) ar fi fost  morti daca nu-i lua.. Initial,i-a vazut,a trecut de ei,si cind nu i-a rezistat sufletul mi-a dat telefon mie;sigur ca i-am zis sa se intoarca si sa ia cateii,sa-i duca linga celelalte animalute ale noastre. Azi , a plecat de dimineatal la catei cu mincare calda. I-a gasit bine,celelalte sufletele i-au adoptat (doi cini si 3 mite).O sa-i crestem pina in primavara si le-om gasi un stapin.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=